Samatya’da Kebap Nerede Yenir? SAMATYA DEVELİ

 develi-samatya-gezenti-anne
Samatya’da Kebap Nerede Yenir? Çocuk oyun alanı başarılı yerler biz anne babalara iki çift laf etme olanağını sağladığı için öncelikli tercihimiz oluyor. Bu bağlamda tüm Develi şubeleri sevdiğimiz kebapçılar listesinde ön sıralarda yer alıyor.  Samatya Develi ile buluşmadan önce buralara kadar gelmişken Develi’nin hemen karşısındaki Ali Haydar Usta ile tanışmadan olmaz diyorum. Ali Haydar Usta ile tanışıyor, fotoğrafımı alıyorum.
blogger-image-17390141641
5 katlı binası görkemli görünse de içeriye girdiğimde Samatya Develi’nin Ataşehir ve Kalamış Develi’nin ambiyansını yakalayamadığını gözlemliyorum. Buradaki Develi’de daha averaj bir kebapçı havası var. Belki Samatya’da olmasından kaynaklanıyor bilemiyorum. Bir diğer gözlemim ise Samatya Develi’deki servis elemanlarının bilgi ve görgüsünün diğer iki Develi’ye göre çok daha iyi oluşu. Şef garsonun ilgi ve bilgisini beğeniyorum. Develi’lerdeki favori mezelerim muhammara ve çiğ köfte burada da önceliğini koruyor. 
blogger-image-11017341781
 
Yoğurtlu köz patlıcanda net bir köz kokusu var, çok başarılı. Gavurdağ’ın içindeki kırmızı ve yeşil biberler gavurdağ konseptine tam uymasa da salatadaki nar ekşisi ve ceviz dengesi başarılı. Tek eleştirim bu mevsimde daha lezzetli domatesler kullanılabileceği oluyor. Mezelerin ardından gelen yuvalama çorbası en çok sevdiğim terbiyeli çorba konseptini diğer çok sevdiğim lokum gibi kuzu eti ile birleştirdiği için bayılarak içiyorum. Hatta şu an bu satırları yazarken ağzıma gelen suları yutkunuyorum:)
blogger-image-4102417401
 
Ara sıcaklardan kuru patlıcan dolma beni şaşırtıyor. Genelde iç malzemesi daha sulu bir kıvamda olması sebebiyle yemeyi tercih etmediğim kuru patlıcan dolmasının pirinç ve kıymaları gayet tane tane, muhteşem. İçli köfte bir Sabırtaşı içli köftesi değil ama hiç fena bulmuyorum. Kalp şeklinde servis edilen lahmacun da gayet çıtır, etlere yer kalmayacak diye korksam da yemekten kendimi alamıyorum.
blogger-image-17331917141
Ana yemek olarak servis edilen Develi’nin fıstıklı kebabını normalde çok sevmeme rağmen, buradakinin fıstık oranı fazla geliyor, fıstığın tadı o kadar baskın ki neredeyse et tadı alamıyorum. Neyse ki ardından gelen tam kıvamında pişirilmiş terbiyeli kuzu şiş damaklarımızı şenlendiriyor. Etin terbiyesinde yoğun bir baharat kullanılmış ama etler büyük parçalar halinde şişe dizildiği için ağızda et baharat oranı dengeleniyor.
Finalde gelen katmer gayet leziz ancak benim bu noktadan sonra yemekten keyif aldığım tek şey ortaya gelen şık meyve tabağındaki sulu sulu portakallar oluyor:)
Fiyatlar ile ilgili örnekleme yapacak olursak,
Analı kızlı: 11 TL
Gâvurdağ:11 TL
Fıstıklı Kebap:29 TL
Soft içecekler:6 TL
şeklinde özetleyebiliriz.
DEVELİ SAMATYA
Abdi Çelebi Mah. Hacı Kadın Çeşmesi Sk.
No:5 Fatih / İstanbul 

Develi Menu, Reviews, Photos, Location and Info - Zomato

 

İSTANBUL’DAKİ EN İYİ KEBAPÇILAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir