Ormanya Tabiat Parkı Nerede? Nasıl Gidilir? 2024 Giriş Ücreti Nedir?

Doğal çevresiyle birlikte 4 bin dönümlük alana yayılan ORMANYA Doğal Yaşam Parkı dünyanın üçüncü, Avrupa’nın ise en büyük doğal yaşam alanı olma özelliğine sahip.

Bitki ve hayvanların doğal koşullarına en yakın ortamda yaşamaları için tüm ihtiyaçların yerine getirildiği ORMANYA Doğal Yaşam Parkı’nda ziyaretçiler için de tüm detaylar titizlikle düşünülmüş. Her yönüyle dünya ölçeklerinde bir proje olan ORMANYA, doğal yaşamın korunması ve turistik kullanımın bir araya getirildiği özgün bir model ortaya koyuyor.

 

ORMANYA DOĞAM YAŞAM PARKI NASIL BİR YER? İÇERİDE NELER VAR?

Ormanya Doğal Yaşam Parkı Hayvanat Bahçesi, Vahşi Yaşam Alanı, Yürüyüş ve Bisiklet Parkurları, Karavan ve Çadır Kamp Alanı, Doğa Okulu ve Yaban Hayatı Kurtarma Merkezi olmak üzere 6 ana bölgeden oluşuyor.

Ormanya, 53 farklı türden 467 hayvanı içinde barındırıyor. Ala geyikler, ceylanlar, karacalar gibi birçok tür park içerisindeki doğal yaşam alanlarında nesillerini sürdürüyor. Vatandaşlar, 53 farklı türden hayvanı doğal yaşamlarında ziyaret edebiliyor. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülen projede ayrıca 40 araçlık karavan kamp alanı, 3 bin araçlık ücretsiz otopark, 100 çadırlık kamp alanı, 15 kilometrelik bisiklet, 21 kilometrelik yürüyüş parkuru ve 5 bin kişilik mesire alanı bulunuyor.

 

 

 

ORMANYA DOĞA OKULU

Ormanya  doğa okulunda çocuklar yediğimiz sebzelerin soframıza nasıl geldiğini öğreniyor. Sebzelerin tohumlarını ekip büyüme evrelerine şahit oluyorlar. Ellerine kürek ve çapa alıp önce toprağı havalandırıyor, sonra da çukur açıyorlar. Tohumları en güzel şekilde ekerek can sularını veriyorlar. Keçilerden süt sağıp, elleri ile besliyorlar. Çocuklar doğal hayatı yaşayarak gözlemliyorlar. Yabani Hayatı Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi’nde yaban hayvanlarına nasıl müdahale edileceğini öğreniyorlar.

 

ORMANYA DOĞAL YAŞAM PARKI NEREDE? NASIL GİDİLİR?

ORMANYA Doğal Yaşam Parkı Kocaeli’nin Kartepe ilçesinin Uzuntarla Mevkii’nde yer alıyor. Özel aracınız ile gittiğinizde İstanbul İzmit arasındaki Anadolu Otoyolu’nda İzmit yönüne devam edip yaklaşık 90. kilometredeki Kartepe/Cengiz Topal Havalimanı çıkışından çıkmanız gerekiyor. Adapazarı İzmit E-80 yolunda Adapazarı yönünde yaklaşık 14 km ilerlediğinizde Ormanya Doğal Yaşam Parkı’na ulaşılıyor.

 

ORMANYA DOĞAL YAŞAM PARKI GÜNCEL GİRİŞ ÜCRETİ NEDİR?

ORMANYA Doğal Yaşam Parkı girişi ücretsiz.

 

Gezenti Anne’yi INSTAGRAM’DA takip etmek için tıklayın.

 

ORMANYA DOĞAL YAŞAM PARKI


Adres: Uzuntarla Mahallesi 309. Sokak No:99 Kartepe/Kocaeli
Telefon: 0 (262) 331 66 11
E-posta: info@ormanya.com

 

İstanbul’a Yakın Hafta Sonu Gezilecek En Doğal 22 Yer

1 Comment

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir