Kronik Anne Yorgunluğu için Rahatlatıcı Masaj Önerileri

Anne olmanın getirdiği birçok sorumluluk vardır. Uykusuz geceler, sürekli hareket halinde olmak, bebek bakımı ile meşgul olmak ve öteki yandan annenin kendi ihtiyaçlarını göz ardı etmek durumunda kalması kronik yorgunluğa neden olabilir. Neyse ki rahatlatıcı masaj yöntemleri, kronik anne yorgunluğunu hafifletmek için etkili bir çözümdür. Özellikle Ankara’da ikamet edenlerin Ankara masaj spa konusunda hizmet alabileceği oldukça güvenilir bir yer var, yazının ilerleyen kısımlarında bu bilgiyi öğrenebilirsiniz!

Kronik Anne Yorgunluğu Nedenleri Nelerdir?

Kronik anne yorgunluğunun nedenlerine indiğimizde karşımıza sayısız unsur çıkmaktadır. Her biri şu şekilde özetlenebilir:

1 – Düzensiz Uyku

Yenidoğan ya da küçük çocuk sahibi anneler genellikle gece boyunca sürekli uyanır. Bu durum, uyku düzeninin bozulmasına doğrudan etki eder. Her birey, sağlıklı bir yaşam sürmek için uyku rutini oluşturmalı ve buna uymalıdır.

2 – Stres Seviyesinin Yükselmesi

Anne olmak, kişinin hayatını derinden etkiler. Çünkü bebek ya da çocuk bakımı ile ilgili oluşan birtakım endişeler strese neden olabilir. Ayrıca hem çocuğuna bakıp hem çalışmak durumunda kalan annelerin stres seviyesi her daim yüksektir. Çünkü ev ve iş arasında denge kurmak, büyük bir çaba gerektirir. Bunun sonucunda da yorgunluk, kronikleşmeye başlar.

3 – Fiziksel Anlamda Tükenmiş Hissetmek

Bir çocuğun genel bakımını yapmak için bol bol zaman ayırmak gerekir. Emek gerektiren bu süreç, kişinin kendine vakit ayırmasını engelleyecektir. Anne olan birey, gün geçtikçe fiziksel anlamda kendini tükenmiş hissetmeye başlayacaktır. Bu da kronik yorgunluğu tetikler.

4 – Sosyal İzolasyon

Özellikle çocuğu küçük olan anneler genellikle sosyal yaşamdan, arkadaşlarından istemsizce uzaklaşabilir. Bebek bakımı ve diğer sorumluluklar sebebiyle kişinin enerjisi azalabilir. Bu sosyal izolasyon durumu belirgin bir şekilde kronik yorgunluğa yol açmaktadır.

5 – Kaygı ve Depresyon

Bazı bireyler doğum sonrası depresyon ya da kaygı gibi problemlerle mücadele etmek durumunda kalabilir. Bu tür ruhsal sorunlar kişinin kendini sürekli olarak bitkin hissetmesine neden olarak yorgunluğu tetikleyecektir.

Anne Yorgunluğuna İyi Gelen Tüm Masaj Yöntemleri

Kronik anne yorgunluğuna iyi gelen masaj yöntemleri birçok farklı biçimde uygulanabilir. İşte bazı masaj teknikleri ve özellikleri:

1 – Shiatsu Masajı

Shiatsu masajı, geleneksel Japon masaj tekniklerinden biri olmaktadır. El, parmak ve avuç içi yardımıyla uygulanır. Vücut üzerindeki belirli noktalara baskı yapılması ile enerji akışının düzenlenmesini hedefler. Boyun, sırt, omuz, baş ağrısı, kronik yorgunluk ve kaygı bozukluğuna iyi geldiği bilinmektedir.

2 – Thai Masajı

Thai (Tay) masajı, Tayland’a özgü bir masaj çeşididir. Bu masaj, vücut üzerinde uygulanan türlü yoga pozisyonlarına benzer germe ve basınç tekniklerine sahiptir. Thai masajının genel amacı bedenin fiziksel açıdan rahatlamasını sağlamaktır. Aynı zamanda zihinsel açıdan kişinin gevşemesini sağlayan bir uygulamadır. Kronik anne yorgunluğu bu masajla atılabilir.

3 – Aromaterapi Masajı

Aromaterapi masajında birçok farklı yağ çeşidi kullanılır. Bazı yağlar kişiyi gevşetip sakinleştirir. Bazıları ise enerji artırıcı görev görür. Sardunya, lavanta ve papatya yağları sakinleştirici etkiye sahiptir.

 

Biberiye, neroli ve gül yağı ise canlandırıcıdır. Çam, okaliptüs ve çay ağacı yağı ise vücudu toksinlerden arındırmaya yardımcı olur. Aromaterapi masajı sayesinde kas ağrıları azalır. Kişi kendini daha dinç hisseder. Kronik yorgunluk belirtileri birer birer yok olur.

4 – Sıcak Taş Masajı

Sıcak taş masajı, pürüzsüz hale getirilmiş yüzeye sahip ısıtılmış bazalt taşları ile uygulanır. Taşlar, belirli bölgelere ya da bedenin farklı noktalarına yerleştirilir. Masaj uzmanı tarafından elle de uygulanabilir. Kas gerginliklerinin giderilmesi, kan dolaşımının artırılması, enerji akışının sağlanması, stres seviyesinin azaltılması konusunda son derece etkili bir uygulamadır. Hamileler, kalp hastaları ve cilt enfeksiyonu problemi ile mücadele eden bireyler için bu masaj seçeneğinin uygun olup olmadığına uzman bir doktor karar vermelidir. 

 

Ankara’da Çam Otel’de termal otel tatili yaparken kronik yorgunluğunuza iyi gelecek masaj yöntemlerinden de dilediğiniz gibi yararlanabilirsiniz. Kendinizi dinlenmiş ve tüm toksinlerden arınmış hissedeceksiniz!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir