Koronavirüs Çocukları Etkiliyor mu?

Anne babalar için harika bir haber!

Uzmanlar nedenini henüz çözememiş ama Koronavirüs çocukları fazla etkilemiyormuş. Yapılan araştırmalara göre şimdiye dek olan bu virüse yakalananlardan sadece %2.4 ü 18 yaşının altındaymış ve bunlar da hafif semptomlarla geçiriyormuş.

Yeni koronavirüs salgınına (COVID-19) yakalanma korkusu tüm dünyayı sarmış durumda ama belki de hiç kimse biz ebeveynler kadar endişe duymuyordur. Ama bu noktada uzmanların anne ve babalar için sevindirici tespitleri var. Koronavirus çocukları büyükler kadar etkilemiyor.

Dünya Sağlık Örgütü’nün Şubat 2020’nin ortalarında yayınlanan Çin Koronavirüs Ortak Misyon raporuna göre, 18 yaş ve altındaki çocukların Çin’deki tüm koronavirüs vakalarının sadece yüzde 2.4’ünü oluşturuyor. Ayrıca yine bı araştırmalara göre koronavirüse yakalandığı doğrulanmış çocuklar genellikle hafif semptomlar gösteriyor. Şiddetli komplikasyonlar çocuklarda son derece nadir görülüyor.

Çin’de Koronavirüs pozitif çıkmış 44 bin vakadan sadece bin tanesi çocuk ve sadece 1 tane çocuk ölümü gerçekleşiyor.

Gelelim biz ebeveynlerin koronavirüs ve çocuklar hakkında bilmeleri gerekenlere…

Çocuklarda Coronavirus Belirtileri Nelerdir?

Koronavirüslü çocukların çoğunda ateş, burun akıntısı ve öksürük gibi soğuk algınlığı benzeri semptomlar görülür. Kusma ve ishal gibi gastrointestinal sorunlar da ortaya çıkabilir. Bazı çocuklarda ise hiç belirti göstermeyebilir.

Koronavirüs komplikasyonları,18 yaşın altındaki kişilerde, hatta bebeklerde bile nadir görülüyor. Uzmanlar koronavirüs tanısı konan çocukların sadece yüzde 2,5’lil kısmının “ciddi” semptomlara sahip olduğunu ve sadece yüzde 0,2’sinin “kritik” olarak değerlendirildiğini belirtiyorlar.

Peki Çocuklar Neden Koronavirüsü Hafif Geçiriyor?

Koronavirüs yeni bir hastalık olduğundan, uzmanların çocuklarda neden daha düşük bulaşma oranları ve daha hafif semptomları olduğu konusunda kesin bir bilgileri yok ama olası nedenler şu şekilde sıralanmış…

Koronavirüs’ün Etkilerini Arttıran İlaç, İBUPROFEN

Çocukların Daha İyi Bir Bağışıklık Tepkisi Var

İlk sebep çocukların koronavirüs ile savaşmalarına yardımcı olan, yetişkinlerden daha iyi bir bağışıklık sistemine sahip olmaları ve patojenlere yetişkinlerden çok daha güçlü ve daha sağlam bir bağışıklık tepkisi vermeleri. Ayrıca koronavirüs için ölüm oranı, kardiyovasküler hastalık, diyabet ve kanser gibi önceden var olan bazı rahatsızlıkları olan kişiler arasında daha yüksek. Bu da birçok çocuğun neden daha düşük risk altında olduğunu konusunda fikir veriyor.

Sigara içmek potansiyel bir risk faktörü

Sigara içmenin Koronavirüs için bir risk faktörü olabileceğini bilinen bir gerçek çünkü sigara içenler daha fazla SARS-COV reseptörlerine sahip olma eğiliminde. Çocuklar sigara içmediği için COVID-19 gibi alt solunum yolu enfeksiyonlarına karşı daha az duyarlı oluyorlar.

Çocuklarda Coronavirüs Nasıl Önlenir?

Soğuk algınlığı ve grip gibi, koronavirüs kontamine damlacıklardan yayılan bir solunum hastalığı. Bu damlacıklar vücuda gözler, burun ve ağızdan giriyor. Bu nedenle en iyi koronavirüs önleme yöntemi ellerinizi en az 20 saniye boyunca sabun ve su ile yıkamak. Alkol bazlı el dezenfektanı ise ikinci öncelikli bir yöntem. Yemek yemeden veya yüzünüze dokunmadan önce elleri yıkamak özellikle önemli. Ebeveynler olarak ayrıca kapı tokmağı ve tezgah üstü gibi ortak yüzeyleri sık sık dezenfekte etmeliyiz. Çocuklarımızı okula göndermeli, ancak okul yönetim kurulu veya sağlık kuruluşlarından güncellemeleri izlemeliyiz. Çocuklara okulda klavye gibi sık kullanılan yüzeyleri temizleyebilmeleri için tek kullanımlık mendil de verebiliriz. Kendimiz hastalanırsak çocuklarımızı kreş veya okuldan uzak tutmalı ve en iyi tedavi yaklaşımını tartışmak için sağlık uzmanlarını hemen aramalıyız.

Koronavirüs Nedir? Yayılması Nasıl Önlenir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir