Psikoterapist Deniz Baloğlu ve EMDR

Yaklaşık 10 yıldır İngiltere’de Cambridge’te psikoterapist olarak çalışan Deniz Baloğlu, lisans eğitimini İletişim Çalışmaları üzerine yapmış ve medya, yurt dışı eğitim gibi çeşitli sektörlerde bir süre çalışmıştır. İnsanların hayatlarında gerçek bir fark yaratabileceği anlamlı bir kariyer arayışı sonucu yolu psikoloji bilimiyle kesişince bu alanda kendini geliştiren Baloglu, yüksek lisansını Cambridge Üniversitesi Egitim Fakültesi’nde, Psikoloji ve Egitim alanında tamamlamıştır.

Birleşik Krallık’ta yaşayan Türk çocuklarının yaşadıkları ülkeye karşı olan tutumlarının akademik performanslarını nasıl etkilediği ile ilgili yazdığı tezle yüksek lisansını başarıyla bitirdikten sonra, bir süre otizm spektrum bozukluğu alanında çocuklarla Uygulamalı Davranış Analizi terapisti olarak çalışmıştır. Daha sonra, Psikodinamik Terapi, Birey Merkezli Terapi, Bilişsel Davranışçi Terapi gibi farklı terapi yöntemlerinin öğretildiği dört yıl süren bir diploma programını tamamlamış ve İngiltere’nin önemli yardım kuruluşlarından Mind ve Lifecraft’ta psikolojik danışmanlık yapmıştır.

PSİKOTERAPİST DENİZ BALOĞLU

Bu süreçte çift terapisine ilgi duymaya başlayan Baloglu, İliski Terapisi diploma eğitimini İngiltere’nin köklü yardım kuruluşu Relate’de almış, sonrasında yetişkin bireylerin yanında çiftlere de danışmanlık vermeye başlamıştır. Pandemi sırasında danışanlarıyla internet üzerinden güvenli ve bilinçli şekilde çalışabilmek adına Online ve Telefon Danışmanlığı sertifikasini da almış ve bu süreçte travma alanına yoğunlaşma ve bu alanda kendisini geliştirme fırsatı bulmuştur. Travma için en etkili terapilerden biri olan EMDR Terapisini ve Flash Eğitimini 2021 yılında başarıyla tamamlayan Baloğlu, evli ve bir çocuk annesidir. 

Travma için en etkili terapilerden biri olan EMDR nedir?

Türkçe açılımı, “Göz Hareketleriyle Duyarsızlaştırma ve Yeniden Işlemleme” olan EMDR terapisinin, kişilerin rahatsız edici yaşam deneyimleri sonucu ortaya çıkan semptomlarının diğer terapi yöntemlerine kıyasla çok daha hızlı ve net sonuçlarla iyileşmesini sağladığı yapılan araştırmalarla kanıtlanmıştır. EMDR, Amerikan Psikiyatri Birliği, Dünya Sağlık Örgütü, Amerika Savunma Bakanlığı ve Türkiye Psikiyatri Derneği gibi kuruluşlar tarafından travma ve diğer rahatsız edici deneyimler için en etkili tedavi şekillerinden biri olarak kabul edilmektedir.

Travmatik bir deneyim yaşandığında kişi bu anıyı o anki duygu ve beden duyumu ile işlenmemiş bir şekilde kaydeder. Diğer anılar gibi işlenip hazmedilmeyen bu travma anıları tetikleyici bir durum ile karşılaşıldığında olumsuz duygu ve düşünceler üretmeye devam eder, öyle ki kişi bazen yeniden aynı travmayı yaşıyormuş gibi hissedebilir. Psikodinamik, bilişsel, davranışsal ve danışan merkezli yaklaşımlar gibi farklı yaklaşımların öğelerini bir araya getiren EMDR terapisi, sadece zihnimizdeki olumsuz düşüncelerle değil, beş duyumuz, duygularımız ve bedenimizle de çalışır. Konuşma terapisinin aksine, danışanların EMDR terapisinde edindikleri iç görüler, terapistin yaptığı yorumlarla değil, kendi beyinlerinin rahatsızlık verilen anıları olumlu şekilde işlemesiyle ortaya çıkmaktadır. EMDR terapisi sadece yaraları kapanmakla kalmaz aynı zamanda onları olumlu duyum ve algılara dönüştürür.

Cambridge’de yaşayan Deniz Baloğlu yetişkinlere ve çiftlere yüz yüze ve online psikoterapi desteği vermektedir. Kendisiyle ve çalışmalarıyla ilgili daha ayrıntılı bilgiye www.cambridge-counsellor.com sitesinden ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir