Kasko Yaptırmamak Nelere Mal Oluyor?

Kasko Yaptırmamak Nelere Mal Oluyor?

Kasko hem aracı, hem sahibini, hem de üçüncü kişileri teminat altına alır. Trafikte endişe duymadan yol almanın tek yolu kasko yaptırmaktır.

Bir araç sahibi olmak maliyetli bir şey. Araca ödenen paranın yanında elbette türlü türlü ek masraflar da oluyor. Yakıt parası, otopark parası, vergi, trafik sigortası derken araç sahibi olarak ödeme yapmaktan bunalmak elbette ki çok normal. Bu noktada bazı araç sahipleri “Bir de kaskoya mı para ödeyeceğim?” diyebiliyor. Kasko yaptırmıyor. Ama sonra çok pişman olabiliyor ve maalesef ki o noktada yapacak bir şey kalmıyor.

İnsanların kasko yaptırmak istememesinin elbette türlü nedenleri var. Daha fazla harcama yapmak istememek bunlardan ilki. Sürücü kendine ve şansına fazla güveniyor da olabilir. Zorunlu trafik sigortası yaptırmanın yeterli olduğuna inananlar olduğu gibi, kasko yaptırmak konusunda kafa karışıklığı yaşayanlar da bulunuyor. Zira çok sayıda sigorta şirketi var. Bir sürü kasko teklifi alt alta listeleniyor. Farklı fiyatlar, farklı teminatlar, eş dost tanıdık önerileri, yönlendirmeleri ile insan ne yapacağını bilemez, karar veremez hale gelebiliyor.

Şunun altını çizelim: Zorunlu trafik sigortası üçüncü kişilere verilecek zararları karşılar. Oysa kasko, üçüncü kişiye verilen zararları karşıladığı gibi sigorta yaptırılan aracın ve içindekilerin uğrayacağı zararları da karşılar. Diyelim ki kaza yapıldı, kusurlu taraf sizsiniz. Trafik sigortası karşı tarafa verdiğiniz zararı ödedi. Peki sizin aracınızın zararı ne olacak? İşte bu zararı kendiniz karşılamak zorundasınız. Oysa kasko yaptırmış olunsaydı herkesin zararı teminat altına alınmış olacaktı.

Şunu da eklemek gerek, her araç sahibinin mecburen yaptırmak zorunda olduğu trafik sigortasının üst limitleri var. Oluşan zararlarda bu üst limit aşılırsa kazanın sorumlusu olan kişi, diyelim ki bu kişi sizsiniz, limiti aşan bu bedeli ödemekle yükümlü. Bir Ferrari’ye çarpıldığını hayal edince durumun vahameti daha kolay hayal edilebiliyor.

Küçük kazalarla, istemeden kendi aracınıza zarar verdiğiniz durumlarla da karşılaşabilirsiniz. Mesela park ederken duvara sürtebilirsiniz. Bu durumda aracınızın kaskosu problemi kolaylıkla çözümleyebilir. Aracın içindeki çantanız çalındığında trafik sigortası elbette bununla ilgilenmeyecektir. Ama kasko teminatı ile çalınan çantanın içindeki değerli eşyalarının da bedelini alabilirsiniz. Aracınız çalınabilir. Teybini söp götürebilirler. Araçta unuttuğunuz cep telefonunu almak için aracınızın camını kırabilirler. Gece siz uyurken biri arabanıza çarpıp kaçabilir ve kimin yaptığını da hiç bir zaman öğrenemeyebilirsiniz. İşte kasko yapılan araç başına gelebilecek her duruma karşı güvence altına alınmış araçtır. Ortaya çıkabilecek zararlar teminata alınır. Araç sahibi olası kötü sürprizler karşısında bedel ödemekten kurtulur ve hatta öyle durumlar meydana gelebilir ki kasko için ödenmiş olan primler oluşan zararın bedeli yanında önemsiz kalır. Kasko sadece aracı değil, araç içindekileri de teminat altına alır. bu da çok önemli bir ayrıntıdır. Zira mala gelecek zarar, cana gelecek zararın yanında önemsizdir.

Görüldüğü gibi büyük ve küçük kazalarda aracı, aracın sahibini ve karşı tarafı teminat altına alabilmek için tek bir seçenek var. O da kasko yaptırmak. Peki bu iş o kadar kolay mı? Öncelikle kasko tekliflerini almak, kasko bedeli olarak talep edilen rakamları incelemek, teminatları karşılaştırmak, ihtiyaç duyulan teminatlara karar vermek ve bunları seçmek için kasko sorgulaması yapmak gerekiyor. İnternet üzerinden veya online müşteri temsilcileri aracılığı ile bu işlemler yapılabiliyor. Yeni nesil kasko Unikasko kasko sorgulamasını çok kısa süre içinde yapmakla kalmıyor, araç sahiplerine onların yüzünü güldürecek başka kolaylıklar da sağlıyor. Mesela kasko poliçesi yıllık değil, aylık satın alınıyor. İstenildiği takdirde durduruluyor veya yeniden başlatılıyor. Diyelim ki uzun bir seyahate çıkıldı ve araç bir kaç ay kullanılmayacak. Yıllık bir kasko poliçesi satın alınsaydı o bir kaç ay için boşu boşuna ücret ödenecekti. Ama Unikasko ile istenildiği takdirde, aracın teminata ihtiyaç duymadığı zamanlarda kasko durdurulabiliyor. Unikasko müşterisi olunduğunda ilk üç ay araç kaskosuna sadece 9 TL ödeniyor. Teminatlar da poliçeye kolaylıkla eklenip çıkarılabiliyor.

Unico güvencesi ile en yeni kasko Unikasko müşterileri içleri rahat bir şekilde, güven içinde araçlarının tadını çıkartıyor.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir