Türkiye’nin En İyi 5 Kayak Merkezi

1 – ULUDAĞ, BURSA

Kış ve kayak tatilinden bahsedince akla ilk gelen yer şüphesiz Uludağ oluyor. Türkiye’nin en bilinen kayak merkezi, eski Türk filmlerinde sosyetenin gözdesi olan Uludağ muhteşem pistlerinin yanı sıra eğlence hayatıyla da ön plana çıkıyor. Uludağ’da Kaya, Monte Baia, Ağaoğlu My Mountain, Le Chalet Yazıcı, Bof, Karinna, Grand Yazıcı, Beceren, Karinna ve Fahri Otel gibi farklı hizmet standartlarında pek çok otel bulunuyor.  2.500 metre yüksekliği ile Batı Anadolu’nun en büyük dağı olarak konumlanan Uludağ, yerli ve yabancı tatilciler için en ideal noktalardan biri olarak tüm ihtişamı ile ziyaretçilerini bekliyor.

ULUDAĞ

2 – KARTEPE, KOCAELİ

Konumu gereği ile İstanbullu kayakçıların hem en uğrak adresi hem de gözdesi olan Kartepe, her yıl binlerce kayakseveri ağırlayan bir cazibe merkezi olarak konumlanıyor. Kartepe’de benzersiz doğal güzelliklerin arasında tatil yapma imkânı bulan kayak severler, Samanlı Dağı’ndan Sapanca Gölü’nün ve İzmit Körfezi’nin manzarasının tadını çıkartıyor. Kartepe’de aralık ayında başlayan tatil sezonu mart ayının sonuna kadar devam ediyor. Kartepe kayak pistlerine yürüyüş mesafesinde tek bir otel (The Green Park) bulunuyor. Aslında Kartepe diğer kayak merkezleri ile kıyaslandığında gece konaklamadan, günübirlik gidip kayak yapma imkanı ile ön plana çıkıyor.

KARTEPE

 

3 – KARTALKAYA, BOLU

Kış mevsimin büyüleyici bir atmosfere sahip olduğu rotalardan biri olan Kartalkaya da tatilciler çam ağaçlarının arasında kayak yapmanın zevkine varıyor. Kartalkaya’da bulunan pistler kayakseverler ve snowboardcular tarafından Uludağ ve Kartepe’ye nazaran daha fazla beğeniliyor. Kartalkaya otelleri arasında Kartal Otel, Grand Kartal, Dorukkaya, Kaya Palazzo ve Golden Key Otel ön plana çıkıyor.  Ayrıca Bolu’ya kadar gelmişken Abant Gölü’nün etrafında da bol oksijenli bir yürüyüş yapma, faytona binme ve gölün etrafında bisiklet sürme imkanına da mevcut.

KARTALKAYA

4 – ERCİYES, KAYSERİ

Kış turizminin vazgeçilmez adreslerinden biri olan diğer rota ise Erciyes Dağı. 3.916 metrelik yüksekliğiyle Türkiye’nin en yüksek beşinci dağı olan Erciyes Dağı, Kayseri’ye 25 kilometre uzaklıkta yer alan Erciyes Kayak Merkezi ile kış sporlarına uygun imkanlar sunuyor. Çeşitli zorluk derecelerine göre tasarlanan toplam 112 kilometre uzunluğundaki 32 pist ile Erciyes Kayak Merkezi kayak severleri ağırlıyor.  Diğer kayak merkezlerine göre daha modern teleferik sistemlerine sahip Erciyes Kayak pistlerine yürüme mesafesinde Erciyes Hill, X Mountain Lodge, Radisson Blu, Library Hotel gibi otel alternatifleri bulunuyor.

Erciyes’te Kayak Tatili İçin Otel Tavsiyesi, RADISSON BLU KAYSERİ | Gezenti Anne

ERCİYES

 

5 – SARIKAMIŞ, KARS

Dünyada yalnızca Alp Dağlarında görülen ‘‘Kristal Kar’’ Sarıkamış’ı diğer kayak rotalarından ayıran en önemli özellik. Şehir merkezine 55 kilometrelik uzaklıkta konumlanan Sarıkamış Kayak Merkezi’nde düşük nem oranı ile buzlanma olmuyor. Bu sayede de ‘‘Kristal Kar’’ taneleri çok uzun zaman korunuyor. Türkiye’nin bir ucunda olmasına rağmen ‘‘Kristal Kar’’ üzerinde diğer kayak merkezlerine nazaran çok daha sakin bir ortamda kayak yapmanın ayrıcalığını yaşamak isteyen tatil severler Sarıkamış Kayak Merkezi’ne büyük ilgi gösteriyor. Sarıkamış’ta kayak pistlerine yürüme mesafesinde Habitat, White Park, Kayı Snow ve Snowflake Hotel gibi dağ otelleri bulunuyor.

SARIKAMIŞ

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir