İngiltere’de Ev Kiralama ve Satın Alma

İNGİLTERE’DE EV KİRALARI

İngiltere’de yaşayanların en çok belini büken konu ev kiraları. Özellikle Londra gibi bir metropolde yaşamayı tercih ettiyseniz ya da iş imkanları Londra’da çok olduğu için Londra’da yaşamak zorundaysanız işiniz biraz zor.

Şöyle düzgün bir semtte 3 odalı, bahçeli minik bir evim olsun dahi deseniz aylık en az 2500 poundu gözden çıkarmalısınız. Hadi müstakil ev yerine apartman dairesi de yeter deseniz dahi fiyatlar 1500 pound civarından başlıyor. Eğer bu parayı ödeyecek kazancınız yoksa şehrin biraz dışına doğru ev bulmanız gerekiyor. Diğer mantıklı bir seçenek ise Londra’da yaşamamak. İngiltere’nin farklı şehirlerinde 700 pound a dahi 3 odalı ve bahçeli müstakil bir ev kiralanabiliyor. İngiltere’deki ev kiralarına genel olarak göz atmak isterseniz bizdeki sahibinden.com gibi popüler olan İngilizlerin emlak sitesi www.rightmove.co.uk e bakabilirsiniz.

Gezenti Anne’yi INSTAGRAM’DA takip etmek için tıklayın.

İNGİLTERE’DE EV SATIN ALMA

İngiltere’de ev kiralarından kurtulmanın diğer bir yolu ev satın almak. Düşük faiz oranlarından dolayı %20 gibi bir peşinat ödedikten sonra kira öder gibi ev sahibi olabilmek mümkün olduğu için peşinat ödeyebilecek maddi duruma sahip çoğu kişi bu yöntemi tercih ediyor. İngiltere’de ev sahibi olmak için illa da İngiliz vatandaşlığına ya da süresiz oturum iznine sahip olmanız gerekmiyor. Halifax gibi bazı bankalar geri ödemeleri ödeyebilecek bir gelir düzeyine sahip olduğunuza ikna oldukları takdirde 15-20 yıl geri ödemeli kredi veriyor.

Hayatın ne getireceği belli olmaz peki ya bu 20 yıllık süreçte İngiltere’den ayrılmak, ülkenize dönmek isterseniz ya da öyle gerekirse? Burada karşınıza iki seçenek çıkıyor. Ya evinizi kiraya verip alacağınız kira ile hangi ülkede yaşıyor olursanız olun kredinin geri ödemesini gerçekleştirebilirsiniz. Ya da evinizi satıp mortgage geri ödemesini devreder ya da kapatabilirsiniz.

İNGİLTERE’DE HAYAT PAHALI MI? AYLIK GEÇİM MASRAFLARI NELER?

6 Comments

 • I. dedi ki:

  merhaba, cambridge da yaşam ve ev kiraları konusunda bilginiz var ise bilgilendirir misiniz?

 • Kadriye dedi ki:

  Merhaba ben kadriye iki çocuk annesiyim bende ingiltereye yerleşmek istiyorum ama 5 ve 11 yaşında iki çocuğum var eşim aybiemde çalışıyor yazar kasa pragramlarini ve tamir işlerin yapıyor bende lojistik işi yapıyordum çocuklarım olmadan ceva lojistik nasıl gele bilirim ingoltereye acaba çocuklarım için yapmam gerekiyor yardimci olurmusunuz istanbul Pendik’te oturuyorum

 • Halime dedi ki:

  Ben 4 çocuk annesi ev hanımıyım eşim araştırıp başvuru yaptı ve onaylandı İngiltere’ye gelmekle ilgili çok endişelerim var başta da çocuklarım için ergenlik çağında iki çocuğum var yazılarınızı okudum sonunu bilmediğim bir yola çıkacakmışım gibi geliyor kimlik almak için üç ay içinde giriş yapılması lazımmış kimlik süreciyle ilgili bilgi verirmisiniz

 • HÜLYA dedi ki:

  Merhaba benim teyzelerim Londrada yaşıyor,bende İngiliz paspaortuna sahibim. Eşim ve 2 çocuğumla İngiltereye yerleşmeyi düşünüyoruz ev kiralama ve çalışma şartlarıyla ilgili bilgi alabilir miyiz. Ev için Southgate veya yakınlarını düşünüyoruz

 • Beyhan behice dedi ki:

  Merhaba 2 çocuğum var kendim kuaförüm ayrıca öğrenciyim eşiminde kendi adına bir e-ticaret ve üretim kayıtlı firması var nasıl gidebiliriz diye durmadan araştırıyoruz. Önerebileceğiniz bir seçenek var mı?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir