İzmir’de En İyi 8 Lezzet Durağı

1 – ATA BALIK PİŞİRİCİSİ /URLA

Urla bir sahil kasabası olmasına rağmen deniz ile içiçe rakı balık keyfi yapabileceğiniz pek fazla balıkçı olmadığını farkediyor, şu çok meşhur Yengeç Restoran’da misal deniz ile aranızda upuzun bir beton alan olduğunu gözlemliyoruz. Çeşmealtı’nda 2006’dan bu yana hizmet veren Ata Balık Pişiricisi ise “Denizin esintisini yüzünüzde, yemeklerin tadını damağınızda hissedin” diye bize sesleniyor ve biz de bu çağrıya karşı koyamıyoruz. 🙂

Devamı için tıklayın…

Urlada-balık-nerede-yenir-gezenti-anne-02

2 – MİDYELİ

Moules Marineres sevdamı bilen bilir, İzmir’e gitmemin bir sebebi de Midyeli’dir…

Avrupa seyahatlerimde, özellikle de Fransa ve Belçika cenaplarında isem restoran menülerinde gözümün aradığı ilk şey MOULES MARINERES / Gemici Usülü Midye’dir. Midyeler kabuğu ile birlikte özel tenceresinde maydanoz, soğan gibi sebzeler ve beyaz şarap eklenerek pişirilir. Pommes frites / Kızarmış patates ile servis edilir. Misal Paris’teki zincir restoran Leon de Bruxelles’in rokfor soslu midyesi efsanedir.

İstanbul’da bu konseptte bir midye bulmak konusunda ümidimi yitirdiğim noktada İzmir’deki MİDYELİ’den haberdar oluyoruz ve İzmir seyahatimizin ilk akşamında soluğu Alsancak’taki Midyeli’de alıyoruz.

Devamı için tıklayın…

izmir-midyeli-gezenti-anne-01-e1452678252996

3 – BİZİM LOKANTA

İzmir Kemeraltı’nda taze ve günlük ege yemekleri sunan gizli saklı bir lezzet durağı Bizim Lokanta. Minik bir avluya yayılmış ve keyifli dekore edilmiş masaları ile mekan oldukça domestik, oldukça sevimli. Özellikle öğle saatlerinde onca sirkülasyona rağmen her daim hareketli…

Devamı için tıklayın…

Bizim-lokanta-izmir-gezenti-anne-02

4 – LÖP LÖP KOKOREÇ

Kokoreç İzmir’de Kokoreççi Asım’da ya da Löplöp’te İzmir usülü yenir. Siz de benim gibi iri doğranmış tercih ediyorsanız, bu özellikle belirtilir.

Peki İzmir usülü kokoreç nedir? Tıklayın…

Gezenti-anne-izmir-kokorec

5 – REYHAN PASTANESİ

Reyhan Pastanesi İzmir dendiğinde ilk akla gelen klişelerden biridir. O birrr İzmir klasiğidir. Ortam son derece nezihtir. Buraya sırf  İzmirli yaşlı teyze ve amcaları  izlemek için bile gelinir.

Devamı için tıklayın…

Reyhan-pastanesi-gezenti-anne

 6 – BALMUMU LOKANTA

Sıradışı bir ambiyansta, yeme içme camiasının duayenlerinden Ahmet Güzel Yağdöken’in ellerinden çıkmış her biri birbirinden özel, anne reçeteli enfes lezzetlerin tadına bakmak istiyorsanız  Alsancak’ta konumlandırılmış Balmumu Lokanta’ya yolunuzu düşürmelisiniz. Balmumu Lokanta hakkındaki detaylar için tıklayın.

7 – ALSANCAK DOSTLAR FIRINI

İzmir’in simgesi haline gelmiş, mayasız bir hamur işi olan Boyoz İzmir kahvaltıları için bir klasiktir. Genelde İzmir tulumu ve fırında pişirilmiş katı yumurta ile servis edilir. Tarihi Alsancak Dostlar Fırını’nda sade, ıspanaklı, patlıcanlı, peynirli, çikolatalı gibi envai çeşit boyozdan birini seçebilir, şehrin en popüler caddesi olan Kıbrıs Şehitleri Caddesi’ne nazır çayınızı yudumlayabilirsiniz.

8 – KEMERALTI HİSARÖNÜ SÖĞÜŞÇÜSÜ

Kuzu kellesinin dil, beyin, yanak ve diğer etlerinin kıyılıp taze yeşillikler, domates ve soğan ile harmanlanıp lavaşa sarılarak soğuk olarak servis edilmesinden oluşan söğüş İzmir Kemeraltı’ndaki Hisarönü Söğüşcüsü’nde yenir. Yanına da acılı şalgam söylenir. 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir