Yabancı Dil Nasıl Öğrenilir?

Bir çoğumuz değişik nedenlerle yabancı dil öğrenmek istiyoruz. Hele de dilini bilmediğimiz bir ülkeye göç etmiş isek, bu durum zorunlulukla birleşiyor ve biraz stres olmamıza neden olabiliyor. 12 yıldan fazladır akademik ve kurumsal alanda, İngilizce ve Türkçe’yi yabancı dil olarak öğreten biri olarak, bir çok kez özellikle yetişkinlerden, dil öğrenmekte yaşadıkları zorlukları dinledim. Yabancı dil nasıl öğrenilir? diye merek edenler için dil öğrenme aşamasında yapılması gerekenleri kısaca aşağıdaki gibi özetleyebiliriz.

YABANCI DİL NASIL ÖĞRENİLİR?

NEDEN YABANCI DİL ÖĞRENMEK İSTİYORSUNUZ?

Gerçekten bir nedeniniz yoksa dil öğrenmeniz çok zor. Eğer inandığınız, gerçekçi bir nedeniniz varsa bunu kendinize sık sık hatırlatın. Hatta bunları ve bu dili öğrendiğinizde ulaşacağınız sonuçları bir kağıda yazarsanız motivasyonunuz artacaktır. Dil öğrenmenin sizi asıl hedefinize götüren bir araç olduğunu göreceksiniz. Her zaman akademik veya profesyonel bir nedeniniz olmayabilir ama yaşadığınız ülkede çocuğunuzun öğretmeni ile rahatça konuşmak ya da kendinize güvenerek sosyal ortamlarda sohbetlere dahil olmayı istemek de pekala nedenleriniz olabilir. Bunları yaptığınızı hayal edin! Beyninizdeki imgeler motivasyonunuzu arttıracaktır.

KENDİNİZE GERÇEKÇİ HEDEFLER KOYUN!

Yapamayacağınızdan fazlasını hedefleyip sonra başaramamak sizi hayal kırıklığına uğratacaktır. Çoğu zaman da dil öğrenme maceranızı yarı yolda kesmenize neden olabilir. Yoğun bir iş hayatınız varsa ya da çocuklarınız varsa, hedefleri başta küçük tutup sonra arttırmak daha akılcı olacaktır. Önemli olan küçük ama düzenli adımlarla hedefe ilerlemektir.

KELİME ÖĞRENİN!

Derdinizi anlatabilmek için tüm gramer kurallarını yalayıp yutmanıza gerek yok. Kelime öğrenerek işe başlayabilirsiniz. Kelimeleri öğrenirken bir metin ya da bağlamda öğrenmeniz, aklınızda kalmasını kolaylaştıracaktır. Hiç bir çağrışım yapmayan, rastgele öğrendiğiniz kelimeleri bir süre sonra unutacaksınız. Örneğin zevk aldığınız bir dergiyi okurken öğrendiğiniz ya da sevdiğiniz bir televizyon dizisinde bir kaç kez duyduğunuz kelimeleri aklınızda tutmak ve cümle içerisinde kullanmak, sözlükten bakarak öğrendiğiniz kelimeleri hatırlayıp kullanmaktan çok daha kolay olacaktır. Bazen de kelimeleri öğrenmek için ihtiyaç duymanız gerekecektir. İhtiyacınız olmayan kelimeyi öğrenmeyin. İngilizce’de toplam 300 kelime, yazılı metinlerin %65’ini oluşturuyor. Yani sadece 300 kelime bilerek günlük hayatınızı rahat bir şekilde devam ettirebilirsiniz.

BU YAŞTAN SONRA DİL ÖĞRENİLMEZ DEMEYİN!

En son yapılan bilimsel araştırmalar, yetişkinlerin dil öğrenemekte zorlandığı söylentisini yalanlıyor. Çocuklar ve yetişkinler sadece farklı şekillerde öğreniyorlar. Hepsi bu! Uygun metodu bulduğunuzda hiç de zor değil. Kendinize haksızlık etmeyin!

ANA DİLİNİZİ İYİ BİLİN!

Araştırmalar gösteriyor ki ana dilini iyi bilen ve konuşan dil öğrenicileri, yabancı dilleri daha hızlı öğreniyor. Ve tabi ki ne kadar çok dil bilirseniz, bir sonrakini çok daha kolay öğreneceksiniz. Üstelik bu diller aynı dil ailesinden olmak zorunda da değil. Dil öğrenme sistematiğini bilmeniz size güzel bir başlangıç sağlayacaktır.

DİNLEYİN!

Eğer öğrenmek istediğiniz dilin konuşulduğu ülkede yaşıyorsanız, otobüste, metroda, alışverişte, insanların konuşmalarını dinleyin, hatta izleyin! Ağız haraketleri size söylenme şekilleri hakkında bilgi verecekir ve telafuzunuzu gelirştirecektir. Aynı şeyi televizyon izlerken de yapabilirsiniz. En kötü ihitmalle radyo dinleyin! Kulak dolgunluğu denen şey gerçekten doğru!

PRATİK YAPIN!

Pekiyi ya pratik yapacak hiç kimse yoksa çevrenizde? Kendi kendinize konuşun, aynanın karşısında, hatta telefondaki hayali arkadaşınızla konuşun. Kesinlikle zaman içinde faydası olduğunu göreceksiniz!

Ve son olarak hata yapmaktan asla ve asla korkmayın. Elbette yapacaksınız, dil öğrenme sürecinin bir parçasıdır hata yapmak. Hayatın içinde olun ve dil öğrenme işini yaşam tarzınız haline getirin!

 

Yabancı dil nasıl öğrenilir? yazısı için konuk yazarımız SEDANUR AKYALI MILLS‘E teşekkür ederiz.

 

Yurtdışında Yaşamanın Avantajları ve Dezavantajları

İngiltere’de İlkokullardaki Eğitim Sistemi, Türk Çocukların İngilizce ile İmtihanı

1 Comment

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir