Kalkan Gezi Rehberi

Turkuaz rengi, köpük köpük dalgaları ve kanyon ağzındaki konumu ile Türkiye’nin en güzel plajlarından biri olarak nam salmış Kaputaş Plajı’na komşu Kalkan, Kaş merkeze 25 km, Kaputaş Plajı’na ise 7 km mesafede olan yaz tatili ve deniz tatili dendiğinde akla ilk gelenlerden olan turistik bir beldemiz. Mimari yapısı ve kent dokusu bozulmamış olan Kalkan, yat limanı, eski Rum evlerinin bulunduğu sokakları, otelleri, kiralık villaları, pansiyonları, restoranları ve alışveriş mekanları ile her yıl binlerce turisti kendine çekmekte. İşte size Kalkan’a ulaşımı, Kalkan otellerini ve Kalkan’da gezilecek yerleri kapsayan Kalkan gezi rehberi…

kalkan_gezi_rehberi

KALKAN GEZİ REHBERİ

 

Gezenti Anne’yi INSTAGRAM’DA takip etmek için tıklayın.

 

KALKAN’A NASIL GİDİLİR?

Sarıgerme, Fethiye, Marmaris gibi pek çok tatil yöresi için olduğu gibi Kaş ve Kalkan için de en mantıklı ulaşım seçeneği, hem Türkiye’den hem de dış ülkelerden pek çok uçuşun olduğu Dalaman Havalimanı. Dalaman Havaalanı ile Kalkan arası 120 km. Dalaman Havaalanı’ndan Kalkan’a ulaşım için araba kiralama, transfer satın alma ya da HAVAŞ servisleri ile Fethiye’ye ulaşıp, Fethiye – Kaş otobüslerini kullanmak gibi seçenekler mevcut.  Aile olarak geliyorsanız ve Kalkan tatilinde, Kaputaş ve Kaş tarafına yapacağınız çevre gezileri için de arabanın işinizi çok kolaylaştıracağı düşünülürse, Dalaman Havaalanı’ndan günlük 70 TL, 80 TL gibi rakamlara araba kiralamanız en mantıklısı.

Kalkan En Güzel Plajlar ve Giriş Ücretleri

KALKAN ÇEVRESİNDE GEZİLECEK YERLER

1- KAPUTAŞ PLAJI

Kalkan’da gezilecek yerler, yapılacak şeyler dendiğinde ilk akla gelen Kaputaş plajı, Kaş ve Kalkan arasındaki muhteşem manzaralı yolda bir kanyon ağzında bulunuyor. Tepeden bakıldığında turkuaz rengi ve kartpostal tadındaki güzelliği karşısında insanın ağzı açık kalıyor. İnişi ve çıkışı biraz zahmetli olsa da buna kesinlikle değiyor. Herhangi bir tesisin olmadığı Kaputaş Plajı’na gelirken yiyeceğinizi, içeceğinizi ve şemsiyenizi mutlaka yanınızda getirmeniz gerekiyor.

kalkan_gezi_rehberi

KAPUTAŞ PLAJI

2- KEKOVA TEKNE TURU

Kaş ve Kalkan’da yapılacak en keyifli aktivitelerden biri günübirlik düzenlenen Kekova tekne turlarından birine katılmak. Kekova, doğa ile tarihin bütünleştiği ve turkuaz denizli koylarla çevrili bir yeryüzü cenneti. Kekova diye adlandırılan bölgede üzerinde Likyalılardan kalma kalenin bulunduğu Kaleköy ve karşısında da tarihi batık şehrin bulunduğu Kekova Adası bulunuyor.  Simena Antik Kenti üzerinde kurulmuş olan Kaleköy, aslında yarımada olmasına rağmen buraya ulaşım sadece teknelerle sağlanıyor. Bu yüzden hem tarihi kalıntılar arasında yüzebileceğiniz hem de ara sokaklarda dolaşıp köylü teyzelerden alışveriş yapabileceğiniz bu güzel köyü görebilmek için Kekova tekne turuna katılmanız gerekiyor.

kalkan_gezi_rehberi

KALEKÖY

3- PATARA ANTİK KENTİ

Kalkan’a 17 km mesafede bulunan Ovagelemiş Köyü’nde yer alan Patara Antik Kenti, Likya’nın en önemli ve en eski şehirlerinden biri. Patara Antik Kenti’nin, arkeolojik ve tarihsel değerlerinin yanında hemen yakınında bulunan, Patara Plajı da Akdeniz kaplumbağaları Caretta Carettaların milyonlarca yıldır yumurtalarını bırakıp yavruladıkları ender sahillerden biri olması ile de ayrı bir öneme sahip. Koruma altında bulunan uçsuz bucaksız plaj, hem uzunluğu hem de genişliğiyle görür görmez kendisine hayran bırakıyor.

kalkan_gezi_rehberi

PATARA ANTİK KENTİ

 

Gezenti Anne’yi INSTAGRAM’DA takip etmek için tıklayın.

 

KALKAN’DA KONAKLAMA

Daha çok yaz ayları için tercih ediliyor olsa da aslında dört mevsim tatil yapılabilen Kalkan’da konaklamak için pek çok otel, motel, pansiyon, Kalkan kiralık villa ve tatil köyü seçeneği var. Özellikle çocuklu aileler için Kalkan’da villa kiralamak hem uzun hem de kısa dönem tatillerde çok mantıklı bir seçim. Otellerin ve tatil köylerin açık büfe karmaşından uzak, yediğin herşeyin tadını alarak, her ihtiyacın bulunduğu şık bir villada konaklamak çok keyifli bir tatil deneyimi.

antalya_kalkanda_konaklama

KALKAN KİRALIK VİLLA

 

Gezenti Anne’yi INSTAGRAM’DA takip etmek için tıklayın.

 

Kalkan Butik Otel Tavsiyesi, Fidanka, Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir