Gümüşhane’nin geleneksel lezzetleri ‘Pestil’ ve ‘Köme’ Pestil Dükkanı’nda

Gümüşhane’nin Türk Patent Enstitüsü’nce tescillenmiş ve 2004’te coğrafi işaret almış olan geleneksel ürünleri ‘pestil’ ve ‘köme’nin markalaştırılması amacıyla kurulan Pestil Dükkanı, internet üzerinden toptan ve perakende satışa başladı.

Gümüşhane’nin geleneksel lezzetleri ‘Pestil’ ve ‘Köme’ e-ticaret ile kapınızda

Gümüşhane’nin Türk Patent Enstitüsü’nce tescillenmiş ve 2004’te coğrafi işaret almış olan geleneksel ürünleri ‘pestil’ ve ‘köme’nin markalaştırılması amacıyla kurulan Pestil Dükkanı, internet üzerinden toptan ve perakende satışa başladı.

Gümüşhane’nin Türk Patent Enstitüsü’nce tescillenmiş, coğrafi işaretli geleneksel ürünlerinden ‘pestil’ ve ‘köme’nin markalaştırılması amacıyla kurulan ve “yerel güzeldir” şiarıyla beslenen bir tekno-kadın girişimi olan Pestil Dükkanı, içerisinde herhangi bir katkı maddesi bulundurmayan pestil ve kömenin yanısıra şekersiz dut pekmezi, keçiboynuzu pekmezi, fındık ezmesi, tuzlanmış kabuklu fındık, dut, ceviz, iç fındık, kuşburnu marmeladı, kuşburnu çayı, alıç marmeladı gibi ürünlerin satışını gerçekleştiriyor.

Kırsal alanda kadının güçlendirilmesine aracı olma misyonu

Projenin bir sosyal sorumluluk projesi olarak geliştiğini aktaran Pestil Dükkanı kurucusu Hülya Meral, “E-ticaret sitemizin Gümüşhane’nin geleneksel lezzetlerinin bilinirliğini artırmak gibi bir kuruluş amacı olduğu gibi, temelinde, kişilerin -özellikle çocukların-, sağlıklı ve doğal gıdaya ulaşımını kolaylaştırmak, Gümüşhane’deki kadın istihdamının artışına katkı sağlayarak kırsal alanda kadının güçlendirilmesine aracı olmak gibi bir misyonu da var. Birinci yılımızı tamamladığımızda Gümüşhane sironu, geleneksel Gümüşhane ekşi mayalı ekmeği, erişte gibi lezzetlerin üretimi için Gümüşhane’de, sadece kadınların istihdam edildiği bir üretim tesisi kurma hayalimiz var. Umarım planladığımızdan kısa bir sürede hayata geçirebiliriz” ifadelerini kullandı.

Yeni bir marka yaratma ve bu geleneksel lezzetleri daha büyük kitlelerle buluşturma bilinci ve amacıyla hareket eden Meral, “Günümüzde sağlıklı gıdaya ulaşmak çok önemli bir hale geldi. Bu bir trend değil, artık zorunluluk. Hastalıkların arttığı bu dönemde sağlıklı gıdalarla beslenerek bağışıklık sistemimizi sağlam tutmak en büyük önceliğimiz. Her geçen yıl sağlıklı gıdaya ulaşma konusunda bilinç ve farkındalık artıyor. Tüketiciler aldıkları ürünün etiketini, içeriğini okuyor, sorguluyor. Kendileri ve sevdikleri için vücuda maksimum fayda sağlayacak gıdalara yöneliyor. Geleneksel yöntemlerle fabrikada, içeriğinde hiçbir katkı maddesi kullanılmadan, gıda mühendislerinin gözetiminde üretilen Gümüşhane dut pestili ve kömesi, hem sağlıklı ve zinde bir beden için hem de günlük enerji ihtiyacını karşılaması sebebiyle tercih edilebilecek en nitelikli atıştırmalıklardan biri” diye konuştu.

Hülya Meral, Pestil Dükkanı’nın ana ürün gamında 10 çeşide yakın pestil ve köme bulunduğunu, kısa bir süre sonra çeşitli kahve zincirleri, oteller, organik gıda mağazaları ve marketlerde bu markayla ürünün satışının başlayacağının altını çizerek, “Sitede pestil ve kömenin yanısıra sıfır şekerle yapılan dut ve keçiboynuzu pekmezi, dut kurusu, ceviz, iç fındık, fındık ezmesi, tuzlanmış kabuklu fındık, kuşburnu çayı ve kuşburnu marmeladı gibi yan ürünler de satışta. Perakende satışımız olduğu gibi, horecaya ve çeşitli alışveriş noktalarına toptan satışımız da mevcut. Sadece Türkiye’den değil, komşu ülkelerimizden ve Almanya’da yaşayan vatandaşlarımızdan da ciddi bir talep var. Seneye yurtdışına da gönderim yapmayı planlıyoruz. Müşterilerimizin şirket açılışı, basın toplantısı, baby shower, nişan, sünnet düğünü gibi ihtiyaçlarına da çözüm ortağı oluyoruz” dedi.

Her yıl 5 bin ton pestil ve köme üretiliyor

Gümüşhane’de her yıl 5 bin ton pestil ve köme üretildiğini ve üretimde sadece dut meyvesinin kullanıldığını vurgulayan Meral, “Dut ve ceviz, pestil ve kömenin ana hammaddesi. Gümüşhane’nin iklimi dolayısıyla her ikisi de bolca yetişiyor. Pestil ve kömenin içerisinde bulunan dut, süt, bal, ceviz ve fındık gibi malzemeler tam bir enerji deposu ve pek çok hastalığa karşı kalkan görevi görüyor. Dutun içinde çeşitli organik asitler, pektin ve şeker bulunuyor. Dut, bebeklerin ve çocukların büyüme ve gelişmesi için de çok değerli bir besin maddesi. Ayrıca astım- bronşit gibi hastalıklara iyi geliyor ve kan yapıcı özelliği ile kıymetli gıda maddelerinden biri. Sağlıklı bir beden ve yaşam için mutlaka öneriyoruz” ifadelerini kullandı.

Gümüşhane dut pestili ve kömesi, geçtiğimiz yıl Metro Türkiye’nin Coğrafi İşaretli ürünlerin yok olmamaları, bozulmamaları, oldukları gibi korunmaları için kayıt altına alınmalarına destek verdiği “Coğrafi İşaretli Ürünler” projesiyle gündeme gelmişti.

E-ticaret sitesine www.pestildukkani.com linkinden ulaşılabilir.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir