Fethiye Gezi Rehberi

fethiye_gezi_rehberi

Bodrum, Çeşme bir yere kadar, bu ülkede keşfedilecek o kadar çok güzellik var ki!

Farklı bir destinasyon arıyorsanız, işte size harika bir alternatif > Fethiye

NEDEN FETHİYE?

Deniz eşsiz, doğa güzelliği tartışılmaz zirvede, tarih istediğinizden de fazla, oteller tam bütçenize göre, ülkemizin en pahalı ve en ucuz tatil otelleri bu bölgede…

FETHİYE GEZİ REHBERİ

FETHİYE’DE NE YAPILIR? NERELER GEZİLİR?

Sizler için gezilecek görülecek listesinde olmazsa olmaz dediğim 10 yeri tüm detayları ile anlatmaya çalıştım.

1 – ÖLÜDENİZ

Yoldan geçen birine Fethiye denilince aklına ne geliyor diye sorsak, hiç duraksamadan ilk önce Ölüdeniz der. Sadece bu bölgenin değil, yabancı turistlerin Türkiye denilince ilk aklına gelen fotoğrafların başında Ölüdeniz geliyor, bunu biliyor muydunuz?

Benim de kişisel favorilerimden biri olan bu cennet yarımada Ölüdeniz hakkındaki yazımı okuyunuz.

fethiye_gezi_rehberi_yamac_parasutu

2 – KELEBEKLER VADİSİ

İşte benim saklı cennetim, yaklaşık 20 yıl önce kendisiyle tanıştım ve bir daha da kopamadım.

Bölgenin saklı cenneti benim için Fethiye’de görülecek yerler listesinin iki numarası. Kelebekler Vadisi’ne Ölüdeniz’den kalkan tekneler ile ulaşabilirsiniz. 80’den fazla kelebek türüne ev sahipliği yapan vadi aslında 95 yılından beri sit alanı. Yüksekliği 400 metreyi bulan kanyon duvarları arasında yürüyebilir, akşam üstü tırmanış rotalarının birinde trekking yapabilirsiniz.

Gidin ve görün, doğayı seven biriyseniz buraya aşık olacaksınız. İkinci kez geldiğinizde ağaç ev otellerde konaklamaya geleceğinizden eminim. Çünkü bana aynen böyle oldu.

fethiye_gezi_rehberi_kelebekler

3 – SAKLIKENT KANYONU

Deniz, kum, güneş yaptınız, hava bunaltıcı gelmeye başladı, serinlemenin tam zamanı. Buz gibi suyu ile doğa harikası Saklıkent Kanyonu’nu ziyaret ediyoruz.

Fethiye bölgesinde gezerken olmazsa olmazlardan biri de Saklıkent Kanyonu’dur. Ya arabanıza yada Fethiye’den kalkan dolmuşlara atlıyorsunuz, kısa bir süre sonra Kanyon’dasınız. Milli Park’a giriş yapıyorsunuz ve Karaçay’ın oluşturduğu sarp kayalar arasında derinden akan gürül gürül buz gibi suyun yanında yürüyüşe başlıyorsunuz.

Fotoğraf makinenizi yanınıza alınız çünkü yakalayacağınız kareler ile facebook veya instagram fenomeni olmak üzeresiniz. 🙂

Yürüyüşten sonra kanyonunun sonuna doğru olan kafelerde bir şeyler atıştırmak bir çay veya kahve içmek yorgunluğunuzu alacaktır.

fethiye_gezi_rehberi_saklikent

4 – ONİKİ ADALAR TURU

Geldik Fethiye’de yapılacak listesinin dört numarasına. Tekne ile gezeceğiniz efsane koylar ve adalar burada. Saat 10:00 gibi Fethiye Marina’da olmanız gerekiyor, böylece günü birlik öğle yemeğinin de dahil olduğu tekne turlarından birine katılabilir ve muhteşem 12 Adalar’ı görebilirsiniz.

Ülkemin her köşesini en ince detayına kadar bilen bir gezgin olarak bahsettiğim tekne turu fiyat/performans olarak bence zirvedekilerden biri çünkü Fethiye körfezinde yer alan 12 küçük adacığın en güzel koylarına uğruyor ve bir günde bir sürü güzel yer görmüş oluyorsunuz. Hala her gelişimde katıldığım bu tekne gezisi; Kızılada, Delikli Adalar, Yassıca Adalar, Tersane Adası, Domuz Adası’na uğrar Kleopatra Hamamı’nda mola verir, Bedri Rahmi Koyu, Göbün Koyu’nu ziyaret eder ve Şövalye adası ile günü tamamlar.

İnanın bana masmavi deniz, el değmemiş koylar size bu cenneti daha da sevdirecek ve yüzmeye doyuracaktır.

5 – KAYAKÖY

Tarihi M.Ö. 3 binlere kadar uzanan Fethiye’nin büyüleyici hayalet şehri Kayaköy, taştan inşa edilmiş bir şehirdir ve Fethiye’ye sadece 8 kilometre uzaklıktadır. Yürüyüş ve tarih severler detaylar burada.

Likya Uygarlığı’na ait Karmylassos Antik Kenti üzerine kurulmuş köyde büyük çoğunluğu 19. yüzyıla ait kilise, şapel ve okulun da bulunduğu yaklaşık 350 taş ev vardır. Bu evlerde Osmanlının son zamanlarında en son Rumlar yaşamıştır. Göreceğiniz manzara bana Mardin’in boş halini anımsatmaktadır. Evlerin içini mutlaka gezin, eğer gücünüz yeterse kilise en yukarıdadır.

fethiye_gezi_rehberi_kayakoy

FETHİYE KALEPARK

Hazır Kaleköy’deyken iniş yolu üzerinde olan Kalepark’a uğramadan geçmeyiniz. Fethiye’de nerede, ne yenir listemize panoramik manzarası ile giren Kalepark, tüm Fethiye’yi ayaklarınız altına seren manzarası ile çok doğru bir mola noktasıdır.

6 – TEKNE TURLARI

Dört numarada anlattığım 12 Adalar tekne turuna katılanlar ama bu güzelliklere doyamayanlar.

Görsel anlamda bir benzerini daha yaşamak isteyenler.

Denizin turkuaz rengi,akdenizin yeşil coğrafyası ve tarihi dokularla harmanlamak isteyenler buraya lütfen.

Olmazsa olmaz listemizin altı numarası yine günü birlik tekne turundan oluşuyor. Göreceğiniz yerler:

Akvaryum koyu, nacizane yorumum: Böyle bir deniz yok.

St. Nikolas Adası, adaya çıkarken fotoğraf makinenizi yanınıza almayı unutmayınız. Tepede tarihi kapı ve yeşillikler içinde çok romantik pozlar yakalayabilirsiniz.

Deve Plajı biraz turistik ama fena değil. 🙂

İşin başka bir güzel yanı bu turların aynı zamanda Kelebekler Vadisine uğrayan versiyonlarının da olması. Yani bir taş ile iki kuş vurabilirsiniz. Tek yapmanız gereken saat 9:30 gibi Ölüdeniz sahilden kalkan tekne turlarına katılmak. Şimdiden iyi eğlenceler.

7 – ÇALIŞ PLAJI

Plaj denince ilk akla gelen yer Çalış Plajıdır. Yüksek sezonda kalabalıktır ve popülerdir. Peki neden adı Çalış? Neden en popüler?

Fethiye’de görülecek yerler listemizin yedi numarası bu sefer karadan da rahatça ulaşabileceğiniz Çalış Plajı için tıklayınız.

fethiye_gezi_rehberi_calis_plaji

8 – PASPATUR ÇARŞISI – FETHİYE’DE ALIŞVERİŞ

FETHİYE GECE HAYATI& CANLI MÜZİK & BARLAR

Fethiye’nin en eski yerleşim noktalarından biridir. Merkezde Marina ile Çarşı caddesi arasındadır. Aynı zamanda gece hayatının merkezdeki kalbidir.

Paspatur – Çarşı – Alışveriş

Gece hayatı – Barlar – Canlı müzik

Paspatur eski kent anlamına gelir. Fethiye merkezde Marina ile Çarşı caddesi arasındaki 5 sokaktan oluşan mevkidir ve Fethiyenin en eski yerleşimidir. Paspatur’da çoğunlukla halı, deri ve kuyumcu mağazaları bulunmakta. Aynı zamanda barlara ve hediyelik eşya dükkanları da her geçen gün artmaktadır.
Fethiye’de günlük hayata karışmak ve alışveriş yapmak için en doğru yer olan Paspatur aynı zamanda Fethiye Merkezde gece hayatına dahil olmak isterseniz en doğru adrestir. Geceleri Barlar sokağına dönen mevki özellikle yemekten sonra bir şeyler içebileceğiniz içinde canlı müzik de olan onlarca mekan barındırmaktadır.

Daha çok yabancıların tercih ettiği eğlence ise Hisarönü’ndedir. Başta İngilizler olmak üzere klübleri dolduran genç kitle sabahın ilk ışıklarına kadar eğlenceye devam etmektedir.

9 – GÖCEK MARİNA

Buralara kadar gelmişken görmeden dönmemeniz gereken bir başka mevkide Göcek’tir.

Yemyeşil koyları, masmavi bakir denizinin yanında Göcek’i popülerleştiren ana unsur marinasıdır. Göcekte yapabilecekleriniz, gezilecek yerler için;

Göcek demek Torosların bittiği yerde başlayan eşsiz güzellikteki koylar demektir benim için. Tadına doyamadığımız bu koylar özellikle marina açıldıktan sonra daha da popülerleşmiştir.

Göcek marinayı gezilecek yerler listenize alınız hatta Bungalov villalarda marina içinde konaklamanız bile mümkün. Burada her türlü sosyal tesis, özel plaj, süpermarket, hamam ve son derece şık fine-dining restoranlar bulunmaktadır. Bu tarz seçenekler arayan okurlarımıza duyurulur 🙂

fethiye_gezi_rehberi_marina

10 – LETOON ANTİK KENTİ

Tarih severler, sizleri unuttuğumu sanıyorsanız, yanılıyorsunuz. 🙂

Fethiye sınırları içerisinde yer alan Letoon Antik Kenti, tam olarak Kumluova beldesindedir ve bizlere tüm ihtişamlı görselinin yanında mitolojik hikayeler de sunar. Lütfen Letoon Antik kenti hakkında yazdıklarımı okuyunuz.

Fethiye Kumluova mevkiinde bulunan Letoon Antik kenti Tanrıların Tanrısı Zeus’tan hamile kalan Leto adına yaptırılmıştır. İkiz olan Artemis ve Apollon’un annesi olan Leto, Zeus’un karısı olan Tanrıça Hera’nın gazabından kaçmak için bu bölgeye geldiği düşünülmektedir. Burada yapılan kazılar sonucunda çıkan kalıntılar sonucunda Letoon’un yerleşiminin M.Ö. 7. yüzyıla kadar dayandığı ortaya çıkmıştır. Aynı zamanda kentin dinsel ve politik açıdan önemli bir yer olduğu bilgisi de bu antik kenti tarihsel anlamda daha da değerli yapmaktadır.
Letoon Antik Kenti aynı zamanda Likya Yolu yürüyüş parkurunun içindedir ve dört mevsim turistlerin akınına uğramaktadır. Fethiyeden günübirlik turlarında bulunduğu Letoon Antik kenti, Fethiye’de gezilecek yerler listemizin 10 numarasında yer almaktadır.

fethiye_gezi_rehberi_letoon

FETHİYE’YE NASIL GİDİLİR?

FETHİYE’YE ULAŞIM

Fethiye ve çevresi için tüm ulaşım alternatiflerini (uçakla, özel araçla ve otobüs ile) derlediğim, havaalanı transfer sürelerinden kilometrelere ve sürelere kadar rakamları detaylarıyla verdiğim çalışmamı okumak için Fethiye’ye Nasıl Gidilir? e tıklayınız.

Ölüdeniz yamaç paraşütü konusunda detayli bilgi almak için bu arkadaşları ziyaret edebilirsiniz. Avantaj olarak +15 dk daha fazla havada kalıyorsunuz ve havadayken aileniz ile geldiyseniz beraber uçuyorsunuz.
https://www.flyliberty.com.tr/

Fethiye’de Denize Sıfır Ekolojik Otel, Yonca Lodge, Yorumlar

Fethiye’de Kahvaltı Nerede Yapılır?

.

 

2 Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir