Fransa’da 2022 Yılında Asgari Ücret Nedir?

Ülkeler bazında belirlenmiş asgari ücret yani en düşük işçi maaşı o ülkedeki gelişmişlik düzeyi ve yaşam standardı hakkında önemli ipuçları veriyor. Bu nedenle Fransa’ya göç etmeyi planlayan ya da Türkiye’deki asgari ücreti Avrupa Birliği ülkeleriyle kıyaslamak isteyen pek çok kişinin aklına ‘Fransa’da Asgari Ücret Ne Kadar?’ sorusu geliyor.

Asgari ücretin satın alma gücünün en fazla olduğu ülkeler arasında yer alan Fransa’da 1 Ocak 2022 itibariyle asgari ücretin saatliği 10.57 Euro’ya yükseltildi. Buna göre haftada ortalama 35 saat çalışan asgari ücretli bir işçinin aylık maaşı brüt 1600 Euro mertebesine ulaştı.

 

Bu anlamda Fransa asgari ücret ödemelerinde saatlik asgari ücreti 9.82 olan Almanya’nın %7.5 luk farkla önüne geçti. Yalnız Almanya’da aylık maaş hesaplamalarında haftada 40 saat çalışıldığı varsayılırken Fransa’da hesaplamalar haftalık 35 saat çalışma üzerinden yapılıyor. Buna göre Fransa’da saatlik ücret Almanya’ya göre yüksekken aylık brüt asgari ücret Almanya’nın 100 Euro gerisinde kalıyor.

 

Fransa’da Asgari Ücrete Uygulanan Vergi Nedir?

Fransa’da brüt asgari ücret üzerinden yaklaşık %20 vergi kesintisi yapılıyor. Buna göre 2022 yılı itibariyle aylık brüt 1600 Euro kazanan bir çalışanın eline ortalama aylık net 1250 Euro asgari ücret geçiyor.

 

Özetlemek gerekirse Fransa’da 1 Ocak 2022 yılı itibariyle saatlik brüt asgari ücret 10.57 Euro, aylık brüt asgari ücret 1600 Euro, aylık net asgari ücret ise 1250 Euro.

 

Gezenti Anne’yi INSTAGRAM’DA takip etmek için tıklayın.

 

Almanya’da 2022 Yılında Asgari Ücret Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir