Norveç, Oslo Gezi Rehberi

Oslo Restoranlar, Gezilecek Yerler, Parklar, Müzeler 1. gün için tıklayın…

OSLO GEZİ REHBERİ

Oslo gezimizin ikinci gününde Oslo’da gezilecek yerler listemizdeki Vigeland Heykel Parkı, Oslo Şehir Müzesi, Opera Binası ve Grünarlokka Bölgesi’ni keşfediyoruz.

1-VIGELAND HEYKEL PARKI

Ertesi sabah yine düşüyoruz yollara. İlk hedefimiz Frogner Park ve içerisindeki Vigeland Heykel Parkı. Karl Johans Caddesi’nden yukarı doğru çıkıyor Kraliyet Sarayı’nın bahçesinde yaprak yağdırma molası veriyoruz.

Oslo-gezilecek-yerler-gezenti-anne-01

Bir o kadar daha yürüyüp Vigeland’a ulaşıyoruz. Yine muhteşem bir görselle karşı karşıyayız. Ünlü heykeltraş Gustav Vigeland’ın insan figürlerinden oluşturduğu bronz ve granitten 212 adet heykelin bulunduğu park, dünyanın en büyük heykel parkı ünvanını sahip. Bizimkiler çıplak heykelleri görünce mest oluyor, onun memesi, bunun pipisi deyip 212 heykelin rahat bir 50 tanesine tırmanıyorlar.

Oslo-gezilecek-yerler-gezenti-anne-13

2-OSLO ŞEHİR MÜZESİ

Çocukları rica minnet heykellerden ayırıp parkın diğer bir köşesindeki Oslo Şehir Müzesi’ne ulaşıyor, Oslo tarihinin tozlu sayfalarında kayboluyoruz. Giriş ücretsiz.

Oslo-gezilecek-yerler-gezenti-anne-02

Çıkışta Frogner Park’ın hemen yamacındaki Kirkevien Caddesi üzerindeki diğer meşhur bir balık restoranı Lofostua’ya uğruyoruz. Sadece mevsimine göre balık sunan Lofostua’da rezervasyonlar yılbaşına kadar doluymuş. Bu adam doğru mu söylüyor yoksa canı çocuklu aile ile uğraşmak mı istemiyor? Neyse ne. Fish&chips in memleketinden gelen insanlarız, bize balık mı yok.?

3-OPERA BİNASI

Tramvay’a atlıyor, Oslo Gezilecek Yerler listesinin önemli kalemlerinden Grünerlokka’ya doğru uzanıyoruz. Yolumuzun üzerinde Oslo’nun ilgi çekici noktalarından biri olan Opera Binası’nı görünce ani bir kararla tramvaydan inip buzdağından esinlenerek tasarlanan operanın beyaz duvarlarına tırmanmaya başlıyoruz.

Oslo-gezilecek-yerler-gezenti-anne-03

Tepeye ulaştığımızda bizi güzel bir Oslo manzarası bekliyor. Opera’nın içindeki kafede sıcak bir çay molası veriyor ki hava 8 derecelerde olduğu için bu çay molaları ilaç gibi geliyor, Grünerlokka’ya doğru tekrar tramvaya biniyoruz.

4-GRÜNERLOKKA

Grünerlokka parkları, restoranları, kafeleri ve butikleriyle şenlikli bir semt. Hem kozmopolit hem de bohem bir tarza sahip. Restoranlar ve barların her biri şahsına münhasır, hepsinde birşeyler yiyip içip havasını soluyasım var. Da iki çocukla ne kadar mobil olunabilir ki?

Oslo-gezilecek-yerler-gezenti-anne-05

5- MUCHO MAS RESTAURANT

‘Anne yoruldum’, ‘Anne acıktım’ mızırtıları başlayınca methini duyup gözümüze kestirdiğimiz Mucho Mas’ta konuşlanıyoruz. Burası yedi sekiz masalı, sevimli mi sevimli bir Meksika restoranı. Yurt dışına gittiğimizde sadece lokal restoranları değil farklı ülke mutfaklarını da denemeyi seviyoruz. Bunun iki sebebi var. Birincisi: Değişikliği seviyoruz. İkincisi: Farklı mutfakları turistler pek tercih etmediği için yerel halk ile iç içe olabiliyoruz. Mucho Mas’ta Meksika mutfağının cannolisi enciladas ve nachos sipariş ediyor, karnımızı keyifle doyuruyoruz. (Nachos 130, Enciladas 190 Kron)

IMG_20151029_213952_resize_20151105_110403

Akerselva Nehri hattı boyunca yürüyerek merkeze ve otelimize geri dönüyor, sıcacık odamızdaki beyaz pufidik yorganlarımıza gömülüyoruz.

Oslo Gezi Notları 3. gün için tıklayın…

2 Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir