Annemin Yoğun Bakım Süreci

Annemin Koronavirüs kaygılarıyla artan panik atağı için kullanmaya başladığı antidepresanların yan etkisi sandığımız bilinç bulanıklığı ve kaslarda güçsüzlük, yardımsız yürüyememe gibi belirtiler ilaçları bırakmasına rağmen artmaya devam etti.

HİPONATREMİ (SODYUM DÜŞÜKLÜĞÜ) TEDAVİSİ

Durumu kötüleşince annem (Safiye Gündüz) 28 Mart 2020 gecesi ambulansla Kocaeli Üniversitesi Hastanesi’ne aciline kaldırıldı ve hiponatremi (sodyum düşüklüğü) teşhisiyle tedavi altına alındı ve sodyumu ilk gün 96 dan 119 mmol’e yükseltildi. Annemin kandaki sodyum seviyesi tehlikeli boyutlara ulaşmıştı ama ne kadar düşük olursa olsun, hatta özellikle de çok düşükse sodyumun ilk 24 saat içinde 10 mmolden fazla yükseltilmesinin CPM (santral pontin miyelinolizis) hastalığına yol açabileceği ve hastanın beyin sapında kalıcı hasara yol açabileceği tüm doktorlar ve hemşireler tarafından bilinmekteydi. Ama Kocaeli Üniversitesi Hastanesi doktorlarından Uzm. Dr. Sibel Gökçay Bek tarafından onaylandığı üzere günü kurtarmak adına, sonuç düşünülmeden, anneme günlük uygulanması gereken limitin çok üzerinde sodyum yüklemesi gerçekleştirildi.

Daha sonraki günlerde olması gerektiği şekilde sodyum yüklemesi yapılarak 4 günde 96 mm’den 130 mm’ye yükseltilerek 1 Nisan’da annem taburcu edildi. Bu tedavi sırasında çekilen akciğer ve beyin tomografisinde ve de MR görüntülerinde hiçbir soruna rastlanmadı.

COVİD-19 VE PNÖMONİ (ZATÜRRE) TEDAVİSİ 

Taburcu edildiğinde durumu acile giriş yaptığı zamana göre daha iyiyken (yardımla yürüyebilme, kısıtlı olsa da konuşabilme, etrafının-kendinin farkında olma vb.) 1 gün sonra tekrar bilinç kaybı, kaslarda güçsüzlük ve bu sefer nefes alırken zorlanma sebebiyle yine acile gidildi. 3 Nisan’da acilde çekilen akciğer tomografisinde covid şüphesiyle , covid karantina katında özel odaya alındı. 5 gün boyunca antibiyotik ve covid tedavisi gördü, 2 kere Covid testi yapıldı ve ikisi de negatif çıktı. 5 gün süresince daha da kötüye gitmesi sebebiyle tam da nörolojik sıkıntılarının da artması (bilinç kaybı, sürekli uyuma vb.) nedeniyle MR çekilecekken yoğun bakıma alınıp entube edilmesi (solunum cihazına bağlanması) gerekti.

Kocaeli Üniversitesi Hastanesi yoğun bakımında yer olmadığı için Kocaeli Devlet Hastanesi’nin yoğun bakımına sevkedildi. Sevkedildiğinde, yani 9 Nisan’da çekilen beyin tomografisi yine temizdi. Akciğer tomografisinde ise zatürre(pnömoni) vardı. Hem Covid hem de zatürre tedavisine devam edildi. Bu kez trakeden örnek alınarak farklı zamanlarda 3 kere daha Covid testi yapıldı. Bunların sonuçları da negatif geldi. Ancak sedatif verilmediği halde bilinci açılmadı.

BEYİN SAPINDA LEZYON

Yaklaşık 1 ay entübe olarak yoğun bakımdayken 5 Mayıs’ta akciğer ve beyin tomografisi tekrar çekildi. Buna göre ciğerlerin düzeldiği ancak beyinde, “pons orta kesimde ekspansiyona neden olmuş yaklaşık 3 cm çaplı hipodens lezyon” olduğu gözlemlendi.

Annem akciğerlerinin düzelmesine rağmen solunum cihazına bağlı ve bilinci kapalı. Radyoloji raporunda MR çekilmesi gerektiği yazıyor. Ancak beyin sapındaki bu lezyon solunum merkezini etkilediğinden annem extube olamıyor. (Solunum cihazından ayrılamıyor) ve bu yüzden MR çekilemiyor. Annem hızlı sodyum yükseltilmesi sebebiyle yaşadığı CPM (santral pontin miyelinolizis) sebebiyle oluşan beyin sapındaki hasardan ötürü boynundan aşağısını oynatamıyor, kendi kendine soluk dahi alamıyor.

Beyindeki hasarı iyileştirebilmek için spesifik bir ilaç tedavisi olmadığı için şu an sadece yoğun bakım destek tedavisine devam ediliyor ve annemin düşük bir ihtimal de olsa yoğun bakımdan çıkacak sağlık durumuna ulaşması bekleniyor.

3 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir