İstanbul’da Geleneksel Türk Yemekleri ile Ünlü En İyi 7 Lokanta

1 – HACI ABDULLAH, BEYOĞLU

İstiklal Caddesi’ndeki Ağa Camii Sokak’ta yer alan Hacı Abdullah’ın Osmanlı döneminde, Sultan II. Abdülhamit’in özel izniyle 1888’de kurulduğu biliniyor. Yıllar boyunca konsolosların ve ünlü işadamlarının uğrak yeri olan mekan Osmanlı-Türk mutfağını deneyimlemek isteyen yabancı misafirlerinizi götürebileceğiniz en iyi lokantalardan biri.  Hacı Abdullah’ın vitrini süsleyen kompostoları ve envai çeşit turşuları çok seviliyor. Mekan ayrıca zeytinyağlı baklası, enginarı, hünkar beğendisi, kuzu tandırı ve kaymaklı ayva tatlısı ile de ön palan çıkıyor. Fiyatlar ortalamanın üzerinde ama bir kere olsun bu deneyimi yaşamayı hak ediyor.

Adres: Hüseyinağa, Atif Yilmaz Sok. No:9/A, 34435 Beyoğlu/İstanbul

Telefon: 0 (212) 293 85 61

 

2 – PANDELİ, EMİNÖNÜ

Tarihi Mısır Çarşısı’nın girişinde hemen solda yer alan bir İstanbul klasiği Pandeli’ye daha girişte tüm mekanı da kaplayan mavi çinilerle sarılmış o upuzun merdiveni sizi daha ilk görüşte hayran bırakıyor. Üstüne bir de yemeklerin lezzeti, çalışanların zarifliği ve ambiyansın büyüleyiciliği eklenince saatlerinizi burada geçirmek istiyorsunuz. Pandelli Türk mutfağının en iyi temsilcilerinden 100 yıllık bir restoran. Aslında sadece restoran demek yanlış olur zira burası adeta bir kültür mirası. Bugüne kadar Mustafa Kemal Atatürk’ten Kraliçe 2. Elizabeth’e, John Malkoviç’ten Audrey Hepburn’e, Sean Connery’den Robert De Niro’ya pek çok ünlü ismi ağırlamış eşsiz bir lokasyon.

Mekanın ön plana çıkan lezzetleri ise birkaç dilim nar gibi kızarmış dönerle servis edilen patlıcan börek, Kağıtta levrek, Hünkar beğendi, Hamsili pilav, Simitli şiş köfte, Yaprak sarma, Cevizli kaşık salatası, Badem kurabiyesi, Manda kaymaklı vişneli tirit olarak sıralanabilir.

Pandeli Güncel Menüsü ve Fotoğraflar için tıklayın…

Adres: Rüstempaşa Mah. Balık Pazarı kapısı Sokağı Mısır çarşı İçi 1, D:2, 34110 Fatih/İstanbul

Telefon: 0 (212) 527 39 09

 

3 – KARAKÖY LOKANTASI

Karaköy’de Novotel’in giriş katında konumlandırılmış olan Karaköy Lokantası öğle yemeğinde geleneksel tariflerle ve tencere yemekleriyle “modern esnaf lokantası” konseptine sahipken akşam yemeklerinde ise rakı meze konseptine geçiyor. Karaköy Lokantası Pandeli gibi Michelin BIB GOURMAND ödüllü. Menü klasik, sade ve yalın.  Şevketi bostan, Midye dolma, Izgara kıymalı muska böreği, Yaprak ciğer, Izgara köfte, Beyin salata, Levrek marine, Ayva tatlısı, Sakızlı muhallebi… Hepsi birbirinden lezzetli.

Adres: Kemankeş Karamustafa Paşa, Kemankeş Cad. No:57, 34425 Beyoğlu/İstanbul

Telefon:0 (212) 292 44 55

 

4 – HÜNKAR NİŞANTAŞI

Dünyanın en iyi 100 restoranı listesinde yer alan Hünkar Nişantaşı Mim Kemal Öke Caddesinde yer alıyor. Osmanlı ve Türk mutfağının en güzel örneklerinin şık bir ortamda sunulduğu mekanın 1950’den bugüne dek süre gelen zengin bir tat kültürü, Feridun Ügümü ve Galip Ügümü yönetiminde lezzetlere lezzet katarak devam ediyor. Hünkar’ın öne çıkan lezzetleri arasında Paça çorbası, Sardalya ızgara, Hünkar Beğendi, Kuzu incik, Ayvalı Yahni, Kuzu kokoreç, Kabak tatlısı ve Sütlü kadayıf bulunuyor. 

Adres: Harbiye, Mim Kemal Öke Cd. No:21, 34271 Şişli/İstanbul

Telefon: 0 (212) 225 46 65

 

5 – KANAAT LOKANTASI, ÜSKÜDAR

İstanbul’da Türk mutfağı dendiğinde ilk akla gelenlerden biri olan Üsküdar Kanaat Lokantası 150 yıllık tarihi ile geçmişten günümüze Osmanlı ve Türk mutfağından envai çeşit lezzet sunuyor. Zeytinyağlıları, Özbek Pilavı ve dondurmaları ile ön plana çıkan mekan esnaf lokantası konseptini yıllardır koruyor. Pandemi öncesine kadar nakit ödeme konusunda ısrarcı olan Kanaat Lokantası’nda artık kredi kartı da geçiyor.

Adres: Sultantepe, Selmani Pak Cd. No:9, 34674 Üsküdar/İstanbul

Telefon: 0 (216) 553 37 91

 

6 – ÇİYA SOFRA, KADIKÖY

Kadıköy Balıkçılar Çarşısı’nda mütevazi bir kebapçı dükkanı olarak başlayan Çiya’nın serüveni Mezopotamya’dan Osmanlı’ya, Balkanlardan Kafkasya’ya, Asya’dan Arap Yarımadası’na değin uzanan çok geniş bir coğrafyada gezdiren zengin bir mutfağa dönüşmüş durumda. Çiya’nın aynı sokakta geleneksel ev yemekleri sunan “Çiya Sofra” adında ayrı bir lokantası, kebap ve lahmacun çeşitleri bulunan “Çiya Kebap” adında ayrı bir restoranı daha bulunuyor. Çiya Sofra’da Yuvalama, Analı kızlı, Perde pilavı , Ekşili kebap, Sıkma köfte, Kuzu etli ayva tavası lezzetiyle ön plana çıkıyor.  

Adres: Caferağa, Güneşli Bahçe Sok, 34710 Kadıköy/İstanbul

Telefon: 0 (216) 418 51 15

 

7 – YANYALI FEHMİ, KADIKÖY

Yunanistan’dan göç etmiş Fehmi Efendi’nin saraydan ayrılma Bolulu Hüseyin Efendi’yi baş aşçı yaparak 1919 yılında Kadıköy Çarşı’da kurduğu Yanyalı Fehmi Lokantası ikinci kuşağın devam ettirmesi ile günümüze dek süregeliyor. Mekanda Paça çorbası, Papaz yahnisi, Yanya köfte, Elbasan tava ve Kaymaklı ayva tatlısı özellikle beğeniliyor.

Adres: Osmanağa, Güneşli Bahçe Sok No:1, 34714 Kadıköy/İstanbul

Telefon: 0 (216) 336 33 33

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir