En Çok Türkün Yaşadığı 7 Ülke

1 – ALMANYA

Amerika’dan sonra dünyanın en çok göç alan 2. ülkesi olan Almanya nüfusunun %15’i göçmen ve bu göçmenlerin büyük çoğunluğunu Türkler ve doğu Avrupa ülkelerinden göç edenler oluşturuyor.  60’lı yıllarda Almanya’ya işçi olarak göç etmiş olan Türklerin ikinci ve üçüncü nesil çocukları Almanya’da hayat kurmuş durumda. Ayrıca Almanya son dönemde Türkiye’de yaşam şartlarının gitgide daha zor bir hal almasından dolayı başta doktorluk olmak üzere pek çok meslek grubundan göç almaya devam ediyor. Gurbetçi kavramını lügatımıza sokan Almanya’da 2022 yılı itibariyle  yaklaşık 7 milyon Türk yaşıyor.

2 – AMERİKA 

Türklerin ABD’de en yoğun olarak yaşadıkları eyaletler New York, Kaliforniya, New Jersey, Florida, Teksas ve Illinois olarak açıklanıyor. Türklerin şehir olarak da Paterson, New York, Miami, Chicago, Boston ve Los Angeles şehirlerinde yoğunlaştığı biliniyor. Amerika’ya 20. yüzyılın başında gerçekleşen ilk göç dalgası sırasında giden Türkler çoğunlukla kırsal kökenli. Bu göçmenler sanayileşmiş büyük şehirlere yerleşip vasıfsız işçi olarak çalışmışlar. 1950’den sonraki göç dalgası ise vasıflı ve iyi eğitimli Türklerin de ABD’ye olan göçüne sahne olmuş. Amerika Birleşik Devletleri’nde 2022 yılı itibariyle yaklaşık 3 milyon Türk yaşıyor.

3 – FRANSA

Fransa ile Türkiye arasında 1965 yılında yapılan işçi alımı anlaşması ile birlikte Fransa’ya başlayan Türk göçü günümüzde de devam ediyor. Türkler Fransa’da daha çok başkent Paris ve Paris’e yakın bölgelerde yaşıyor.  Paris’e 20 km uzaklıktaki Val-d’Oise ilinin nüfusun %20 sini  Türk, Kürt ve Süryani asıllı Türk vatandaşları oluşturuyor. Türk göçmen oranı Cezayir, Fas, Portekiz, Tunus ve İtalyan asıllı göçmenlerin gerisinde kalsa da Fransa’da 2022 yılı itibariyle yaklaşık 2.5 milyon Türk yaşıyor.

 

4 – HOLLANDA

Türkler Almanya’da olduğu gibi Hollanda’da da en büyük etnik grubu oluşturuyor. 1960 ve sonrasında iş bulmak amacıyla gittikleri Hollanda’da Türklerin nüfusu günümüze dek sayıları katlanarak artmış ve şu anda 3. nesle ulaşmış durumda.. Türkler Hollanda’da hemen hemen her önemli şehirde yaşamakla birlikte Rotterdam,  Lahey,  Amsterdam,  Deventer,  Almelo ve Haarlem gibi sanayi ağırlıklı şehirlerde sayıları daha da yoğunlaşıyor. Hollanda’da 2022 yılı itibariyle yaklaşık 2 milyon Türk yaşıyor.

 

5 – İNGİLTERE

Türklerin İngiltere’ye ilk göç dalgası Kıbrıs Türklerinin Kıbrıs Harekâtı nedeniyle Birleşik Krallık’a sığınma başvuruları ile başladı. Bundan itibaren Türk göçmenlerin sayısı sürekli arttı, son yıllarda Türkiye’deki ekonomideki ve eğitim ssitemindeki sorunlar nedeniyle büyük çoğunluğu Ankara Anlaşması vasıtasıyla olmak üzere İngiltere’ye büyük bir göç akını daha yaşandı. Türkler’in büyük çoğunluğu Londra’da yaşıyor. Londra’dan sonra sırayı Birmingham ve Manchaster alıyor. Birleşik Krallık İçişleri Bakanlığı tarafından açıklanan verilere göre İngiltere’de 2022 yılı itibariyle yaklaşık 1 milyon Türk yaşıyor.

 

6 – AVUSTURYA

Avusturya’da da Almanya ve Fransa gibi 60’lı yıllarda  işçi olarak göç etmiş olan Türklerin ikinci ve üçüncü nesil çocukları hayat kurmuş durumda. Örneğin Avusturya’nın Innsbruck şehrine bağlı Telfs kasabasının nüfusunun büyük bir kısmını Türkiye’den bu ülkeye göçen insanlar oluşturuyor. Çoğunlukla İç Anadolu’dan özellikle de Konya’dan gelen Türk göçmenlerin İnnsbruck’ta kurdukları yaşam Avrupa’da bir Anadolu kasabasını andırıyor. En kalabalık etnik grup olarak Türkler Almanlardan ve Bosnalılardan sonra 3. sırada yer alıyor. Avusturya’da 2022 yılı itibariyle yaklaşık 300 bin Türk yaşıyor.

 

7 – BELÇİKA

Türklerin Belçika’ya göç etmesi 60’lı yıllarda Avrupa devletlerinin ucuz iş gücüne ihtiyaç duyması ile başlamış, 1964’te Belçika ile Türkiye hükümeti arasında işçi göçünü kolaylaştıracak ikili anlaşmalar imzalanmış. İlk dönemde Belçika’ya göç eden Türklerin büyük çoğunluğunu Afyonkarahisar’ın Emirdağ ilçesinden gelenler oluşturmuş. Belçika’da Türk nüfusu ülkenin en kalabalık etnik grupları arasında Fas, İtalya, Fransa ve Hollanda’dan sonra 5. sırada yer alıyor. Belçika’da 2022 yılı itibariyle yaklaşık 250 bin Türk yaşıyor.

 

8 – AVUSTRALYA

İngiltere’ye göç edenlerde olduğu gibi Avustralya’ya ilk göç dalgası Kıbrıs Türklerinin Kıbrıs Harekatı nedeniyle sığınma başvuruları ile başlıyor. Daha sonra 1967’de Türklerin Avustralya’ya göç edebilmesi için Türkiye ve Avustralya arasında imzalanan anlaşma ile de devam ediyor.  Özellikle Sidney, Canberra, Melbourne ve Perth’te olmak üzere Avustralya’da 2022 yılı itibariyle yaklaşık 100 bin Türk yaşıyor.

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir