Müzik Dinlemenin Az Bilinen 4 Faydası

Müzik dinlemek başlı başına bir mutluluk kaynağı. Bazen en iyi dost, bazen o ince sızının merhemi. Günlük hayatın vazgeçilmez bir rutini, tabiri caizse; olmazsa olmazı. Müzik dinlemenin, bilinen faydalarının dışında farklı yan faydalarının da olduğunu öğrendik. Takip eden yazıda, müzik dinlemenin az biline dört faydasını okuyarak, hayatınızı kolaylaştırabilirsiniz.


1. Müzik dinlemek, stresi azaltır ve pozitif enerji verir.


Günümüz dünyasında milyonlarca insan stres kaynaklı sağlık problemleri yaşamaktadır. Yapılan araştırmalar ve anket çalışmaları göstermektedir ki müzik dinlemek, günlük yaşantımızda karşılaşabileceğimiz stresli durumlarda bizi sakinleştirir, genel ruh halimizi iyileştirici etkisi vardır. Belirli müzik türlerinin -ki bu türler genellikle yumuşak tonda, enstrümantal müzikler olarak tanımlanırlar- sağlıklı insanlarda stresi azaltıcı etkisini göstermektedir. Yine benzer şekilde, kaygı yaratabilecek medikal prosedürler (anestezi, kolonoskopi gibi) öncesi, müzik dinlemenin hastalarda sakinleştirici etki gösterdiği kabul edilmektedir.


2. Müzik dinlemek hafızayı destekleyicidir.


Belirli bir dönemi hatırlamaya çalışıyorsunuz diyelim ama bir türlü olmuyor. Bunu bir de, o dönemin müziklerini veya sizin o dönemlerde dinlemeyi sevdiğiniz müzikleri dinlerken yapmayı deneyin. Ortaya çıkan sonuç sizi şaşırtabilir. Örneğin, bugün eşiniz olan kişi ile ilk karşılaşmanızı veya ona ilk kez belki de eşiniz olacağını hissederek baktığınız zamanı hatırlamaya çalışırken Beatles’ ı dinlemeyi deneyin. O kıymetli anlar ve yanında diğer pek çok tebessüm yaratıcı detay gözlerinizin önüne serilecektir. İstediğiniz müziği Youtube’ dan kolaylıkla indirebilmek için youtube mp3 dönüştürücü yü kullanabilirsiniz.


3. Müzik dinlemek yabancı dil öğrenimini destekler.


Müzik dinlemenin, yeni bir yabancı dili öğrenmek için avantaj sağladığı konusunda yapılan pek çok çalışma vardır. Araştırmacılara göre, öğrenmeye çalıştığınız bir dilde bir şarkı dinlemek ve onu mırıldanmaya çalışmak, dil öğrenimini kolaylaştırmaktadır. Ayrıca, müzik dinleyerek öğrenilen kelimeler daha akılda kalıcıdır. Üstelik sadece yetişkinler için değil, bebek ve çocuklar için de yabancı dil öğreniminin müzik aracılığı ile daha etkili olduğu bilinmektedir. Çocuğunuz için eğitici şarkı ve video içeriklerini dilediğiniz cihaza indirebilmek ve ihtiyacınız olduğunda hiçbir kısıt olmadan dinlemek için www.flvto.biz/tr64/youtube-to-mp3/ adresini ziyaret ederek youtube mp3 dönüştürücü programını hemen ve ücretsiz olarak kullanmaya başlayabilirsiniz.


4. Müzik dinlemek üretkenliği arttırır.


Müzik dinlemek beyinde belirli kimyasalların üretilmesini teşvik ederek motivasyonu arttırır.


İşyerinde müzik dinlerken yapılan işlerin daha kaliteli olduğunu ve bu işleri çıkaran kişilerin tavırlarının da daha pozitif olduğunu gösterir pek çok bilimsel araştırma vardır. Farkında olalım ya da olmayalım, rutinde yapılan günlük işlerde bir noktadan sonra kontsantrasyon konusunda problemler yaşarız ve bu da işimizle ilgili hata yapma olasılığımızı arttırır. Araştırmalar göstermektedir ki, arka planda belirgin bir müzik eşliğinde çalışan kişilerin dikkat seviyeleri, arka planda bir müziğin mevcut olmadığı ofis ortamlarında çalışanlarınkine oranla çok daha yüksektir.


Diğer yandan, arka planda çalan bir müziğin var olduğu ortamlarda çalışanların motivasyon anlamında da daha avantajlı oldukları gözlemlenmektedir. Özellikle açık ofislerde, yazıcıdan gelen ritmik gürültü, eş zamanlı gelişen birbirinden bağımsız beş ayrı telefon görüşmesi, iş dolayısı ile ofise giren ve çıkan diğer çalışanların yarattığı kaotik ortam, biraz müzik ile çok daha sakinleştirici ve çekici bir hal alabilir.


Müziğe ulaşmanın belki de en kolay ve garanti yolu, onu kullanmak istediğiniz cihaza indirmek olabilir. Böylelikle sürekli bir internet bağlantısına gereksinim duymadan, dilediğiniz yerde ve zamanda, müzik dinleme ayrıcalığına sahipsiniz demektir. Denemek isterseniz youtube mp3 dönüştürücü oldukça pratik bir çözüm yolu olarak gösterilebilir.


Herkese müzikle dolu bir gün dileriz!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir