Londra’nın Nesi Meşhur?

1 – KIRMIZI TELEFON KULÜBELERİ

Londra neyi ile ünlü? dendiğinde ilk akla gelen, Londra’ya ayak basan herkesin yanına geçip poz vermeden edemediği kırmızı telefon kulübeleri oluyor. Londra’nın ilk telefon kulübesi de Piccadilly’deki Kraliyet Sanat Akademisi’nin bahçesine 1926 yılında yerleştirilmiş. Şu an Londra’da yaklaşık 7000 adet kırmızı telefon kulübesi bulunuyor. İngiltere’nin diğer kentlerinde ve hatta İngiliz kolonisi olmuş diğer ülkelerde de rastlamanız mümkün olan bu kulübeler baş­kentin ikonları arasında sayılıyor.

 

2 – SİYAH TAKSİLER (BLACK CAB)

Başkent Londra’nın en önemli simgelerinden bir diğeri olan siyah taksiler daha pahalı olsa da aynı diğer taksiler gibi telefonla çağrılabilir, metro, otobüs durakları ve tren duraklarında bulunan siyah taksi duraklarından direkt binilebilir. Kısa mesafeler için tercih edilebilir. Siyah taksiler maksimum 5 kişi kapasitelidir. 10 dakikalık bir seyahat yaklaşık 10 pounda denk gelir.

 

3 – ÇİFT KATLI KIRMIZI OTOBÜSLERİ (DOBULE DECKER)

Londra caddelerinde sıkça rastlayacağınız double decker dedikleri kırmızı renkli AEC Routemaster marka otobüsler tüm dünyadaki çift katlı otobüslerin de atası sayılıyor. Londra şehir içinde ulaşım için genel olarak metro tercih ediliyor olsa da kısa mesafe ulaşımda ve metro hatlarının olmadığı bazı rotalarda bu tatlış otobüslerle seyahat çok daha pratik ve avantajlı oluyor. Hop on hop off otobüslere binmek yerine bu otobüslerle şehri gezmek turistler için de daha ekonomik bir seçenek oluşturuyor.

 

4- FISH & CHIPS (KIZARMIŞ BALIK VE PATATES) 

En meşhur İngiliz yemeği dendiğinde  ilk akla gelen, diğer ülkelerdeki restoranların menülerinde de tek başına İngiliz mutfağını başarıyla temsil eden yiyecek FISH & CHIPS oluyor. Genelde morina balığından yapılan fish & chips dışı çıtır çıtır, içi yumuşacık olarak pişirilip servis ediliyor, kızarmış patates ve İngiliz birası Ale ile muhteşem bir uyum sergiliyor. Londra’ya geldiğinizde pub ya da restoranlardan birinde bu çıtır çıtır lezzeti denemeniz farz oluyor:)

 

5 – LONDON EYE

Londra’nın en önemli simgelerinden biri olan London Eye, Thames Nehri’nin pek çok noktasından görülebilen 120 metre çapında dev bir dönme dolap. London Eye’ın camekan kabinleri de kendi gibi devasa, yaklaşık 20 kişi binebiliyor. Kişi başı 25 £ olan London Eye tam iki tur dönüyor ve toplamda yarım saat sürüyor. Tur sonrası 4D salonda yayınlanan Londra hakkındaki kısa filmi izlemek de ödediğiniz ücrete dahil. London Eye’a Waterloo metro istasyonunda indikten sonra 7 dakika yürüyerek ulaşılıyor.

LONDON EYE

 

6 – TOWER BRIDGE (KULE KÖPRÜSÜ)

Thames Nehri üzerindeki en güzel köprü olan, Londra’nın ikonik sembollerinden Tower Bridge genellikle London Bridge ile karıştırılıyor. 1800’lü yılların sonlarında inşa edilmiş köprü açılıp kapanan bir yapıya sahip. Köprü Londra merkezinin doğusunda kalıyor ve Tower Hill metro istasyonunda inip, Tower of London’ın önünden yürüyerek ulaşılabiliyor. Köprü hem araç hem de yaya trafiğine açık ve geçiş ücretsiz. Tower of London tarafından başlayıp köprüyü geçtikten sonra solunuzda kalan şehir parkında Tower Bridge manzarasına nazır dinlenip dondurma yemek oldukça keyifli oluyor.
Ayrıca köprünün ortasındaki kulelere çıkıp Thames’i cam zeminden izlemek isterseniz büyükler için 8,6 £, çocuklar için ise 3,7 £ ödemeniz gerekiyor.

TOWER BRIDGE

 

7 – GELENEKSEL İNGİLİZ TATLISI STICKY TOFFEE PUDDING

Tatlı İngilizlerin olmazsa olması. Her yemekleri mutlaka tatlı ile sonlanıyor. İngiliz mutfağı ve tatlı dediğimizde ilk akla gelen, damak çatlatan Sticky Toffee Pudding oluyor. Bol tereyağlı çikolatalı ve hurmalı ıslak kek olarak tanımlayabileceğim Sticky Toffee Pudding, üzerine karamel sosu döküldükten sonra genellikle vanilyalı dondurma ile servis ediliyor. Londra’da restoranların ve pubların menüsünde bu lezzet mutlaka bulunuyor.

STICKY TOFFEE PUDDING

 

8 – HYDE PARK VE SPEAKER’S CORNER (KONUŞMACI KÖŞESİ)

Londra demek uçsuz bucaksız parklar demek. Londra parkları demek sincaplar, tilkiler, geyikler, göletler, ördekler, yemyeşil çimenler, birbirinden renkli ağaçlar, kafeler, piknik alanları, koşu ve yürüyüş parkurları demek.

Londra parkları arasında en çok bilineni ise hiç kuşkusuz ki Hyde Park. Hyde Park öyle büyük bir park ki 5 farklı metro istasyonundan, 5 farklı kapıdan girilerek ulaşılabiliyor. Hyde Park’ta elinizle sincapları ve ördekleri besleyebilir, Hyde Park’ın kalbindeki dev gölette pedalla çevrilen botlardan kiralayarak bir nevi sandal sefası yapabilirsiniz. Yine bu göl etrafında bulunan kafelerin tahta banklarında oturup birşeyler yiyip içmek de oldukça keyifli. Hyde Park’ın kuzeydoğusunda bulunan ve 100 ü aşkın yıldır ülkedeki ifade özgürlüğün simgesi olan Speaker’s Corner’a uğramayı unutmayın.

HYDE PARK

 

9 – TRAFALGAR SQUARE (TRAFALGAR MEYDANI)

Londra’nın en büyük meydanı olan Trafalgar Square Londra’nın en meşhur yerlerinden biri. Adını İngiltere’nin Fransa ve İspanya’ya karşı kazandığı bir zaferden alan meydan günümüzde Ulusal demokrasi ve protestoların merkezi olarak biliniyor. Meydan’da 50 metre yüksekliğindeki Nelson sütunu, süs havuzu ve su fıskiyeleri de bulunan Trafalgar yıl boyunca pek çok konsere, kutlamalara ve festivallere sahipliği yapıyor. Trafalgar Meydanı’nda ayrıca Londra’nın en önemli müzelerinden National Gallery de (Ulusal Galeri) bulunuyor. Trafalgar Meydanı’na metro ile ulaşmak isterseniz Northern ya da Bakerloo Line’a binip Charing Cross durağında inmeniz gerekiyor.

TRAFALGAR SQUARE


 

10 – ROYAL OBSERVATORY VE GREENWICH 

Londra’nın güney doğusunda yer alan Greenwich, başlangıç meridyenin geçtiği yer olarak kabul ediliyor. Burası İngiltere’nin başlangıç meridyenini Greenwich kasabasından geçirip bunu bütün dünyaya kabul ettirebilecek güçte olduğunun kanıtı oluyor. Greenwich’e geldiğinizde Royal Observatory’yi ziyaret edebilir, meridyenin başlangıç noktasında fotoğraf çektirebilirsiniz. Daha sonra Royal Observatory’nin de sınırları içinde bulunduğu Thames Nehri manzaralı, devasa Greenwich Park’ın çimlerine yayılabilirsiniz. Royal Observatory giriş ücreti çocuklar için 6.5 £, büyükler için 15 £.

Tags

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir