İngiltere’de Sağlık Çalışanı (Doktor, Hemşire, Dişhekimi) Olarak İş Bulmak

Türkiye’den İngiltere’ye göç etmek, bireysel olarak ya da aileleriyle İngiltere’ye yerleşmek isteyen kişiler arasında doktor, hemşire, diş hekimi, diyetisyen, fizyoterapist gibi sağlık çalışanları da bulunuyor.

Bu meslek grubundan kişilerin çalışma vizesine başvurmadan önce meslekleri ile ilgili denklik almaları da gerekiyor. Sağlık çalışanları mesleklerini İngiltere’de icra edebilmeleri için öncelikle HCPC’ye (Health and Care Professions Council) başvuruda bulunmalılar. Başvuruda eğitiminizi, iş deneyiminizi, tamamladığınız kursları detaylı olarak belirtilmeli. Artık pek çok üniversite mavi diploma verdiğinden diploma denkliği konusunda pek problem yaşanmıyor. (Mavi diploma: Avrupa Birliği Eğitim Komisyonu Kararları doğrultusunda onayı gerçekleşmiş, uluslararası dilde (İngilizce) yazılmış mezuniyet belgesi) Başvuru yapabilmeniz için ayrıca IELTS puanınızın minimum 7 olması ve her bölümden minimum 6.5 puan almış olmanız gerekiyor.

Başvuru evrakları posta yolu ile gönderiliyor ve başvuru ücreti olarak 495£ ödeniyor. Başvuru sonucu yaklaşık 60 iş günü sonunda belli oluyor.

Denklik almakla maalesef iş bitmiyor. Denklik almış olmanız sizin İngiltere’de kendi mesleğinizi yapabilme izni sunuyor ama İngiltere’de çalışabilmeniz için çalışma vizesine sahip olmanız gerekiyor.

Çalışma vizesine sahip olmanız için öncelikle iş bulup çalışacağınız yerin size sağlayacağı sponsorlukla TIER 2 çalışma vizesine başvurmanız gerekiyor.

Tier 2  vizesi başvuru koşulları ve ücretleri ile ilgili bilgiye İngiltere vizesi yazımdan ulaşabilirsiniz.

 

 

İngiltere’ye nasıl taşınılır? Göç edilir? Yerleşilir? Vize ve İngiliz Vatandaşlığı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir