Şehir Otelleri Tercih Ederken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Şehir otelleri arasından tercih yaparken dikkat etmeniz gereken birçok faktör bulunur. Pek çok kişinin dikkat ettiği ilk etken ise genellikle konum oluyor. Şehir otellerinde kalmanızı sağlayan pek çok farklı etken olabilir.

Turistik seyahatler, iş gezileri veya eğitim bu nedenlerin başında gelir. Özellikle iş seyahatleri ya da eğitim sebebiyle şehir otellerinde konaklıyorsanız işiniz dolayısıyla konakladığınız süre boyunca ulaşmanız gereken yerlere yakın olmanız önemlidir. Gitmeniz gereken yerlere çok uzak konumda konaklamak yolda harcadığınız vaktin uzamasına yol açar. Bu durum vakit kaybı yaşamanızın temel sebeplerinden biridir.

Vakit kaybının önüne geçmek için otel seçiminde konum önemli bir belirleyici olmalıdır. Fakat tek belirleyici konum değildir. Ücret, otel tarafından sunulan imkanlar, otelin hizmet verdiği konsept ve konfor gibi pek çok farklı etken de dikkat edilmesi gereken etkenler arasında yer alır.

Şehir otelleri arasından seçim yapmaya çalışırken dikkat edilmesi gereken önemli noktalardan biri de tesisten neler beklenildiği. Otel tarafından sizlere sunulan imkanlar isteklerinizi mutlaka karşılamalıdır. İstekleriniz ile uyuşmayan bir tesiste konaklamak tatilinizin yeterince konforlu olmasını engeller.  

Şehir Otelleri Tercih Ederken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hiç kimse belirli bir ücret karşılığında konakladığı otelde konforsuz ve rahatsız hissetmek istemez. Bu durumdan endişe duyuyor ve tatilinizi daha konforlu hale getirmek istiyorsanız tercihinizde dikkat etmeniz gereken bazı etkenler:

 • Konum
 • Fiyat
 • Olanaklar
 • Atmosfer ve güvenlik

Otel seçimi yaparken bu gibi etkenlere dikkat ettiğiniz takdirde tercihiniz sizi memnun eder. Hangi sebeple seyahat ettiğinizi de otel seçimi sırasında göz önünde bulundurmalısınız. Örneğin kafa dinlemek ve sevdiklerinizle eğlenceli vakit geçirmek için bir şehir otelinde tatil yapmayı düşünüyorsanız otel tarafından havuz ve fitness merkezi gibi olanakların sunulması faydalı olabilir. Fakat konaklama sebebiniz birkaç günlüğüne iş seyahati gerçekleştirmek ise tercihinizi toplantı odaları gibi olanaklar sunan otellerden yana yapmanız daha mantıklıdır. Dolayısıyla hangi sebeple şehir otellerinde konaklıyor olduğunuz en önemli belirleyicilerinden biri olmalıdır.

Otel seçiminde pek çok kişinin göz ardı ettiği faktörlerden biri güvenliktir. Yangın alarmları gibi güvenlik özellikleriyle 24 saat boyunca ziyaretçilerinin güvenli bir konaklama yaşamasına imkan tanıyan otellerden yana tercih yapılması önemlidir. Güvenlik önlemlerinin yeterli olduğu oteller seyahatin sorunsuz şekilde tamamlanmasına yardımcı olur.

Ulaşım ve Konum

İzmir Otelleri gibi özellikle yaz aylarında nüfusun neredeyse ikiye katlandığı şehirlerden birinde konaklamayı düşünüyorsanız seçimde dikkat etmeniz gereken en önemli etken ulaşım ve konum olmalıdır. İzmir, Antalya ya da İstanbul gibi mutlaka görülmesi gereken çok sayıda yere ev sahipliği yapan şehirlerde konaklayacağınız otel görmeniz gereken yerlere yakın konumda olmalıdır.

Ulaşım ve konum faktörü iş ya da eğitim sebebiyle bir otelde konakladığınızda da önemlidir. Ulaşmanız gereken yerlere en yakın konumda olan oteli seçmek yolda vakit kaybetmenizi engeller. Yolda geçirdiğiniz süre hem vakit kaybına yol açar hem de maddi açıdan ödemeniz gereken ücretleri de beraberinde getirir. Dolayısıyla hem maddi açıdan mantıklı bir karar vermek hem de vakit kaybını ortadan kaldırmak için gitmek istediğiniz ve gitmeniz gereken yerlere en yakın konumda olan oteli seçmelisiniz.

Şehir otelleri, merkezi konumda yer aldıkları için ulaşım konusunda kolaylık sağlar. Alışveriş merkezleri, market gibi işletmelere yakın konumda bulunan otelleri seçmek ihtiyaçlarınızı karşılamanız konusunda yardımcıdır.

Şehir otelleri arasından yapacağınız tercih yarım pansiyon konsept ile hizmet veriyorsa kafe ve restoranlara yakın olması önemlidir. Yarım pansiyon konsepti ile hizmet veren oteller yalnızca sabah kahvaltısı sunar. Geri kalan öğünleri kendiniz karşılamanız gerekir. Bunun için kafe ve restoranlara yakın konumda bulunan bir otelden yana tercih yapmak, istediğiniz her saat yeme ve içme ihtiyaçlarınızı karşılamanızı sağlar.

Eğer tatildeki temel amacınız denize girmek ise denize yakın konumdaki otelleri tercih etmelisiniz. Konaklama için sebebiniz şehirde bulunan kültürel ve tarihi yapıları incelemek ise tercihinizi bu yerlere en yakın şekilde ulaşabileceğiniz konumda yer alan oteller ile yapmalısınız.

Konfor

Konakladığınız otelin konforlu olmasını sağlayan faktörler aşağıdaki gibi sıralanabilir:

 • Çocuklu ailelere yönelik hizmet vermesi: Eğer çocuklu bir aile iseniz ve ailecek seyahat ediyorsanız bir otelin konforlu olmasını sağlayan en önemli özellik çocuklu ailelere yönelik hizmet vermesidir. Çocuklu ailelere yönelik hizmet veren otellerde yaş sınırı bulunmaz ve genellikle mini kulüp gibi çocukların vakit geçirebileceği sosyal tesisler yer alır. Bu sayede çocuklarınız eğlenceli vakit geçirirken sizler de dinlenme şansı elde edersiniz.
 • Wi-Fi bağlantısı: İnternet günümüzün en önemli ihtiyaçlarından biri haline gelmiştir. Özellikle internet üzerinden yapmak zorunda olduğunuz bir iş varsa otelin kesintisiz internet bağlantısı sunuyor olması çok önemlidir. İnternet bağlantısını ücretsiz şekilde sunan ve yüksek güçte internet donanımına sahip olan oteller konforlu bir deneyim sunar.
 • İhtiyaçlarınızın karşılanması: Otelde konaklamaya başlamadan önce pek çok araştırma yapmış olmanıza rağmen konaklama süresince farklı ihtiyaçlarınız meydana gelebilir. Personelin ihtiyaçlarınızı mümkün olan en başarılı şekilde karşılamaya çalışması konforunuzu arttıracak önemli bir etkendir. Konaklamaya başlamadan önce personel ile aranızdaki iletişimi bilmeniz mümkün olmasa da otele gitmeden önce otel hakkında yapılan yorum ve değerlendirmeleri okuyarak fikir edinebilirsiniz. Yorum ve değerlendirmeler sizden önce otelde konaklayan misafirlerin nasıl bir deneyim yaşadıklarını anlamanızı sağlar.
 • Sağlık hizmetleri gibi ekstra hizmetler: Her otelin hizmet anlayışı birbirinden farklıdır. Eğer tamamen konforlu bir tatil yapmak istiyorsanız sağlık hizmetleri gibi ekstra hizmetler sunan otellerden yana tercih yapmanız önerilir. Böylelikle aniden meydana gelen hastalıklar için hızlı önlem alabilir, tatsız durumlarla karşılaşma ihtimalinizi ortadan kaldırabilirsiniz.

Bu özelliklere sahip Ankara Otelleri gibi çok sayıda otel Türkiye’nin farklı yerlerinde bulunuyor. Müşteri memnuniyetini birinci planda tutan ve kendinizi konforlu hissetmeniz için farklı olanaklar sunan otellerden yana tercih yapmak, konaklama deneyiminizin daha ayrıcalıklı hale gelmesini sağlıyor. 

Hizmet Kapsamı

Oteller arasından seçim yaparken hizmet kapsamı göz önünde bulundurulması gereken önemli bir etkendir. Hizmet kapsamına dahil edilebilecek pek çok farklı etken bulunur. Bunların başında ise güler yüz ve iyi servis gelir. 

Profesyonel anlamda faaliyet gösteren ve müşteri memnuniyetini birinci planda tutan oteller güler yüzlü personelleri ile hizmet verir. Güler yüzlü çalışanlar tarafından servis yapılması müşterileri memnun eden en önemli etkenler arasında yer alır.

Güler yüzlü ekibin yanı sıra oda ve restoran içerisinde hızlı servis sunulması da otel seçiminde göz önünde bulundurulması gereken etkenler arasındadır. Restoranda yemeğinizi beklerken geçirdiğiniz sürenin vakit kaybı olmasını istemiyorsanız hizmet kapsamının profesyonel olduğu otelleri tercih etmelisiniz.

Otellerin hizmet verdiği farklı konseptler bulunur. Son yıllarda birçok olanağı bir arada sunması sebebiyle en çok tercih edilen konseptler arasında her şey dahil oteller gelir. Her şey dahil otellerin büyük bir çoğunluğu açık büfe sistemi ile hizmet verse de bazı otellerde alakart restoranlar da bulunur. Alakart restoranlarda yemek için personelin sizlere yemeğinizi servis etmesini beklemeniz gerekir. Açık büfe restoranlarda ise yemek istediğiniz yiyecekleri kendiniz tabağınıza alarak tüketebilirsiniz. Her iki hizmet için de iyi servis önemli bir etkendir. Açık büfe hizmet veren otellerde biten yiyeceklerin hızlı bir şekilde yenilenmesi, içecek servisinin hızlı olması, alakart restoranlarda ise personelin güler yüzlü ve hızlı bir şekilde yemeğinizi sizlere servis etmesi gerekir. Bu sayede yemek yerken vakit kaybı yaşamazsınız.

Yeme İçme

Otelde hangi sebeple konakladığınız fark etmeksizin yeme içme ihtiyaçlarınızın kaliteli bir şekilde karşılanması önemlidir. Otelde yeme içme ihtiyaçlarının ne şekilde karşılanacağı otelin hizmet verdiği konsepte göre değişir. Eğer tercihinizi her şey dahil konsept ile hizmet veren bir otelden yana yaptıysanız yalnızca konaklama ücreti karşılığında ana ve ara öğünlerde otelin restoranından faydalanabilirsiniz. Her şey dahil otellerin büyük bir çoğunluğunda açık büfe ana öğünler, tatlı ve çay saatleri gibi farklı ikramlar sunar.

Bazı oteller yarım pansiyon hizmet veriyor olsalar bile restorana sahip olurlar. Otelin restoranında ücret karşılığında yeme içme ihtiyaçlarınızı karşılayabilir, yemek için otelden çıkmanıza gerek kalmasını engelleyebilirsiniz. Bu sebeple restorana sahip yarım pansiyon otellerin daha çekici olduğu söylenebilir.

Eğer otel her şey dahil konsept ile hizmet vermiyorsa yeme içme olanakları sunan restoran makul fiyatlar ile hizmet vermelidir. Bunun yanı sıra konsepti fark etmeksizin bütün tesislerin yeme içme konusunda hijyene ve hızlı servise dikkat etmesi önemlidir.

Gezilecek Yerlere Yakınlığı

Seyahatinizi neden gerçekleştirdiğiniz otelden beklentilerinizi belirleyen en önemli etkendir. Kültürel açıdan zengin bir tur yapmak için pek çok turistik yeri gezmeyi planlıyorsanız konaklayacağınız otelin gezilecek yerlere yakın olması önemlidir. 

Bunun için öncelikle gezeceğiniz yerlerle ilgili bir planlama yapmalı, gezmek istediğiniz yerlerin konumlarına göz atmalısınız. Daha sonra gezmek istediğiniz yerlere en makul olan konumları belirlemeli ve bu konumlarda yer alan oteller arasından tercih yapmalısınız.

Gezilecek yerlere yakın bir otelde konaklamak herhangi bir araç kullanmadan istediğiniz her yere ulaşmanızı sağlar. Böylelikle ulaşım için ödemeniz gereken ücreti sıfıra indirebilir ve yolda harcayacağınız vakti de ortadan kaldırabilirsiniz. 

İstediğiniz her yere yürüyerek ulaşabileceğiniz konumda bir otel seçebileceğiniz gibi tek bir vasıta ile ulaşabileceğiniz otellerden yana da tercih yapabilirsiniz. Örneğin İstanbul gibi büyük bir şehirde konaklıyorsanız tercih ettiğiniz konum ile merak ettiğiniz her yere yürüyerek ulaşmanız zor bir ihtimal olabilir. Tabi ki kolaylıkla ulaşım sağlayacağınız İstanbul Otelleri bulunmaktadır. Fakat İzmir otelleri gibi genellikle yaz tatili için tercih edilen otellerden yana tercih yaparken isteklerinize en uygun konumdaki oteli bulmanız daha kolaydır. Eğer deniz tatili istiyorsanız denize yakın konumda bir oteli, antik kentleri gezerek kültürel bir seyahat yapmak istiyorsanız bu bölgeye yakın konumda bir oteli tercih etmeniz gerekir.

Güvenlik

Oteller arasından seçim yapmaya çalışırken güvenliği mutlaka göz önünde bulundurmalısınız. Güvenlik yalnızca siz odanızda istirahat halindeyken değil, odanızda yokken de devam etmelidir. Çeşitli sebepler dolayısıyla otelde konaklarken gününüzün büyük bir çoğunluğunu oda dışında geçirebilirsiniz. Cüzdan ya da değerli eşyalarınızın büyük bir çoğunluğu bu esnada odada olabilir. Odadaki eşyalarınıza zarar gelmemesi, hırsızlık gibi istenmeyen durumların engellenmesi için otel tarafından başarılı güvenlik önlemleri alınmış olması gerekir.

Profesyonel hizmet veren otellerde 7 gün 24 saat boyunca güvenlik konusunda hizmet veren personeller çalışmalıdır. Şehir otelleri arasından seçim yaparken güvenlik önlemleri konusunda yeterince başarılı otelleri göz önünde bulundurmanız önerilir.

Her şey dahil konsept ile hizmet veren ve ziyaretçilerine ayrıcalıklı bir konaklama deneyimi sunan otellerin büyük bir çoğunluğunun odalarında kasa bulunur. Belirli bir ücret karşılığında ya da tamamen ücretsiz şekilde kullanabileceğiniz kasa değerli eşyalarınızın çalınmasını engeller. Bu sayede oda dışında vakit geçirirken değerli eşyalarınızın tamamını yanınızda taşımanız gerekmez. İstediğiniz eşyalarınızı kasa içerisinde güvenli bir şekilde saklayabilirsiniz. Özellikle bu gibi bir güvenlik önlemine ihtiyaç duyuyorsanız oteller arasından seçim yapmaya çalışırken kasa hizmeti sunan otelleri filtrelemelisiniz.

Otel Konsepti

Her otelin konsepti birbirinden farklıdır. Otel seçimi sırasında konsepti göz önünde bulundurmak keyifli vakit geçirmeniz konusunda etkilidir. Günümüzün en sevilen otel konseptleri arasında;

 • Bungalov ev konsepti: Doğa ile iç içe olmanızı sağlayan bungalov ev konsepti genellikle şehir dışında yer alsa da şehir merkezinde de bungalov oteller ile karşılaşabilirsiniz. Bungalov otel konsepti ile hizmet veren oteller genellikle yalnızca sabah kahvaltısı ikram eder. Bungalov evler içerisinde küçük bir mutfak olduğu için yeme içme ihtiyaçlarınızı da bu alanda karşılayabilirsiniz. Klasik otellerden farklı olarak her biri ayrı şekilde dizayn edilmiş evler ile hizmet vermesi mahrem bir konaklama imkanı sağlar.
 • Her şey dahil konsept: Lüks konaklama deneyimi isteyenlerin tercihi olan her şey dahil konsept oteller ödenen ücret karşılığında birçok hizmetin sunulduğu tesislerdir. Her şey dahil konsept ile hizmet veren otellerde ana ve ara öğünleri, spa ve hamam gibi olanakları, havuz başı partilerini, sosyal aktiviteleri, fitness salonu ve oyun salonu gibi alanları ücretsiz şekilde kullanabilirsiniz. 
 • Termal oteller: Ankara otelleri başta olmak üzere Türkiye’nin pek çok yerinde termal oteller ile karşılaşmak mümkündür. Termal otel tek başına bir konsept sayılmasa da altından geçen mineralli su tercih edilmesini sağlayan önemli bir etken haline gelir. Termal oteller genellikle kış aylarında ziyaret edilir. Şehir merkezinde yer alan farklı seçenekler bulunabilir. Termal oteller hamam ve spa kültürünün gelişmiş olduğu tesislerdir. Termal suyun çeşitli hastalıkların tedavisi için etkili bir rol oynadığı düşünüldüğü için termal oteller sağlık turizmi adına da önemlidir.
 • Yarım pansiyon: Seyahat için ayırdığı bütçenin tamamını konaklama için harcamak istemeyenlerin tercihi yarım pansiyon tesislerdir. Yarım pansiyon tesislerde genellikle yalnızca sabah kahvaltısı sunulur. Kalan öğünler müşteri tarafından otelin restoranında veya şehrin farklı yerlerinde alınmalıdır. Diğer seçeneklere oranla daha ekonomik olan yarım pansiyon oteller şehir merkezinde en çok karşılaşılan seçenekler arasında bulunur.

Özetle bir otelden yana tercih yapmaya çalışırken otelin hizmet verdiği konsept çok önemlidir. Otelden ve tatilden beklentilerinizi göz önünde bulundurarak konsepti belirledikten sonra otel seçimi yapmanız önerilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir