Gerçek Sultanahmet Köftesi Nerede Yenir?

Onlarca Sultanahmet köftecisi kafanızı karışıyor biliyorum ama orijinal Sultanahmet köftesi hala İstanbul’da. Çocukluğumdan beri gittiğimiz aynı mekanda.

Bugün Türk mutfak kültürüne etki edecek kadar ünlenen Tarihi Sultanahmet Köftecisi’nin öyküsü, 1920 yılında Sultanahmet’te açılan küçücük bir dükkânla başlamış. Turan Kebapçısı adıyla hizmet vermeye başlayan dükkânda, hiçbir baharat kullanılmadan, özenle seçilen etlere çok az miktarda ekmek, tuz ve soğan katılarak yoğrulan ve mangal ateşinde pişirilen köfteler önce semt sakinlerinin sonra bütün İstanbulluların vazgeçemediği bir lezzet haline gelmiş.

3. kuşak olarak 1976 yılından itibaren işletmenin adına dünya mirası listesinde yer bulan Sultanahmet ibaresi eklenmiş  ve Sultanahmet Meşhur Halk Köftecisi olarak kök salmaya ve markalaşmaya başlamış.

Tarihi Sultanahmet Köftecisi Türkiye’de de ismi en çok taklit edilen markalardan biri. Marka taklit edilmeye çalışılsa da, etin en sağlıklısı kullanılarak hiçbir baharat katılmadan adeta “lezzet topu” halinde servis edilen köfteler taklit edilemiyor. Ancak, taklitlerin marka değerine zarar vermesini önlemek ve kolay ayırt edilmesini sağlamak amacıyla işletmenin ismine Selim Usta ibaresi eklenerek  Tarihi Sultanahmet Köftecisi – Selim Usta haline gelmiş.

Siz siz olun Sultanahmet’te tramvay durağının karşısındaki Tarihi Sultanahmet Köftecisi – Selim Usta’dan şaşmayın, yolunuzu şaşırmayın.

TARİHİ SULTANAHMET KÖFTECİSİ SELİM USTA

Adres: Alemdar Mh., Divan Yolu Caddesi, No: 12
Telefon: İstanbul, Turkey
0 212 520 05 66

Sultanahmet Çevresinde Gezilecek Yerler

İstanbul’daki En İyi Köfteciler, İstanbul’da Köfte Nerede Yenir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir