SAN FRANCISCO Gezilecek Yerler, Restoran Tavsiyeleri

‘Take me back to San Francisco, be sure to wear some flowers in your hair.’  diye başlıyor Amerika’nın en zengin eyaleti Kaliforniya’nın güzide şehri, San Francisco gezimiz. San Francisco’da görülecek yerler dediğimizde ilk akla gelen Golden Gate Bridge köprüsünü görebilmek ilk hedefimiz. Uygun fiyatına rağmen merkezi konumu ve oldukça modern dekorasyonu ile ilk görüşte kalbimizi çalan Hampton Inn’e valizlerimizi atıyor, complimentary kahvaltımızdan biraz atıştırıp San Francisco sokaklarında dolaşmaya başlıyoruz. İlk dikkatimizi çeken sokaklardaki zencilerin ve evsizlerin yoğunluğu…

POWEL STREET, CABLE CAR

San Francisco’nun inişli çıkışlı sokaklarını aşabilmek için yıllar önce kurulmuş manuel tramvay sistemi olan CABLE CAR günümüzde de turistik aktivite olarak görevine devam ediyor. Başlangıç noktası olan Powel Street’e ulaşıyor, cable car sırasına giriyoruz. San Francisco’lu abimizin biri canlı performans sergilerken, meczubun biri de elinde kitap avaz avaz bağırıp çağırıyor kimse müdahale etmiyor, şaşırıyoruz. Özgürlükler ülkesi dedikleri bu mu acaba?

san-francisco-gezilecek-yerler-gezenti-anne-03

SAN FRANCISCO GEZİ REHBERİ

Tramvay ile açık havada etrafı seyrede seyrede, bir aşağı bir yukarı ine çıka, tepeleri aşıyor, bu kadar çok iniş çıkış olmasına şaşıyor, Golden Gate köprüsünü görebileceğimiz noktalardan biri olan Fishermans Wharf bölgesine ulaşıyoruz. Cable Car’ın 2 farklı güzergahı var ama ikisi de  Fisherman’s Wharf’a yakın bir yerde son buluyor, o yüzden sorgulamıyoruz.

san-francisco-gezilecek-yerler-gezenti-anne-13

GOLDEN GATE KÖPRÜSÜ

Ve işte Golden Gate Köprüsü. Fotoğrafa çok dikkatli bakarsanız Amerika Birleşik Devletleri’nin Özgürlük Heykeli’nden sonraki en önemli simgesi olan GOLDEN GATE Köprüsü’nü görebilirsiniz. (İnsan biraz daha yakında çeker.?) Kaptan Joe Fremont’un İstanbul’daki GOLDEN HORN diye adlandırılan Haliç’i hatırlattığı için köprüye bu ismi vermiş olduğunu da alt yazı olarak geçmek isterim. İlginç değil mi?

san-francisco-gezilecek-yerler-gezenti-anne-09

FISHERMANS WHARF, PIER 39

Bir sonraki durağımız PIER 39. San Francisco sahilinde pier denilen geniş ve uzun iskelelerden bolca var. Pier 39 bunların en mühimi ve en güzeli. Hatta bana kalırsa PIER 39 San Francisco’nun en ilgi çekici yeri. Sağlı sollu pek çok dükkan, kafe ve restoran, pier boyunca dolaşan 7’den 70’e pek çok insan.

san-francisco-gezilecek-yerler-gezenti-anne-12 (2)

CRAB HOUSE 39

Pier demek deniz demek, deniz demek deniz ürünü demek, San Franscisco’da deniz ürünü demek yengeç demek.? San Francisco’da yengeç nerede yine diye araştırıyor, karşımıza çıkan seçeneklerin zirvesinde bulunan Crab House 39’u elimizle koymuş gibi buluyoruz.

San Francisco tam bir yengeç cenneti. Çorbasından salatasına, fırınlanmış bütün yengeçten, makarnasına her türlü halini sokak satıcılarında da en lüks restoranlarda da deneyimlemek mümkün. Kentin çekici turistik destinasyonlardan Pier 39 üzerindeki Crab House yengeç konusunda şehrin en iyilerinden.

Crab House’daki yengeç deneyimimiz için tıklayın…

san-francisco-en-iyi-restoranlar-gezenti-anne-02

WASHINGTON SQUARE PARK, UNION SQUARE, ÇİN MAHALLESİ

Bolca deniz ürünü ile enerji yüklemesi yaptıktan sonra San Francisco tepelerini bu kez tabana kuvvet tırmanmaya başlıyoruz. Şehrin merkezi sayılan Union Square’e doğru ilerlerken Coit Tower, Washington Square Park ve Çin mahallesinden geçiyoruz. Burası ABD sınırları içerisindeki en büyük Çin mahallesi… Gerçekten o kadar geniş bir alana yayılmış ki Çin mahallesini geziyormuş hissinden ziyade Çin’i geziyormuş hissine kapılıyoruz. Doğrusunu söylemek gerekirse Union Square’e geldiğimizde biraz hayal kırıklığına uğruyoruz. Koskoca San Francisco şehir merkezi olarak ifade edilen bölgenin daha görkemli olmasını beklerdik… Meydan’daki parkta biraz soluklanıp sağlı sollu lüks mağazaların bulunduğu Market Street boyunca ilerliyoruz.

san-francisco-gezilecek-yerler-gezenti-anne-07

CALZONE’S PIZZA CUCINA, İTALYAN MAHALLESİ

Otelimizde verdiğimiz uyku molası sonrası akşam yine sokaklardayız. İstikamet San Francisco’daki dev Çin mahallesinin hemen yamacındaki İtalyan mahallesi. San Francisco ABD’nin en büyük Çin mahallesinin yanı sıra en büyük İtalyan mahallesine de sahip ve bunun da etkisiyle şehirdeki en iyi restoranlar arasında pek çok İtalyan mutfağı seçeneği var.  Sağlı sollu minnak trattoriaların bulunduğu bu mahalleye bayılıyoruz.

San Francisco’daki ilk akşam yemeği için seçimimiz olan Calzone’s Pizza Cucina için tıklayın…

san-francisco-en-iyi-restoranlar-gezenti-anne-04

SAN FRANCISCO EVLERİ, TARTINE BAKERY

Ertesi sabah kendimizi San Francisco’nun inişli yokuşlu sokaklarına atıyor, rengarenk, cumbalı, ahşap evlere hayran kalıyoruz. Bu şehrin gerçekten standart Amerika şehirlerinden farklı bir ruhu var, seviyoruz.

san-francisco-gezilecek-yerler

Bu kez hedefimiz  San Franciscoluların gönüllerinde taht kurmuş Tartine Bakery. San Franciscolular için iyi yemek yemek bir tutku. İyi bir yemek için uzun mesafeler gitmeyi, iyi bir kahve içmek için bile uzun kuyruklar beklemeyi göze alıyorlar. Buna bizzat şahit oluyor, lokal bir kahvecinin önündeki kuyruğa inanamayıp “Ne için bekliyorsunuz?” diye soruyorum. Oranın kahvesi çok güzelmiş, bu sırayı beklemeye değermiş, öğrenmiş oluyorum.?

Tartine Bakery’deki lezzet deneyimimiz için tıklayın…

san-francisco-en-iyi-restoranlar-gezenti-anne-01

LOMBARD STREET

Tartine Bakery ile vedalaştıktan sonra zor da olsa bir taksi bulup kendimizi tekrar San Francisco sahil kısmına atıyoruz. Fishermans Wharf’a gitmeden önce San Francisco’da gezilecek yerler listemizdeki Lombard Street’e uğruyoruz. Lombard’dan aşağı doğru kenarları çiçeklerle ve güzel evlerle bezeli zigzag yoldan iniyor, daracık yoldan arabaların bile geçebiliyor oluşuna hayret ediyoruz.

san-francisco-gezilecek-yerler-gezenti-anne-06

GHIRARDELLI, FISHERMANS WHARF

Kısa bir sürede Lombard’ın komşusu Fishermans Wharf’a ulaşıyoruz. Fishermans Wharf, deniz kenarında ağırlıklı olarak deniz ürünleri restoranlarının, hediyelik eşya mağazalarının bulunduğu “Ben turistiğim” diye avazı çıktığı kadar bağıran cıvıl cıvıl bir bölge. E biz de turist olduğumuza göre sorun yok diyor, Fishermans Wharf’ı keyifle geziyoruz. Ghirardelli adlı yine hediyelik eşyacıların ve konsept restoranların bulunduğu açık hava alışveriş merkezini geziyor, pek meşhur çikolatalarından satın alıyoruz.

san-francisco-gezilecek-yerler-gezenti-anne-12

FOG HARBOR FISH HOUSE

Aklımız dün yediğimiz enfes yengeçlerde. Fishermans Wharf sahilinde görmeniz gereken deniz aslanlarını görmeyi bile unutuyor yeni bir yengeç deneyimi için kendimizi yine Pier 39’a atıyoruz. Bu kez hedefimiz Fog Harbor Fish House. Ömrümde yediğim en keyifli öğle yemeklerinden birinin detayları için sizleri Fog Harbor yazıma alıyoruz.

san-francisco-en-iyi-restoranlar-gezenti-anne-05

Az zamanda çok işler başardığımız San Francisco gezimizin sonuna geliyor, bir başka yemeli içmeli şehir keşfinde buluşmak üzere şimdilik veda ediyoruz.

San Francisco En İyi Restoranlar için tıklayın…

Gezimizin ilk ayağı Los Angeles Gezilecek Yerler için tıklayın…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir