Köy okulundan globale açılan gerçek bir başarı hikayesi

Türk girişimci öğretmen Gamze Beyaz, online Türkçe dil okulu olan StarlyKID ile “Çocuklar için Bireyselleştirilmiş Türkçe Dil Öğretim Modeli”ni geliştirdi. Köy okulunda başlayan bu başarı hikayesinde, çocuk gelişimi ve yabancı dil öğretimi konusunda aldığı 100’ü aşkın eğitim ve sonrasında ‘’Yabancı dil olarak Türkçe öğretimi’’ alanında yaptığı yüksek lisans ile Beyaz, Online Türkçe eğitimine ek olarak bünyesine kattığı yüksek donanımlı öğretmen kadrosuyla; İngilizce, Almanca, Fransızca, Flemenkçe, Çince, Rusça ve Arapça dillerini de “eğlenerek öğrenme” mottosuyla dünyanın her yerinden çocuklara ulaştırıyor. Beyaz’ın geliştirdiği özel öğretim modeli, hem veliler hem de çocuklar tarafından oldukça olumlu geri dönüşler aldı.

İdealist öğretmen, geliştirdiği bu eğitim modeli için çok büyük hedefleri olduğunu söylüyor!

Gamze Beyaz, 32 yaşında, kendini çocuklara adamış, idealist bir öğretmen. Evli ve iki kız çocuğu annesi olan Beyaz,10 yılı aşkın süredir Türkiye’nin farklı okullarında vizyoner yapısı ve başarılarıyla her zaman dikkat çeken bir öğretmen olarak görev aldı. Online eğitimlerin henüz yaygın olmadığı 2017 yılında ise, kendi kızının İngilizce eğitimi için online eğitimlerle tanışan Beyaz, bu eğitimlerde bir eğitimci ve ebeveyn gözüyle gördüğü eksiklikler sonrası “Ben olsam farklı teknikler kullanırdım, bu işi çok daha iyi yapardım” diyerek yola çıktı. “Farklı kültürlerden ailelere online olarak misafir olmak, çocukların gelişimine tanıklık etmek beni çok heyecanlandırdı. Onların hayatına dokunduğumu görmek tarifsiz bir deneyimdi” diyen Beyaz, kısa sürede farklı ülkelerden birçok çocuğun Türkçe öğrenmesine öncülük etti.

Bireyselleştirilmiş öğretim modeli

Tıpkı öğrencileri gibi kendisinin de her dersi iple çektiğini belirten Beyaz, “Her çocuk farklı ve biriciktir. Eğitimlerimizde kullandığım özel öğretim, yöntem ve teknikler ile çocuklar alışılmışın dışında sıkıcı yöntemlerden yerine, eğlenerek dil öğreniyorlar.” sözleriyle dikkat çekti. Her çocuğun farklı ihtiyaç ve isteklerine göre özel olarak tasarlanan programlar sayesinde, çocukların kısa sürede Türkçe dil gelişiminde oldukça etkili sonuçlar elde etmelerini sağladı. 

Dünya’da bir ilk!

Çocuklarda merak ve yaratıcılığı teşvik edip, eğlenerek dil öğrenmelerini sağlamak ve gelecek için onlara ilham vererek çocukları güçlendirme misyonuyla işini kurumsal bir boyuta taşıyan Beyaz, bizzat kendisinin özel olarak seçtiği alanında uzman, yüksek lisans ve doktorasını tamamlamış, donanımlı ve eğlenceli bir öğretmen kadrosuyla dünyanın her yerinden çocukların önündeki dil engellerini kaldırarak onların gelecekte daha özgüvenli, üretken ve sahip oldukları potansiyeli ortaya çıkarabilecek güçte bireyler olmalarını hedefliyor. Bu hedefle ve inançla yola çıkan Beyaz, çocuklara dil öğretimi konusunda spesifikleşmiş ilk ve tek online Türkçe dil okulu StarlyKID’i kurarak dünyada bir ilke imza attı.

“Kendimi bu işe adadım”

Gamze Beyaz, “Yurt dışındaki Türklerin çocuklarının Türkçe konuşamaması büyük bir problem. Adı Ahmet, Ayşe ama Türkçe konuşamıyorlar. Türk kültüründen uzaklaşarak, asimile oluyorlar. Bu probleme kalıcı bir çözüm getirme arzusu benim kendimi bu işe adama sebebimdir, dil gelişiminin temeli çocuk yaşta atılır.” diyor. 

‘’Hedefim; dünyada Türkçe konuşamayan tek bir Türk çocuğu bile kalmasın!’’

Motivasyon kaynağının para olmadığını vurgulayan Beyaz, şöyle konuşuyor: “İlk dönemlerde 3-4 ay ödeme alamadım. Yine de paraya odaklanmadım. Amsterdam’dan Dubai’ye, New York’tan Paris’e her yarım saatte bir ülke değiştiriyorum ve bu inanılmaz bir olay! Motivasyon kaynağım her zaman; misafir olduğum farklı kültürlerden çocuklarla buluşarak onların gelişimlerini sağlamak oldu. 

‘’Kız çocuklarına ücretsiz eğitim için yardım edecek’

Beyaz, “Kendimi bu işe adadım. Türkçe öğrenmek isteyen her çocuğun aklına ilk olarak StarlyKID okulu gelsin istiyorum. Projemizi farklı diller için uygulamayı da hedefliyoruz.” diyor. Hobisini işi haline getiren Beyaz, iki kızına ilham olacak bir kadın olmak ve kız çocuklarının eğitimi için bir yardım kuruluşu kurmak istediğini de sözlerine ekliyor.

StarlyKID’in eğitim modeli

StarlyKID’in birebir online dersleri 25 dakika sürüyor. İlk ders ücretsiz veriliyor. StarlyKID’in kadrosunda, Gamze Öğretmen’in geliştirmiş olduğu bu öğretim yöntem ve teknikleri, öğretmenler kendi tarzlarıyla zenginleştirerek çocuklara Türkçe öğretiyor. Öğretmenler, gerektiğinde çocukların dikkatini toplamak için ukulele ve kukla gibi materyaller kullanıyor. Kişiselleştirilmiş sınıflarda; oyunla, ritimsel ve sezgisel öğrenme modelleri uygulanıyor. Okul programı, çocukların psikolojik özelliklerine göre tasarlanmış. Ders materyalleri tamamiyle çocuklar için özel olarak geliştirilmiş. Çocuklar, derslerde Türkçenin büyülü dünyasında keyifli bir yolculuk yapıyor. Öğrencilere ders materyallerine ücretsiz erişim hakkı ve “Türkçe Başarı Sertifikası” veriliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir