NEW YORK TIMES: Türkiye’deki koronavirüs ölümleri resmi açıklamaların çok ötesinde olabilir.

Amerika’nın saygın gazetelerinden New York Times’ta yayınlanan haberde Türkiye’deki koronavirüs ölümlerinin resmi açıklamaların çok ötesinde olabileceği belirtildi.

İstanbul’da Mart ve Nisan aylarında geçtiğimiz yıllara göre ölüm sayısı 2100 kişi daha fazla!

Haberde her ne kadar Türkiye koronavirüs sürecini yönetmek konusunda dünyanın en başarılı ülkelerinden biri olarak lanse edilse de son iki yılın haftalık ölüm ortalamaları baz alındığında İstanbul’da bu yıl Mart ile Nisan ayı arasında beklenen ölüm sayısının geçtiğimiz yıllara göre 2100 kişi daha fazla olduğu ve bu sayının yetkililerin o dönemde tüm Türkiye için açıkladığı corona virüsü ölümlerinden çok daha yüksek olduğu belirtildi.

Haberde ayrıca bu konuda açıklama yapan doktorların kınandığı, 410 kişinin sosyal medyadaki provokatif paylaşımları sebebiyle göz altına alındığı da eklendi.

Türk hükümetinin Covid-19’dan ilk ölümü 17 Mart’ta açıkladığının hatırlatıldığı haberde, New York Times tarafından derlenen istatistiklerin o dönemde İstanbul’daki tüm ölüm sayılarının tarihi ortalamaların çok daha üstünde olduğunu gösterdiğini yazdı.

Gazete bu durumun ise virüsün bu tarihten birkaç hafta önce Türkiye’ye ulaştığının göstergesi olduğunu aktardı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir