İnternetten Online Sipariş, Soğuk Sıkım Ermenek Zeytinyağı

Ermenek’in kendine has özel aroması olan ve dünyanın en yüksek bölgerlienden birinde yetişen zeytinlerinden soğuk sıkımla elde edilen zeytinyağını online internetten online olarak sipariş etmeye ne dersiniz?

 

ERMENEK ZEYTİN YAĞININ ÖZELLİKLERİ  NEDİR?

 • Ermenek Zeytinyağı tescilli markadır.
 • Kendi bahçelerinde hasat edilen Ayvalık ve Gemlik Zeytin çeşitlerinden elde edilen zeytinyağıdır.
 • Menşe-i Karaman’ın Ermenek İlçesi’dir.
 • Dünyada en yüksekte yetişen zeytinlerinden elde edilen zeytinyağıdır. (800 ile 1250 metre yüksekte)
 • Soğuk sıkım yöntemi kullanılır. (27° derece) Erken Yeşil hasattır. Kesinlikle Dip zeytini dediğimiz toprağa düşüp toprakta asitlenmiş siyah zeytinden üretilmez. Toplanan zeytin aynı gün fabrikaya götürülür.
 • Asit değeri 0.2 ile 0.8 arasındadır.
 • Kahvaltıda ekmek banıp yenilecek özel bir lezzeti vardır.
 • Sıcak ve soğuk yemeklerde, keklerde, pastalarda, kurabiyelerde  ve  salatalarda kullanılabilir.
 • Yemekte asla koku yapmaz.
 • Doğal ve sağlıklı mahsül elde etmek için zeytin ağaçlarında organik gübre atılır ve ilaç kullanılmaz.
 • %100 Saf Filtresiz Zeytinyağıdır.

 

ERMENEK ZEYTİNYAĞI’NIN HİKAYESİ

Bir kız çocuğu düşünün 11 yaşında evlatlık başka bir aileye verilmiş, 13 yaşında geri alınmış, 14’ünde kaçarak evlenmiş, 15’inde daha çocukken Anne olmuş. 30 yıl boyunca yer altında madende çalışan kocasının  geri dönüş yolunu korkarak gözlemiş ama asla pes etmemiş ve 52 Yaşında Ermenek Zeytinyağı’nı tescilletmiş ve Türkiye’ nin en güvenilir markalarından biri olma yolunda ağır ama emin adımlarla ilerliyor.

Ermenek Zeytinyağı üreticileri Karaman’ın Ermenek ilçesinde kömür madenlerinin kapanmasıyla zeytinciliğe yönelerek geçimini sağlayan onlarca aileden biri. Yörede önceleri çok nadir olmakla birlikte tamamen ihtiyaç doğrultusunda zeytin ağacı yetiştiriciliği yapılırken son yıllarda zeytin yetiştiriciliği hız kazanmış.

Zeytin ağacı bilindiği üzere Akdeniz iklimin hâkim olduğu bölgelerde yetişir ve meyve verir. Ancak Ermenek, zeytine ve zeytinyağına dair bütün ezberlerinizi bozacak bir coğrafyaya ve iklime sahip.  İç Anadolu Bölgesi’nin güneyinde, adından da anlaşılacağı üzere dağlık bir yer olan Taşeli platosunda yer alır. Kışların sert ve bol karlı geçtiği bir yöre.

 

PEKİ DAĞLIK ALANDA NASIL ZEYTİN YETİŞTİRİLİYOR?

Yaklaşık 10 yıl önce Ermenek Barajı’nın faaliyete girmesiyle birlikte yöre ikliminde hissedilir derecede değişme olmuş. Yörenin Akdeniz bölgesine yakın olması ve ayrıca ülkemizin en güneşli yerlerinden biri olması sonucunda zeytin ağaçlarının uyum sağlayabildiği bir bölgeye dönüşmüş.

 

ERMENEK DÜNYA ÜZERİNDE HEM ÇOK KARIN YAĞDIĞI HEM DE ZEYTİN HASATININ YAPILDIĞI TEK YER 

Zeytin ağaçlarının karla mücadelesi sonucunda verdikleri meyvelerin ve meyvelerinden çıkarılan yağların yöreye has özel bir aromaya sahip. Ermenek’in kendine has özel aroması olan zeytinyağını ulusal ve uluslararası düzeyde duyurmak bu anlamda çok önem taşıyor. Ermenek Zeytinyağı için internetten online sipariş verirken alabileceğiniz tahin, pekmez, fasulye, nohut, ceviz, badem gibi farklı yöresel ürün çeşitleri de bulunuyor.

 

ERMENEK ZEYTİNYAĞI

Değirmenlik, Atatürk Cd. 17/A, 70400 Ermenek/Karaman

0 (542) 312 20 87

 

 

Gezenti Anne’yi INSTAGRAM’DA takip etmek için tıklayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir