Oslo Gezi Notları

Norveç, Oslo Gezi Rehberi için 2. gün için tıklayın…

3. günümüzde Oslo’da gezilecek yerler listemizdeki Botanik Bahçe, Norsk Halk Müzesi, Viking Müzesi, ve Oslo Katedrali’ni keşfediyoruz.

1-BOTANİK BAHÇE

Güne yine park bahçe görerek başlayalım diyor, ilk olarak şehrin doğusundaki botanik bahçeleri ziyaret ediyoruz. Bu bölgedeki insan kitlesi oldukça farklı. Renkler esmere çalmaya başlıyor. Hintli, Pakistanlı, Türk, Zenci, hem insanların hem restoranların hem binaların silüeti değişiyor. Pek de keyifli olmayan bu yürüyüş sonrası botanik bahçeye ulaşıyor ama burada kurumuş dallar ve sarı yapraklar dışında çok botanik bir ortam göremiyoruz.

Oslo-gezilecek-yerler-gezenti-anne-06

E gidelim o zaman. Şimdiki hedefimiz Norsk Halk Müzesi. Norsk Halk Müzesi haritaya göre tam ters köşede. Bu kez otobüsle seyahat ediyor, dağ bayır moduna geçiyor, belli ki şehrin biraz dışına çıkıyoruz.

2-NORSK FOLKEMUSEUM (NORSK HALK MÜZESİ)

Norsk Folkemuseum Norveç’in farklı dönemlerine ait tarihi evlerin ve kiliselerin sergilendiği oldukça geniş alana sahip bir açık hava müzesi. Buradaki en eski ve en ilgi çekici yapı 1200’lü yıllara ait Gol Stave Kilisesi.

Oslo-gezilecek-yerler-gezenti-anne-26

Giriş ücreti kişi başı 120 Kron. Müzeyi keyifle geziyor,  özellikle yakın tarihe ait kısımlarda çocukluğumuz ile benzerlikler görünce tarihin sayfalarında yer almaya başladık bile diye hüzünleniyoruz. Müzenin kafesi de  oldukça sevimli. Bit tabi sıcak çayımızı yudumluyoruz.

IMG_20151031_055205_resize_20151105_110403

3-VIKING MÜZESİ

Viking Müzesi Norsk Folkemuseum’a 5 dakikalık yürüme mesafesinde. Giriş ücretinin kişi başı 80 Kron olduğu müzede Oslo fiyordu üzerinde yapılan kazılarda bulunan iki adet Viking Gemisi ve döneme ait Viking eşyaları sergileniyor. Etkileyici mi? Bence değil.

Oslo-gezilecek-yerler-gezenti-anne-09

Otobüsle bir kaç durak daha gidip merkeze bu kez ferry ile dönelim diyoruz ama deniz ulaşımı o noktada sadece yaz döneminde varmış. Biz de deniz kokusunun içimize çekip, dalga seslerini dinlemekle yetiniyor, 30 no’lu otobüsümüz ile merkeze ulaşıyoruz.

Oslo-gezilecek-yerler-gezenti-anne-08

4-OSLO KATEDRALİ

Sırada Oslo Katedrali var. Cuma akşamı katedralin içi ayin dolayısıyla gezip görmeye kapalı. Sadece ayini izleyip sessizce oturursak sorun yok. Biz de usulca girip kendimizi müziğin ve ambiansın büyüsüne kaptırıyoruz.

Oslo-gezilecek-yerler-gezenti-anne-07

Akşam yemeği zamanı. Trip Advisor yorumlarından gözüme kestirdiğimiz restoranlardan BACCHUS Katedral’in hemen yamacında. E hadi ne duruyoruz?

5-BACCHUS RESTAURANT

Tarihi bir binada sadece 3’er seçenekli başlangıç ve ana yemekli akşam yemeği menüsü ile Bacchus harikalar yaratıyor. Ekşi mayalı sıcacık ekmeklerine tereyağ sürmelere, kuzu füme etli kremalı karnıbahar çorbasına ekmekleri banmalara, lokum gibi anrikotu yemelere doyamıyoruz. (Çorba 130, Antrikot 230 Kron)

Oslo-gezilecek-yerler-gezenti-anne-15

Artık veda zamanı. Otelden sırt çantalarımızı alıp Rygee Havaalanı’na gitmek üzere istasyondan tekrar trene biniyor, servisle havaalanına ulaşıyoruz. Ryan Air ile İngiltere’ye, yuvamıza dönüyoruz.

Oslo Gezilecek Yerler, Restoranlar, Parklar, Müzeler 1. gün için tıklayın…

1 Comment

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir