İngilizce’yi Öğrenmenin En Kolay Yöntemi, Evde Öğrenme

Modern dünyanın olmazsa olmazı akıcı bir şekilde İngilizce konuşabilmeyi öğrenmenin kursa gitmek, yurt dışında eğitim almak, özel ders almak gibi pek çok yöntemi var. 

Peki sizin için en ideal İngilizce öğrenme yöntemi hangisi?

Hiçbir yere gitmek zorunda kalmadan ve büyük bütçeler harcamadan İngilizceyi en rahat şekilde öğrenme yöntemi olarak evde öğrenmeyi denemeye ne dersiniz?

Neden İngilizceyi Evde Öğrenelim?

“Evde kendi başına nasıl İngilizce öğrenilir ki?” diye düşünüyor olabilirsiniz. Özellikle İngilizce ile yeni tanışanlar için bu fikir kulağa biraz endişe verici bile geliyor olabilir. Sonuçta bilmediğiniz kelimeler ve kurallar ile tek başınıza uğraşmak zorundasınız. Hatalar yapabilir, yanlış bilgiler edinebilirsiniz. İşte bu düşünceler, birçok kişiyi evde İngilizce öğrenmek fikrinden uzaklaştırıp kurslara yönlendiriyor.

Oysaki evde çalışmanız için geçerli birçok nedeniniz var:

  • Bir kere, evde kendi kendinize çalışmayı denediğinizde artık İngilizceyi kalabalık sınıf ortamlarında öğrenmek zorunda kalmazsınız. Yabancı dil eğitiminde en sık yaşanan sıkıntılardan biri, topluluk önünde İngilizce konuşmayı denemek ve başkalarının yanında konuşmaktan utanmaktır. Bu durum, dil eğitiminizde ilerlemenizin önüne geçer. Oysa evde özgürce konuşup pratik yapabilirsiniz.
  • “Zaman bulamıyorum.”, “İşe gidiyorum.”, “Yol çok uzak”, “Bugün işim çıktı.” gibi türlü bahanelerle her defasında ekmeye çalıştığınız derslerin size geri dönüşü büyük bir kayıp olur. Fakat evde müsait olduğunuz 10 dakikalık bir sürede bile ufak alıştırmalar yaparak yeni şeyler öğrenebilirsiniz.
  • Sevdiğiniz şeyleri yaparken yabancı dil öğrenme imkanınız olur. Kitap okurken, müzik dinlerken, şarkı söylerken, TV seyrederken kısacası ev içi aktivitelerinizi gerçekleştirirken aynı zamanda pratik de yapabilirsiniz.

Evde İngilizce Öğrenme Yöntemleri Nelerdir?

Dil becerisini geliştirmek isteyen ancak bunun için ne ayıracak bütçesi ne de bol bol zamanı olan biriyseniz, basit yöntemlerle evde İngilizce öğrenmeye başlayabilirsiniz.

İngilizce Kitap Okumak

Hepimiz az çok kitap okuyoruz. Peki bunu neden yabancı dilde yapmayalım?

Klasik bir yöntem olsa da kitap okuma gibi bazı alışkanlıklarınızı İngilizceye uyarlayarak dil öğrenebilirsiniz. Seviyeniz ne olursa olsun; başlangıç, orta veya ileri, dil bilginizin yettiğince size uygun zorluk derecesindeki kitaplardan başlayarak kendinize gün içerisinde ufak okuma saatleri oluşturun. Çok fazla vaktiniz yoksa gece yatmadan önce 10-15 dakika bile okuma yapabilirsiniz. Okuduğunuz her cümleyi çok açık ve net bir şekilde anlamayabilir veya kitapta bilmediğiniz birçok kelimeyle karşılaşabilirsiniz.

Bu gibi durumlarda ya kelimenin anlamını cümle bütünlüğünden çıkarmayı ya da o kelimeleri işaretleyerek bir sözlükten yardım almayı deneyin ve tekrar okuyun. Zamanla dilinizin geliştiğini fark edeceksiniz.

Orijinal Diliyle Altyazısız ya da İngilizce Altyazılı Dizi ve Film İzlemek

Yabancı dizi ve filmler, bol bol diyalog örneğibulabileceğiniz kaynaklardır. İzlediğiniz dizi ve filmleri altyazılı seçeneği yerine altyazısız ya da orijinal diliyle İngilizce altyazılı izlemeyi alışkanlık edinebilirsiniz. Anlamadığınız yerlerde durdurarak geri sarabilir ve tekrar edebilirsiniz. Bu yöntemle listening (dinleme) becerinizi ilerletmeniz mümkün. Ayrıca kelime telaffuzu (pronunciation) konusunda da hatırı sayılır derecede yol alırsınız.

Cep Telefonuna İngilizce Çalışabileceğiniz Uygulamalar Yüklemek

Evde İngilizce çalışmak isteyip de nereden başlayacağı konusunda kararsız kalan biriyseniz, cep telefonu uygulamaları tam size göre bir seçenek.

Yeni kelime öğrenme, gramer konuları üzerine ya da okuma pasajları içeren birçok uygulamayı internet üzerinden online bulabilmek mümkün. Telefonunuza bu uygulamalardan dilediğinizi indirerek evde boş vakitlerinizde inceleyebilirsiniz. Böylece sadece evde değil; metroda, otobüste, hatta hastanede sıra beklerken dahi vaktinizi yabancı dil için değerlendirme fırsatınız olur.

Cambly ile Evinizde İngilizce Öğrenin!

Artık harıl harıl ideal bir okul ya da kurs aramak, oraya gidebilmek için uygun zaman yaratmak ve sınıf ortamında dil öğrenmeye çalışmak zorunda değilsiniz. İngilizce kurslarına ayıracak vaktiniz ve bütçeniz olmayabilir. Yeni nesil İngilizce öğrenme yöntemi olarak Cambly, ev konforunuzu bırakmadan yabancı dil öğrenebilmenize imkan tanıyor. 

“Yalnız başıma yardım almadan başaramam, ama evin rahatlığından da vazgeçemiyorum.” veya “Keşke birine sorabilseydim.” diyorsanız, Cambly’yi mutlaka denemelisiniz. Ana dili İngilizce olan, alanında profesyonel eğitmenlerden oluşmuş kadrosu ile Cambly,aklınızdaki tüm sorulara ışık tutacak.

Ayrıca diğer kurslardan farklı olarak dersinizin gün ve saatini kişisel takviminize göre belirleyerek eğitmeninizden randevu alma imkanınız var. Yani evinizde, odanızda, hatta yumuşacık pufunuzda otururken özel dersinize katılabilirsiniz. Üstelik bunu online videolu görüşme şeklinde yapabilir ve bu dersleri kaydederek daha sonra tekrar edebilirsiniz. 

 

“annekids” kodu ile Cambly Kids’de deneme ücreti 40 TL yerine 15 TL. Siz de hemen deneyin

 

Seyahat Edilerek Dil Öğrenilebilir mi? 

Çocuklar İçin İngilizceyi Geliştiren 10 İngilizce Çizgi Film

Telefonunuzda Mutlaka Bulunması Gereken 7 Uygulama

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir