İngiltere’de Yaşanacak En Güzel 5 Şehir

1 – LONDRA

İngiltere’de yaşanacak en güzel şehirlerin başında ülkenin başkenti Londra bulunuyor. Dünyada en çok turist çeken şehirlerden biri olan Londra aynı zamanda farklı ekonomik seviyelerden, farklı dinlerden, farklı milletlerden insanların yaşamak için tercih ettiği son derece kozmopolit bir şehir. Londra’nın kozmopolit oluşu göç eden insanların kendini yabancı gibi hisetmemesi anlamında pozitif bir etki yaratıyor. Çünkü hayatın içinde rastladığınız hizmet sektöründeki kişilerin neredeyse hepsini İngiliz olmayan, farklı milletlerden kişiler oluşturuyor.

En fazla iş olanağına sahip İngiliz şehri olan Londra son dönemde çocuklarına iyi bir gelecek sağlayabilmek için Türkiye’den İngiltere’ye göç eden Türk ailelerin tercih ettiği şehirlerin başında geliyor. Türkler Londra’nın pek çok bölgesine yayılmakla birlikte sosyo ekonomik durumu daha yüksek olan Türk aileler şehrin güneyindeki Richmond ve Wimbledon bölgelerinde yoğunlaşırken, diğer gruplar şehrin kuzeyindeki Enfield bölgesini tercih ediyor.

Londra’da kira ücretleri oldukça yüksek ancak iş olanaklarının İngiltere’nin diğer şehirlerine göre çok daha fazla oluşu, yaşam koşulları nasıl olursa olsun göç eden aileler için Londra’nın ilk tercih edilen şehir olmasına neden oluyor.

LONDRA

2 – CAMBRIDGE

Londra’nın yaklaşık 100 km kuzeyinde yer alan Cambridge, ismini Cam Nehri üzerinde kurulan ilk köprüden alıyor. Dünyanın en iyi beş üniversitesinden biri olan Cambridge Üniversitesi ile tanınan şehir bu nedenle farklı ülkelerden de çok fazla göç alıyor. Global bir köy olarak tanımlanabilecek Cambridge sakin ve güvenli yapısı, başarılı okulları, anlayışlı halkı ve havaalanına yakınlığı sebebiyle Türk aileler tarafından da çok tercih ediliyor. Cambridge ile ilgili en büyük sorun ise ev kiralarının Londra’dan aşağı kalır yanı olmayışı. Bu şehirde yaşayabilmek için kazancınızın yüksek olması gerekiyor.

CAMBRIDGE

3 – COLCHESTER

İngiltere’nin en eski şehri olarak bilinen Colchester tarihi kalesi, kale etrafındaki devasa parkı, karakteristik evleri ve sokakları ile oldukça keyifli bir şehir. Londra’nın yaklaşık 100 km kuzey doğusunda yer alan Colchester bünyesinde yer alan Essex Üniversitesi sebebiyle üniversite şehri olarak da biliniyor. Londra’ya otoyol ve tren bağlantısı bulunan Colchester Londra’ya yakınlığı, ikliminin İngiltere ortalamasına göre çok daha güneşli olması sebebiyle yaşamak için tercih ediliyor. Ev kiralarının Londra’dakinin yarısından bile az oluşu sebebiyle Londra çalışan pek çok kişi burada yaşıyor ve hergün 50 dakikalık bir tren yolculuğu ile Londra’ya ulaşabiliyor. Colchester’a 25 dakika mesafede bulunan Mersea Adası yazın deniz ve güneş imkanı da sunuyor.

COLCHESTER

MERSEA ISLAND

 

Gezenti Anne’yi INSTAGRAM’DA takip etmek için tıklayın.

 

4 – BRIGHTON

İngiltere’nin güney doğu bölgesinde Manş Denizi kıyısında yer alan sahil kenti Brighton da Londra’ya trenle 50 dakika mesafede bulunuyor.  Brighton önceleri balıkçı kasabası statüsündeyken sonraları İngiltere’nin deniz tatili için tercih edilen yerlerinden biri haline gelmiş. Bünyesinde iki üniversite ve çok sayıda dil okulu bulunduğu için öğrenci şehri olarak da adlandırılıyor. Gece hayatı bir hayli hareketli olsa da, yerel halk oldukça sakin ve düzenli bir yaşam sürüyor. İlk ve orta öğretim anlamında da oldukça başarılı okulları bünyesinde barındıran Brighton İngiltere’yi sahil kasabası modunda yaşamak isteyenler için çok keyifli bir alternatif oluşturuyor.

BRIGHTON

5 – MANCHESTER

Kuzey İngiltere’nin başkenti sayılan Manchester çok gelişmiş bir ekonomiye ve iş olanaklarına sahip. Kompakt yapısı, ulaşımın rahatlığı, gelişmişliği Manchester’ın İngiltere’de yaşanacak en iyi şehirler arasında olmasını sağlayan diğer faktörler. Kalabalık olmasına rağmen suç oranının oldukça düşük olduğu Manchester’da halk kendine has aksanları ve futbola düşkünlükleri ile tanınıyor. Manchester konumu itibariyle iklim olarak pek çekici değil, bolca yağmur alıyor.

MANCHESTER

 

Gezenti Anne’yi INSTAGRAM’DA takip etmek için tıklayın.

 

İngiltere’de Yaşamak ve Çalışmak

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir