Londra Nerede? Ne Zaman, Nasıl Gidilir? Gezilecek En Güzel 30 Yer


LONDRA NEREDE?

İngiltere’nin ve Birleşik Krallık’ın başkenti ve en büyük kenti olan Londra, aynı zamanda Avrupa Birliği’nin de en büyük şehri konumunda. Thames Nehri’nin üzerinde konumlandırılmış kent Britanya Adası’nın ve güney doğusunda yer alıyor.

LONDRA’YA NASIL GİDİLİR?

Londra’ya bir ada ülke olan İngiltere’de yer aldığı için Türkiye ve diğer ülkelerden en mantıklı ulaşım şekli havayolları ile oluyor. Londra’da Heatrow, Gatwick, Stansted, Luton ve London City Airport olmak üzere 5 farklı havaalanı bulunuyor. Pegasus Havayolları’nın Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan Stansted’e, Atlas Global’in İstanbul Havalimanı’ndan yine Stansted’e, Türk Hava Yolları’nın ise İstanbul Havalimanı’ndan Heathrow ve Gatwick Havalimanları’na hergün direkt uçuşları bulunuyor. Uçuşlar ortalama 4 saat sürüyor. Londra’da oldukça çok sayıda Türk yaşadığı için okulların tatil olduğu dönemlerde uçak bilet fiyatları oldukça pahalı, mümkün mertebe bu tarihlerin dışında seyahat etmek çok daha mantıklı oluyor.

LONDRA’YA NE ZAMAN GİDİLİR?

Londra’ya gitmek için tam ideal bir dönem yok. Kapalı ve yağmurlu olarak bilinse de güneşli günleri de oldukça çok. Çoğu Avrupa ülkesi gibi baharı gayet keyifli. Bunun yanı sıra okyanustaki sıcak su akıntısının etkisi ile kışları ılıman geçiyor, yazları ise 30 derecelere ulaştığı olsa da Ağustos ortasında mont giydirecek kadar serin olduğu da oluyor. Kısacası Londra’da hava durumu konusunda işiniz tamamen şansa kalıyor.

LONDRA’DA ULAŞIM

Londra diğer pek çok metropol gibi trafiği yoğun bir şehir. Bu anlamda en mantıklı ulaşım seçeneği metro. Şehirde toplam 11 hattan oluşan çok güçlü bir metro ağı bulunuyor. Oyster card ile yapılan ödeme miktarı seyahat ettiğiniz zonelara göre değişiyor. Londra’da görülecek belli başlı yerlerin çoğu Central London olan Zone 1’de bulunuyor. Halka halka genişleyerek metro ağı Zone 9′ a kadar uzanıyor.

Trafiğin yoğun olmadığı saatlerde Londra’nın meşhur çift katlı kırmızı otobüsleri de ulaşım için iyi bir alternatif. Ayrıca taksi olarak işletilen meşhur siyah cablere binmek de oldukça keyifli oluyor.

LONDRA’DA HAVAALANI’NDAN ŞEHİR MERKEZİNE ULAŞIM

Londra’da Heathrow Havalimanı’ndan şehir merkezine metro ile ulaşım mümkün. Gatwick Havalimanı’ndan ise Gatwick Express otobüsleri ile, Stansted ve Luton Havalimanı’ndan National Express otobüsleri ile şehir merkezine ulaşılıyor.

LONDRA’DA GEZİLECEK YERLER, YAPILACAK ŞEYLER


1 – LONDON EYE

Londra’nın en önemli simgelerinden biri olan London Eye, Thames Nehri’nin pek çok noktasından görülebilen 120 metre çapında dev bir dönme dolap. London Eye’ın camekan kabinleri de kendi gibi devasa, yaklaşık 20 kişi binebiliyor. Kişi başı 25 £ olan London Eye tam iki tur dönüyor ve toplamda yarım saat sürüyor. Tur sonrası 4D salonda yayınlanan Londra hakkındaki kısa filmi izlemek de ödediğiniz ücrete dahil. London Eye’a Waterloo metro istasyonunda indikten sonra 7 dakika yürüyerek ulaşılıyor.


 

2 – TOWER BRIDGE (KULE KÖPRÜSÜ)

Thames Nehri üzerindeki en güzel köprü olan, Londra’nın ikonik sembollerinden Tower Bridge genellikle London Bridge ile karıştırılıyor. 1800’lü yılların sonlarında inşa edilmiş köprü açılıp kapanan bir yapıya sahip. Köprü Londra merkezinin doğusunda kalıyor ve Tower Hill metro istasyonunda inip, Tower of London’ın önünden yürüyerek ulaşılabiliyor. Köprü hem araç hem de yaya trafiğine açık ve geçiş ücretsiz. Tower of London tarafından başlayıp köprüyü geçtikten sonra solunuzda kalan şehir parkında Tower Bridge manzarasına nazır dinlenip dondurma yemek oldukça keyifli oluyor.
Ayrıca köprünün ortasındaki kulelere çıkıp Thames’i cam zeminden izlemek isterseniz büyükler için 8,6 Çocuklar için 3,7 £ ödemeniz gerekiyor.

3 – HYDE PARK VE SPEAKER’S CORNER (KONUŞMACI KÖŞESİ)

Londra demek uçsuz bucaksız parklar demek. Londra parkları demek sincaplar, tilkiler, geyikler, göletler, ördekler, yemyeşil çimenler, birbirinden renkli ağaçlar, kafeler, piknik alanları, koşu ve yürüyüş parkurları demek.

Londra parkları arasında en çok bilineni ise hiç kuşkusuz ki Hyde Park. Hyde Park öyle büyük bir park ki 5 farklı metro istasyonundan, 5 farklı kapıdan girilerek ulaşılabiliyor. Hyde Park’ta elinizle sincapları ve ördekleri besleyebilir, Hyde Park’ın kalbindeki dev gölette pedalla çevrilen botlardan kiralayarak bir nevi sandal sefası yapabilirsiniz. Yine bu göl etrafında bulunan kafelerin tahta banklarında oturup birşeyler yiyip içmek de oldukça keyifli. Hyde Park’ın kuzeydoğusunda bulunan ve 100 ü aşkın yıldır ülkedeki ifade özgürlüğün simgesi olan Speaker’s Corner’a uğramayı unutmayın.

4 – KENSINGTON GARDENS (KENSINGTON BAHÇELERİ)

Bir dönem Kensington Sarayı’nın özel bahçesi konumunda bulunan Kensington Gardens, günümüzde Hyde Park gibi Birleşik Krallık Monarşisi’ne ait olup da halka açık olan parklar arasında yer alıyor. Kensington Gardens, Hyde Park’ın hemen batısında bulunuyor. Metro ile ulaşmak istediğinizde Central Line’a binip Lanchaster Gate durağında inmeniz gerekiyor.

5 – NATURAL HISTORY MUSEUM (DOĞA TARİHİ MÜZESİ)

Londra’da girişi ücretsiz olan pek çok müze bulunuyor. Bunlardan üçü (Doğa Tarihi Müzesi, Bilim Müzesi, Victoria Albert Müzesi) Müzeler bölgesi diye tabir edilen, güney Kensington bölgesinde yer alıyor. Bu üç müzeye de Metro’da District Line’a binip South Kensington durağında inilerek ulaşılabiliyor.

Roma mimarisinin İngiltere’deki çarpıcı örneklerinden biri olarak kabul edilen binası ile bile başlı başına bir sanat eseri olarak kabul edilen Doğa Tarihi Müzesi botanik, paleontoloji ve zooloji ile ilgili milyonlarca örneği bünyesinde barındırıyor. Müzede nesli tükenmiş ya da doğada yaşayan hayvanların maket ve fosilleri sergileniyor. Müzenin girişindeki dev dinazor iskeletine ve dinazorlar bölümündeki diğer detaylar epey ilgi çekiyor.

Kış aylarında Doğa Tarihi Müzesi’nin önünde kurulan buz pisti de hem çocuklar hem büyükler için oldukça popüler.


 

Gezenti Anne’yi INSTAGRAM’DA takip etmek için tıklayın.


 

6 – SCIENCE MUSEUM (BİLİM MÜZESİ)

Bilimin gelişimini ve tarihteki örneklerinin sergilendiği müzede, sergilenenler hakkında bilgi alabileceğiniz birçok interaktif ekran bulunuyor. Müze klasik arabalar, en eski buharlı lokomotif, dünyanın ilk jet motoru, 10 bin yıl çalışacak saat prototipi, Apollo 10 uzay kapsülü gibi bilim tarihine dair 300 binden fazla öğeyi bünyesinde barındırıyor. Müzede ayrıca çeşitli sinema gösterileri, bilim geceleri gibi etkinlikler de düzenleniyor.

7 – NOTHING HILL VE PORTOBELLO PAZARI

Julia Roberts ve Hugh Grant’in baş rollerini oynadığı aynı isimli 1999 yapımı film ile ününe ün katan Londra’nın bohem bölgesi Nothing Hill şehrin batısında, Kensington Bahçeleri’nin hemen üzerinde yer alıyor. Arnavut kaldırımları, dar sokakları, Victoria tarzındaki renkli evleri ve Portobello pazarı ile sevilen bölge Ağustos ayında düzenlenen Nothing Hill festivali ile renkli gösterilere ev sahipliği yapıyor.

Nothing Hill’de bulunan Portobello Sokağı her cumartesi günü Londra’nın en büyük ve en turistik pazar yerlerinden biri haline geliyor. Portobello Pazarı’nda (Portobello Road Market) yiyecek ve içecekler, ikinci el kıyafetler ve eşyalar, ev aksesuarları, antikalar, plaklar, kasetler, kitaplar başta olmak üzere binlerce farklı ürün satışa sunuluyor.

8 – TRAFALGAR SQUARE (TRAFALGAR MEYDANI)

Londra’nın en büyük meydanı olan Trafalgar Square Londra’da görülmesi gereken önemli yerlerden biri. Adını İngiltere’nin Fransa ve İspanya’ya karşı kazandığı bir zaferden alan meydan günümüzde Ulusal demokrasi ve protestoların merkezi olarak biliniyor. Meydan’da 50 metre yüksekliğindeki Nelson sütunu, süs havuzu ve su fıskiyeleri de bulunan Trafalgar yıl boyunca pek çok konsere, kutlamalara ve festivallere sahipliği yapıyor. Trafalgar Meydanı’nda ayrıca Londra’nın en önemli müzelerinden National Gallery de (Ulusal Galeri) bulunuyor. Trafalgar Meydanı’na metro ile ulaşmak isterseniz Northern ya sa Bakerloo Line’a binip Charing.Cross durağında inmeniz gerekiyor.

9 – AÇIK HAVADA OTOBÜS TURU (HOP ON HOP OFF TOUR)

Dünyanın pek çok şehrinde bulunan ve sevilen şehri alt katı kapalı, üst katı açık olan otobüslerle keşfetme aktivitesi Londra’da da oldukça rağbet görüyor. Trafalgar Meydanı etrafında bu turlar için bilet satan çok sayıda bayi görebilirsiniz. Bu biletler 24 saat içinde kullanmak üzere geçerli oluyor ve tüm gün istediğiniz durakta inip gezdikten sonra tekrar aynı biletle başka bir otobüse binip turunuza devam edebiliyorsunuz. Hop on hop off tour günlük bilet ücreti online alırsanız 30 £, bayiden alırsanız 40 £ civarı değişiyor.

10 – NATIONAL GALLERY (ULUSAL GALERİ)

Trafalgar Meydanı’nda yer alan Ulusal Galeri, kraliyet sanat koleksiyonlarının halka açılması akımının etkisiyle 1824 yılında kurulmuş. Burada dünyanın en bilinen tablolarının orijinalleri sergileniyor. Galeri’nin 2.300 parça koleksiyonu, 13. yüzyıl ile 20. yüzyıl aralığında üretilen tablolardan oluşuyor. Koleksiyon içerisinde İngiliz sanatçılarına ek olarak Botticelli, Leonardo da Vinci, Rembrandt, Gainsborough, Turner, Renoir ve Van Gogh gibi çok sayıda sanatçının eşsiz eserlerini görmek mümkün. National Gallery’ye giriş ücretsiz.

11 – PICCADILLY CIRCUS (PICCADILLY MEYDANI)

Neon ışıklı dev reklam panolarıyla New York’taki Times Square’i anımsatan tam ortasında bulunan Eros heykelinin altındaki kat kat basamaklarında turistlerin soluklandıp sokak calgıcılarını ve dans gösterileri izlediği her daim cıvıl cıvıl olan bir meydan. Piccadilly Circus Trafalgar Meydanı’na 10 dakika yürüme mesafesinde yer alıyor.

Aynı adlı metro istasyonunda inerek de kendinizi tam ortasında bulabileceğiniz Piccadilly Circus’a geldiğinizde siz de bu gösterileri izleyebilir, etraftaki dükkânlarından Londra temalı envai çeşit hediyelik eşya satın alabilir, meydanda bulunan Body Worlds Müzesi’ni ziyaret edebilirsiniz.

12 – BODY WORLDS İNSAN VÜCUDU MÜZESİ

Piccadilly Circus’ta Daha önce Ripley’s Believe It Or Not (İster İnan, İster İnanma) Müzesi’nin bulunduğu yerde açılan 5 katlı Body Worlds Sergisi’nde insan vücudunun gizemine ait pek çok sır perdesi aralanıyor. Her yaşa hitap eden bu serginin en can alıcı yanı sergilenen her anatomik parçanın gerçek olması. Kasları, sinir ve damar ağlarını bu netlikte görmek gerçekten oldukça sıradışı ve büyüleyici bir deneyim. Müze girişinde verilen kulaklıkla gördüğünüz her bölüme ait açıklamayı dinlemek de bu deneyimi güçlendiriyor.

13 – RITZ HOTEL LONDON’DA 5 ÇAYI

İngilizler için geleneksel 5 çayı ritüeli oldukça önemli. Piccadilly Circus’a 8 dakika yürüme mesafesindeki Ritz Hotel London’da son derece şık bir ortamda sunulan versiyonu da özellikle turistler için en popülerlerinden biri. İngiliz aristokrasisini yaşamak isteyenler için çok keyifli bir deneyim. Ritz London’da gün boyu devam eden Afternoon Tea’nin kişi başı ücreti çocuklar için 35£, büyükler için 58 £. Erkekler için ceket ve kravat giyme zorunluluğu var.

14 – LEICHESTER SQUARE (LEICHESTER MEYDANI)

Piccadilly Circus gibi hem turistler hem de Londralılar için popüler bir buluşma noktası olan Leichester Square sadece yayalara açık bir meydan. Londra’da film galaları genellikle bu meydanda yer alan sinemalarda gerçekleşiyor.


Bu nedenle sıradan bir akşam üstü sokakta yürürken birden kırmızı halılar, patlayan flaşlar ve normalden daha fazla insan kalabalığıyla karşılaşmak mümkün. Meydanın ortasında bulunan parkta Noel zamanı çok tatlı bir Noel pazarı kuruluyor. Ayrıca Çin yeni yılı kutlamaları da bu meydanda gerçekleşiyor. Yine Leicester Square’de bulunan 3 katlı dev çikolata mağazası m&m’s günün her saati her yaştan ziyaretçi akınına uğruyor. Leichester Square Piccadily Circus’a 4 dakika yürüme mesafesinde. Ayrıca Leichester Square metro durağında inilerek de ulaşılıyor.

15 – CHINA TOWN (ÇİN MAHALLESİ)

Geçmişte Çin’den gelen tüccaların yaşadıkları semt olan China Town günümüzde ise Londra’nın en çok turist çeken yerlerinden biri. Londra’nın merkezinde, Soho bölgesinde konumlanmış, bünyesinde onlarca Çin lokantası ve Çin marketi barındıran China Town’da kendinizi Çin’e ışınlanmış hissetmeniz mümkün. Özellikle Çin takvimine göre yeni yıl kutlamalarına denk gelirseniz ortam oldukça şenlikli oluyor. Uygun fiyatlı, lokal bir Çin yemeği yemek isteyenler için Four Seasons benim favorim. China Town’a metro ile ulaşmak isterseniz Central Line’a binerek Tottenham Court Road durağında inmeniz gerekiyor.

16 – NEIL’S YARD

Londra’nın en Instagramlık köşelerinden biri olan Neal’s Yard Covent Garden’a da Leicester Square’e de yedi sekiz dakika yürüme mesafesinde olan, rengârenk boyalı binaların ve ve kafelerin sarıp sarmaladığını mini minnacık bir avlu. Burada çektirdiğiniz fotoğrafı Instagram’da paylaşmanız Londra gezisinin olmazsa olmazı:)

17 – CARNABY STREET

Oxford Circus ve Piccadilly Circus’s 3 er dakika yürüme mesafesindeki Carnaby Street rengârenk binaları, konsept butikleri, masaları dışarı atmış tatlış kafe ve restoranları ile Londra’nın en sevimli caddelerinden biri. Buraya geldiğinizde en azından bir kahve mutlaka içmelisiniz. Ayrıca Carnaby Street’ten girişi olan 21 restoranın 3 katlı bir avluda toplandığı Kingly Court da ziyaret edebilir, burada yemek yiyebilirsiniz. Dirty Bones benim favorim.

18 – ALIŞVERİŞ CADDESİ OXFORD STREET VE SELFRIDGES

Sadece Londra’nın değil Avrupa’nın da en uzun alışveriş caddesi olan Oxford Street’te en lüksünden en hesaplısına yaklaşık 300 tane mağaza bulunuyor. Özellikle indirim günlerinde iğne atsanız yere düşmüyor. Yaklaşık 2 km uzunluğundaki cadde üzerinde Tottenham Court Road, Bond Street, Oxford Circus ve Marble Arch olmak üzere tam 4 adet metro İstasyonu var. Yine Londra’nın ünlü meydanlarından Oxford Circus bu cadde üzerinde bulunuyor. Oxford Caddesi’ne geldiyseniz bu cadde üzerindeki İngiltere’nin ikonik mağazası 9 katlı Selfridges’i ziyaret etmelisiniz. Farklı lezzet deneyimleri ile ilgiliyseniz restoran katında bulunan The Brass Rail’de meşhur salt beefi denemelisiniz.

19 – COVENT GARDEN MARKET

Londra’nın West End bölgesinde bulunan Covent Garden semti tiyatro ve eğlence anlamında Londra’nın merkezi sayılıyor. Araç trafiğine kapalı olan Covent Garden Meydanı aynı zamanda Kraliyet Opera Evi’ne Londra Ulaşım Müzesi’ne, butiklere, restoranlara, sokak çalgıcılarına ve dans gösterilerine ev sahipliği yapıyor.

Covent Garden semtinin en dikkat çekici noktası ise meydanın tam ortasındaki üstü kapalı pazar alanı. Bir dönem meyve sebze pazarı olarak kullanılan bu markette antika, el işleri, ev eşyaları, mücevher ve aksesuarlar satılıyor. Covent Garden Market’in tam ortasında, minik kafelerin dışarıdaki masalarında servis verdiği çok tatlı bir avlu da bulunuyor. Covent Garden Leichester Square’e 5 dakika yürüme mesafesinde. Ayrıca aynı adlı metro istasyonunda inilerek de ulaşılıyor.

20 – LONDON TRANSPORT MUSEUM (LONDRA ULAŞIM MÜZESİ)

Londra’nın meşhur çift katlı kırmızı otobüsleri, trenleri, Londradaki ulaşım ve tarihine dair herşeyi bulabileceğiniz müze Covent Garden’da yer alıyor. Çocukların ücretsiz girebildiği müzede büyüklerden 16 pound alınıyor.

 

21 – CAMDEN TOWN

Londra’nın kuzeyinde yer alan Camden Town, hareketli yapısı ve zengin alışveriş, eğlence olanaklarıyla geniş kitleleri kendisine çekebilen bir başka popüler yerleşim bölgesi. Hippy merkezi olarak adlandırılan ve yaratıcılığın merkezi kabul edilen bölgede Cumartesi ve Pazar kurulan 6 farklı pazar yerinde kitaptan takıya, çiftlik ürünlerinden giyime kadar birçok farklı kategoriden ürünü cazip fiyatlarla satın alma imkanı bulunuyor. Ayrıca hafta sonları sokak lezzetlerini tadabileceğiniz pek çok dünya mutfağının sunulduğu standlar da ortama canlılık katıyor. Camden Town’a Northern line’a binip aynı adlı durakta inilerek ulaşılıyor.

22 – BATTERSEA PARK

Londra’nın diğer güzide parklarından Hyde Park, Green Park, Kensington Gardens’ın aksine Thames Nehri’nin güney tarafında yer alan Battersea Park aynı zamanda Thames Nehri’nin tam kıyısında bulunuyor. Battersea Park’ta hem büyük hem küçük çocuklar için oyun alanları, kum havuzu ve yine çocuklara özel küçük bir hayvanat bahçesi var. Ağaçların üzerine kurulan macera alanlarından oluşan GO APE de bu parkın bir parçası. Battersea Park’ta ayrıca yürüyüş ve piknik alanları, gölette bot kiralama imkanı ve yine gölet kıyısında tahta masalı kocaman bir kafe restoran da yer alıyor.


 
 

23 – WARNER BROS STÜDYOLARI – HARRY POTTER TURU

Warner Bros Stüdyolarında son dönemin gözde filmlerinden Harry Potter’ın sahne arkası turuna çıkmak da Londra’da yapılabilecek en etkileyici aktivitelerden biri. Filmin çekildiği setleri ve kullanılan kostümleri görebileceğiniz bu tura katılmak isterseniz büyükler için 80 £, çocuklar için 75 £ ödemeniz gerekiyor. Warner Bros stüdyoları Londra’nın kuzeybatısındaki Leavesden mevkiinde yer alıyor.


 

24 – B BAKERY OTOBÜSLERİ İLE 5 ÇAYI TURU

İngilizlerin meşhur ritüeli 5 çayı keyfini Londra’nın nostaljik otobüsleri ile şehri gezerken yaşamak, B Bakery’nin efsane cupcakelerini tadıp çayınızı yudumlarken şoförünüzün anlatımı eşliğinde Londra’nın simge yapıları arasında otobüs turu yapmak, çocuklar için de büyükler için de hem lezzetli hem de eğlenceli bir aktivite. Victoria Hall’da başlayan B Bakery 5 çayı turu 1.5 saat sürüyor ve tura katılmak için kişi başı 45 £ ödemeniz gerekiyor.


 

Gezenti Anne’yi INSTAGRAM’DA takip etmek için tıklayın.


 


 

25 – VICTOR AND ALBERT MUSEUM OF CHILDHOOD  (ÇOCUKLUK ÇAĞI MÜZESİ)

Doğa Tarihi Müzesi ve Bilim Müzesi ile birlikte South Kensington’daki müzeler bölgesindeki üç müzeden biri olan Victor & Albert Müzesi ile karıştırılan Victor Çocukluk Çağı Müzesi Bethnal Green semtinde yer alıyor. Pek çok etkinliğin düzenlendiği bu interaktif müzenin koleksiyonunda oyuncak ayılar, porselen bebekler, kuklalar, model trenler, kurşun askerler, karton oyunlar, kostümler ve bir kısmı kraliyet tarafından bağışlanmış olan 40’ın üzerinde bebek evi bulunuyor. Giriş ücretsiz.


 


 

Gezenti Anne’yi INSTAGRAM’DA takip etmek için tıklayın.

 

26 – WINTER WONDERLAND

Noel ve Yılbaşı döneminde Londra’daysanız, dev bir lunapark olan Winter Wonderland’ı kaçırmamalısınız. Her sene Hyde Park’ta kasım ortasında kurulan Winter Wonderland Ocak ortasına kadar açık kalıyor. Türkiye’deki lunaparktakilerle aynı mantıkla Winter Wonderland’a giriş ücretsiz, binilen her üniteye ayrı ücret ödeniyor. Minik kulübelerde pek çok çeşit yiyecek içecek satışı da mevcut Winter Wonderland’de tam bir Noel coşkusu yaşanıyor.

 

 

 

27 – PEGGY PORSCHEN CAKES

Son dönemde Londra’ya gelip de ödüllü cupcake kafesi Peggy Porschen Cakes’in önünde Instagram için fotoğraf çektirmeyen çok az turist vardır sanırım. Mekan o kadar popüler ki önünde neredeyse her daim kuyruk oluyor. Zaten kuyrukta beklemek İngiltere’nin olmazsa olmazı, sonunda o pempiş cupcakelere ulaşmak için beklemeye değiyor mu? Değiyor.

 

28 – ROYAL OBSERVATORY VE GREENWICH PARK

Londra’nın güney doğusunda yer alan Greenwich, başlangıç meridyenin geçtiği yer olarak kabul ediliyor. Greenwich’e geldiğinizde Royal Observatory’yi ziyaret edebilir, meridyenin başlangıç noktasında fotoğraf çektirebilirsiniz. Daha sonra Royal Observatory’nin de sınırları içinde bulunduğu Thames Nehri manzaralı, devasa Greenwich Park’ın çimlerine yayılabilirsiniz. Royal Observatory giriş ücreti çocuklar için 6.5 £, büyükler için 15 £.

 

 

29 – CUTTY SARK

Bir dönemin en hızlı yelkenlisi, şu anda ödüllü bir Londra müzesi. Yine Greenwich Bölgesi’ndeki Cutty Sark’ı ziyaret ettiğinizde hem böyle bir gemideki yaşama tanıklık edebilir, hem de müze etrafındaki panayır havasındaki ambiyansta eğlenebilirsiniz. Cutty Sark Müzesi giriş ücreti büyükler için 13.5 £, çocuklar için 7 £.
 

 

30 – TELEFERİK İLE THAMES NEHRİ TURU

Emirates Air Line adı verilen teleferikler ile Thames Nehri’ni gökyüzünden izlemeye ne dersiniz?

Greenwich’ten kalkan bu teleferik 1 km boyunca 90 metre yükseklikte ilerlerken Thames Nehri’ni, Canary Wharf’taki gökdelenleri ve Olympic Park’ı izlemenize olanak sağlıyor. Emirates Air Line’ı oysterınız ile sadece 3.5 £ harcayarak tek yön kullanabileceğiniz gibi, kişi başı büyükler için 10.70 £, çocuklar için 6.20 £ vererek hem gidiş dönüş teleferik turu hem de Emirates Havacılık Müzesi’ne giriş ve uçuş simülasyonuna katılma hakkı elde edebiliyorsunuz.

 

https://gezentianne.com/londrada-cocuklarla-gidilecek-yerler/

 

2 Comments

  • ayaz dedi ki:

    Merhabalar, Aralık ayında İngiltere ye tatil planlıyorum.Ama rota konusunda çok kararsızım hava soğuk olduğu için rahat gezilebilir mi sizce ?Mutlaka görmelisin diyeceğiniz şehirler hangileri ?Orada yaşadığınız için görüşünüz benim için çok önemli cevap verirseniz çok sevinirim. Yaklaşık 15 gün gibi bir sürede Aralık soğuğunu göze alıp İki günde bir yer değiştirebilir miyiz yoksa daha bi yoğun Londra Edinburgh ve yapabilirsek Dublin turu mu yapmalıyım.Dublin i çok merak ediyorum sizce değer mi çok uzun bir süre değil sonuçta 15 gün🙈Ve Londra için en az kaç gün yeterli olur yanıtlarsanız çok çok sevinirim 🙏🙏💓💓💓 Şimdiden teşekkür ederim

    • Gezenti Anne dedi ki:

      İngiltere’nin havası diğer Avrupa ülkelerine göre daha ılıman kış aylarında. Bu konuda bir endişeniz olmasın. Dublin yerine Londra Cambridge Oxford Edinburg gibi trenle ulaşabileceğiniz şehirleri tercih edin bence.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir