İngiltere, LIVERPOOL’da Görülecek 7 Yer

Hafta sonunun güneşli geçeceğini öğrenince yeni bir İngiltere şehrini keşfetmenin tam zamanıdır diyor ve The Wheel of Liverpool, Albert Dock, Beatles Müzesi, Denizcilik Müzesi, Liverpool One, Cavern Club ve Liverpool Katedrali’ni görmek üzere çocuklarla Beatles’ın doğduğu şehir olan Liverpool’a doğru yola koyuluyoruz. ‘Ortaçağ Ticari Liman Şehri’ adı altında Unesco Dünya Mirasları Listesi’nde yer alan Liverpool’u keşfetmeye Liverpool Gezilecek Görülecek Yerler listesinin başındaki London Eye’ın ufak bir kopyası olan The Wheel of Liverpool başlıyoruz.

THE WHEEL OF LIVERPOOL

1 – THE WHEEL OF LIVERPOOL, ALBERT DOCK

İngiltere şehirlerinin olmazsa olmazı olan devasa dönme dolaplardan biri de The Wheel of Liverpool. The Wheel of Liverpool Albert Dock’un yanında,  Mersey Nehri’nin hemen kıyısında yer alıyor. Bir dönme dolaba aile boyu binmenin 26 pound yani yaklaşık 120 TL olmasını yadırgadığımı için binmekten vazgeçiyoruz. Çünkü Liverpool gezimiz İngiltere’de gönül rahatlığıyla para harcayabilmek için poundun TL karşılığını hesaplamamamız gerektiğini henüz farkında olmadığımız, taşınmamızın ilk dönemlerine denk geliyor.  🙂 The Wheel of Liverpool’un  hemen yakınında Liverpool’da Gezilecek Görülecek Yerler listesinin en başındaki Albert Dock var. Burası avlu şeklinde tasarlanmış bir marina. Pek çok restoran, Deniz Müzesi (Merseyside Maritime Museum) ve Beatles Müzesi de marina içerisinde yer alıyor.

Liverpool-gezilecek-yerler-gezentianne-01

LIVERPOOL ALBERT DOCK

Müze gezilerine başlamadan önce marinaya nazır, tarihin tozlu sayfalarından kopup gelmiş bir kafe olan Vinea’da kahve ve atıştırma molası veriyoruz. Yerel peynirlerin eritilerek, geleneksel bir reçete ile hazırlanmış Welsch Rarebit’e bayılıyoruz.

Liverpool-gezilecek-yerler-gezentianne-02

GELENEKSEL LIVERPOOL YEMEKLERİ

2 – BEATLES MÜZESİ

Liverpoollu ünlü müzik grubu Beatles’ın hikayesi ile ilgili tüm detayların sergilendiği Beatles Müzesi Albert Dock binasının giriş katında yer alıyor. Beatles Müzesi’ne girişte büyükler için 15.95 £, çocuklar için 9.5 £ ödemeniz gerekiyor. 09:00 ile 19:00 arası açık olan müzede bir şeyler yiyip içebileceğiniz bir kafe ve Beatles konseptli hediyelik eşya alabileceğiniz bir mağaza da bulunuyor.

BEATLES MÜZESİ

3 – MERSEYSIDE MARITIME MUSEUM (DENİZCİLİK MÜZESİ)

Şans bu ya, o hafta sonu gerçekleşen korsan festivaline denk gelmişiz, etraf çok şenlikli, bu rastlantıya başta çocuklar sonra biz çok seviniyoruz. Önce Maritime Museum’a uğruyoruz. Burada Liverpool Limanı’nın ticari ve sosyal tarihini anlatan çok çeşitli objeler var. Model gemiler çocukların oldukça ilgisini çekiyor. Titanik’in batış hikayesinin bu kadar detaylandırılmasına şaşırıp kalıyoruz. Müze giriş ücretsiz.

LIVERPOOL DENİZCİLİK MÜZESİ

Dışarıda hava mis, korsanlar da etrafta kol geziyor, müze gezisi bizi pek sarmıyor, dışarı çıkıp şenliğin içine tekrar sokuluveriyoruz. Kılıçlarla poz verip yeterince şeker topladığımıza kanaat getirince bu kez Liverpool’daki diğer bir ilgi çekici nokta, Liverpool One’a doğru yürüyoruz.

Liverpool-gezilecek-yerler-gezentianne-03

LIVERPOOL ALBERT DOCK

4 – LIVERPOOL ONE, CAVERN CLUB

Liverpool One açık havada kurulmuş dev bir alışveriş merkezi. Ama o kadar büyük ve sokaklar o kadar sahici ki insan bir alışveriş merkezinde mi yoksa modern bir şehrin merkezinde mi gezdiğinin ayrımını yapmakta zorlanıyor. Kafeler, restoranlar, güzel bir yaşam alanı kurmuşlar,çok beğeniyoruz. Liverpool One’dan ayrılan sokaklardan birinde bulunan, Beatles’in kurulduğu ilk yıllarda çaldığı ve meşhur olduğu Cavern Club’a doğru yönümüzü çeviriyoruz. Klübe girmeden önce John Lennon Amca ile pozumuzu alıyoruz.

Liverpool-gezilecek-yerler-gezentianne-05

THE CAVERN CLUB

Bara giriş ücreti kişi başı 2 pound, çocuklar ücretsiz. İçeride müzevari bir ortam beklerken, sahnede canlı müzik, insanların ellerinde biralar müziğe eşlik ettiği bildiğimiz bir bar ortamı ile karşı karşıya kalıyoruz. Bize kalsa çok rahat ayak uyduracağız ama çocuklar var malum, Beatles taklidi yapan tonton amcalardan bir iki şarkı dinleyip Cavern Club ile vedalaşıyoruz.

Liverpool-gezilecek-yerler-gezentianne-06

THE CAVERN CLUB

5 – ŞEHRİN EN İYİ İSPANYOL RESTORANI, NEON JAMON

Gelelim Liverpool’daki muhteşem lezzet deneyimimize. Trip Advisor’da Liverpool’daki yüzlerce restoran arasında birinci seçilen bir İspanyol Neon Jamon.  Barselona’da döneli henüz iki üç hafta olması ve hala ispanyol mutfağının lezzetinin etkisi altında olmamız bizi koşar adım Neon Jamon’a götürüyor. Ve yine yeniden leziz tapaslar içinde kendimizi kaybediyoruz. Sarmısak, al biber ve tereyağı kombininin karides ile uyumu gerçekten başımı döndürüyor. Kibrit patatesler üzerindeki baharatlı göz yumurtalar ile tekrar buluşmamız muhteşem oluyor. Lezzetler damaklarımızda ağzımız kulaklarımızda Neon Jamon ile vedalaşıyoruz.

Liverpool-gezilecek-yerler-gezentianne-07

LIVERPOOL’DAKİ EN İYİ RESTORAN

6 – LIVERPOOL CHINA TOWN (ÇİN MAHALLESİ)

Liverpool diğer pek çok İngiliz şehrinde olduğu gibi kozmopolit bir yapıya sahip. Burada yaşayan yabancıların büyük bir çoğunluğu da Çinli. Avrupa’da ilk kurulan Çin mahallesi de Liverpool’da bulunuyor. Çin mahallesinde pek çok Çin restoranı ve marketi bulunuyor.

LIVERPOOL ÇİN MAHALLESİ

7 – LIVERPOOL KATEDRALİ

Sırada İngiltere’nin en büyük, dünyanın 5. büyük katedrali ve dünyanın en ağır çanlarına sahip Liverpool Katedrali var. Liverpool Katedrali her gün 8:00 ile 18:00 arası açık ve giriş ücretsiz. Katedral gerçekten devasa boyutta. Katedral içindeki huşu içindeki gezimizi tamamladıktan sonra keyifle yola koyuluyor, bir başka Britanya şehrinde görüşmek dileğiyle diyoruz. 🙂

Liverpool-gezilecek-yerler-gezentianne-08

LIVERPOOL KATEDRALİ

İngiltere Gezilecek Yerler, En Turistik Şehirler

3 Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir