Tatilin Gözde Otelleri: Muhafazakâr Oteller

Günümüzde oldukça değişen ve gelişen tatil anlayışı çeşitliliği, tatil severleri sadece bavula kıyafetleri atarak çıkılan tatillerden çok daha öteye taşımış durumdadır. Bu çeşitliliği, dini hassasiyetleri nedeniyle konaklamak için muhafazakâr oteller üzerine tercihini gerçekleştirmek isteyenler için gözlemlemek mümkündür.

Farklı şehirlerde, benzer hassasiyetler gözetilerek tasarlanmış muhafazakâr oteller tatillerde karşılaşılabilecek pek çok sorunu bertaraf etmeyi başarıyor. Gerek mimari detayları gerekse işleyişleriyle alelade tatil mekânlarından çok daha farklı olan bu tesislerin tercih edilmek için nedenleri çok. Tatil severlerin farklı gerekçelerle tercih edebildiği muhafazakâr otellerin, birbirine eş bazı özellikleri bulunmaktadır. Bu özellikler, aslında muhafazakâr tatil kavramının da kapsamını şekillendirmektedir.

Muhafazakâr Otel Nedir?

Muhafazakâr oteller, hem kadınların hem de erkeklerin dini inançları ve bu inançlardan kaynaklı hassasiyetleri ile tatillerini gerçekleştirebilecekleri tesislerin genel ismidir. İslami oteller olarak da adlandırılan muhafazakâr tatil tesisleri; özellikle aileler için fazlasıyla uygundur.

İslamiyet’in kuralları ve emirlerine özel ihtimam gösteren bu tesislerde alkolsüz içecek sunumları, helal şartlar düşünülerek tasarlanmış konaklama olanakları, kadın ve erkek ayrı yüzme havuzları, dinlenme alanında gözetilmiş haremlik – selamlık standartlar başta olmak üzere dini hassasiyetlere dönük özel uygulamalar görmek mümkündür.

Muhafazakâr Oteller Neye Dikkat Eder?

  1. Muhafazakâr oteller, ibadet yerlerine önem verir.

Muhafazakâr oteller belirli hassasiyetleri gözeten, sektöründeki pek çok firmanın aksine oldukça dikkatle gözetmesi de gereken kuruluşlardır. Muhafazakâr otellerin ibadet yerleri her daim temiz olmakla birlikte, tesiste yer alan ibadet yerlerine gidiş güzergâhları detaylı ve özenli biçimde misafirlere sunulmaktadır. Hemen hemen her noktada, en yakın ibadet yerine ulaşım için gerekli yönergelere rastlayabilirsiniz.

  1. Muhafazakâr otellerde helal turizm sertifikası vardır.

Yasal olarak gereksinimleri karşılayabilen tesisler, elde ettikleri ‘helal turizm’ sertifikası ile muhafazakâr oteller arasına adını yazdırabilir. Eğer konakladığınız tesiste hassasiyetlerinizin gözetilmediğini düşünüyorsanız öncelikle bu sertifikayı sormanız, sorgulamanız gerekir.

  1. Muhafazakâr otellerin mutfağı özenle şekillenir.

Gıda, en önemli detaylardan birisidir. Bu sebeple; muhafazakâr oteller dine aykırı yiyecekler ve alkolden tamamen arındırılmış bir mutfak oluşturmalıdır. Benzer şekilde et kesimleri İslami usullere uygun yapılmalı, dışarıdan alınan hazır gıdaların da sertifikaları dikkatle kontrol edilmelidir.

  1. Muhafazakâr oteller ezan saatlerine hassasiyet gösterir.

Elbette, başka türlü bir durum düşünülemez ancak muhafazakâr oteller tatil etkinlikleri, misafirlere dönük programlar ve benzeri çalışmalar için planlamaları yaparken ezan saatlerine daha da dikkat etmelidir.

  1. Muhafazakâr otellerde havuz ve eğlence yerleri haremlik – selamlık olur.

İslami tatil anlayışını yansıtmayı hedefleyen muhafazakâr oteller, özellikle havuz ve eğlence yerleri gibi ‘ortak alan’ hüviyetindeki bölümlerinde kadın ve erkekler için ayrı bölgelere sahiptir. İlk zamanlarda pek çok muhafazakâr otel tek bir havuzu paravanla ikiye ayırmayı tercih ederken günümüzde kadınların ve erkeklerin havuza gidiş – gelişler sırasında dahi birbirlerini görmeyecekleri şekilde planlamalar yapılmaktadır. Kadınlar havuzu güneşlenmeye müsait şekilde dizayn edilmiş olup kesinlikle etraftan görünmeyecek şekilde kullanımdadır.

  1. Muhafazakâr otellerde, dini anlayış odada başlar.

Muhafazakâr oteller, misafirlerini her odada Kur’an-ı Kerim, seccade, namaz eşarbı ve çorabı, tespih gibi eşyalarla karşılar. Böylelikle tesiste A’dan Z’ye her detay düşünülmüş; her an aynı hassasiyetle gözetilmiş olacaktır.

  1. Muhafazakâr otellerde dini etkinlikler önem taşır.

Tatile gelenler için, hoşlarına gidecek dini etkinliklerin söz konusu muhafazakâr oteller olduğunda kaçınılmaz olması gerekir. Sohbet programlarından, çocukları bilinçlendirecek aktivitelere kadar İslam’ın yaşandığı ve yaşatıldığı etkinlikler muhafazakâr tatil tesislerinin olmazsa olmazıdır.

  1. Muhafazakâr otellerde hassasiyet, yemek salonlarında da devam eder.

Restoran alanı ve mimarisi aile yaklaşımına ve özerkliğe uygun olarak düzenlemiş olup, keyifli vakit geçirmek için uygun ve soft müziklerle değerli misafirler düşünülmüştür. Helal kesim gıdalar ve alkolsüz içeriğiyle İslami değerleri olan aileler için muhafazakâr oteller ideal bir tatil alanıdır.

  1. Muhafazakâr otellerin çevresi de önem taşır.

Muhafazakar oteller, sadece kendi yapılarındaki özellikler ve gözettikleri hassasiyetlerle değil; tesisin yakınındaki yapılardan da sorumludur. Civarında alkollü mekânların olmaması, açık havuzların veya fazla rağbet gören umumi plajların bulunmaması muhafazakâr tesislerin hassasiyetleri arasında yer alan önemli detaylardandır.

Dolayısıyla, bir muhafazakâr tatil tesisini tercih ediyorsanız; sizin hassasiyetlerinizi sizden neredeyse daha çok önemseyen bir tatile doğru yola çıkıyorsunuz demektir. Siz ve aileniz için her şeyin düşünüldüğü, her anını gönül rahatlığıyla tecrübe edeceğiniz bir tatil sizi beklemektedir.

İyi tatiller!

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir