Ordu Gezilecek En Güzel 12 Yer

Dağları, ormanları, şelaleleri ve yaylaları ile her mevsim ayrı bir görsel şölen sunan Karadeniz Bölgesi ülkemizin doğal güzellikler anlamında en can alıcı bölgelerinden biri. Orta Karadeniz’de Samsun ile Giresun arasında konumlanmış Ordu da bu doğal güzelliklerden payını fazlasıyla almış durumda. 2012 sonbaharında çocuklarla birlikte yaptığımız Karadeniz turunda tanıştığımız ve şimdiye dek yaşadığım en keyifli teleferik yolculuğu ile bende iz bırakan Ordu ile 2016’da, bu kez gezgin arkadaşlarımla, yine yazdan kalma bir sonbahar haftasında tekrar buluşuyorum. Ordu Valiliği’nin nazik daveti ile gerçekleşen bu gezide Boztepe’deki eşsiz manzara ve sahildeki uçsuz bucaksız yürüyüş yolu ile tekrar selamlaştıktan sonra bu kez Ordu’nun dağlarını aşıyor, yaylaları ve şelaleleri ile tanışıyorum. Ordu’yu benim gözümle keşfetmek isteyenler için Ordu’da gezilecek yerleri liste halinde paylaşıyorum.

1 – Ordu Sahili

Ordu şehir merkezi, deniz ile iç içe, tam 6 kilometrelik kesintisiz bir yürüyüş parkuruna sahip. Günün her saatinde bu yolda yürüyen, koşan ya da banklarda oturup uçsuz bucaksız Karadeniz manzarasının tadını çıkaran insanlara rastlamak mümkün. Ordu’da yenen pideleri biraz olsun eritebilmek için bulduğunuz her fırsatta sahile inip yürüyüş yapmak oldukça iyi bir fikir.

ordu_gezilecek_yerler_sahil

ORDU SAHİLİ

2 – Taşbaşı Kilisesi

Ordu merkezindeki kentsel SİT alanı içerisindeki Taşbaşı mahallesinde bulunan eski bir Rum Ortodoks kilisesi olan Taşbaşı Kilisesi halihazırda kültür merkezi olarak hizmet veriyor ve arkeoloji müzesine dönüştürülme çalışmaları devam ediyor.

ordu_gezilecek_yerler_kilise

ORDU GEZİ REHBERİ

3 – Boztepe ve Teleferik

Ordu manzarasını panoramik olarak izleyebileceğiniz Boztepe‘ye hem kara yoluyla hem de teleferikle ulaşılabiliyor. Teleferik hattı ile 500 metre yükseklikteki Boztepe’ye çıkış 7 dakika sürüyor, camla kaplı teleferikte yemyeşil ağaçların üzerinden geçilerek önden ayrı, arkadan ayrı güzellikteki, şimdiye dek gördüğüm en güzel teleferik manzarası eşliğinde keyifli bir yolculuk yapılıyor. Boztepe’de manzara eşliğinde çayınızı, kahvenizi yudumlayacağınız kafeler ya da yemek yiyebileceğiniz restoranlar bulunuyor. Boztepe’de ayrıca tandem yamaç paraşütü yapabilme imkanı da mevcut. Profesyoneller eşliğinde yapılan uçuş 15 dakika sürüyor ve toplam 175 TL ödemeniz gerekiyor.

ordu_gezilecek_yerler_boztepe

ORDU BOZTEPE

4 – Kurul Kalesi

Ordu Şehir Merkezi’ne 13 km uzaklıktaki Bayadı Köyü sınırlarındaki Kurul Kalesi 1. derece arkeolojik sit alanı. Gazi Üniversitesi Arkeoloji Bölümü tarafından Kurul Kalesi’nde gerçekleştirilen kazı çalışmalarında bulunan ve 2100 yıllık olduğu tahmin edilen mermerden yapılmış Ana Tanrıça Kibele Heykeli Türkiye’de yerinde bulunan ilk mermer heykel olma özelliğine sahip. Kurul Kalesi arkeolojik açıdan taşıdığı önemin yanı sıra muazzam bir Ordu manzarasına da sahip.

ordu_gezilecek_yerler_kale

ORDU KURUL KALESİ

5 – Uzundere Şelalesi

Ordu Aybastı ilçe merkezine 17 km mesafedeki Uzundere Şelalesi 105 metre yüksekliği ile Türkiye’nin en uzun şelalelerinden biri. Ordu Valiliği ve Aybastı Belediyesi’nin çalışmalarıyla turizme kazandırılmaya çalışılan şelaleye orman içi patika bir yoldan ulaşıp metrelerce uzaklıktan size doğru şırıl şırıl akan su ile buluşmak oldukça keyifli.

ordu_gezilecek_yerler_selale

ORDU GEZİSİ

6 – Yason Burnu

Ordu merkezi ile Perşembe İlçesi arasında bulunan Yason Burnu Karadeniz’de güneşin doğuşunun da batışının da aynı noktadan izlenebildiği ender yerlerden biri. Karadeniz sahili boyunca üzerinde kilise bulunan tek yarımada olması ile de dikkat çeken Yason burnu ziyareti  gün doğumuna ya da gün batımına denk getirilmeli.

ordu_gezilecek_yerler_yason_burnu

ORDU YASON BURNU

7 – Ulugöl

Ordu’nun Gölköy İlçesi’nde bulunan 1500 metre rakımlı Ulugöl, yemyeşil bir ormanlık alanda, tabiat parkının içerisinde yer alıyor. Mütevazi bir büfe kafenin de yer aldığı göl etrafında ziyaretçiler için pek çok piknik masası bulunuyor. Göl kenarında yapılacak doğa içinde bir yürüyüş sonrası piknik ve mangal yapma imkanı Ordu’da yaşayan pek çok kişiyi hafta sonları Ulugöl’e çekiyor.

ordu_gezilecek_yerler_ulugol

ORDU GÖLLERİ

8 – Perşembe Yaylası

Ordu’da mutlaka görülmesi yerlerden biri de 1500 metre rakımlı Perşembe Yaylası. Ordu’nu Aybastı İlçesi’ndeki Perşembe Yaylası uçsuz bucaksız yemyeşil tepeleri, meleyen kuzucukları ve bol kıvrımlı akarsu anlamına gelen menderesleri ile ziyaretçilerine olağanüstü bir görsel sunuyor.

ordu_gezilecek_yerler_persembe

ORDU YAYLALARI

9 – Yaşayan Kültürel Miraslar Müzesi

Ordu’nun Ünye İlçesi’nde bulunan Yaşayan Kültürel Miraslar Müzesi geçmiş dönemlerde yaşanan hayatı ziyaretçilerine interaktif bir şekilde tanıtıyor. Bu müzeyi ziyaret eden herkes unutulmaya yüz tutmuş  el sanatlarını ve evlerin içinde ya da bahçesinde oynanan geleneksel oyunlarımızı deneyimleme şansını yakalıyor.

ordu_gezilecek_yerler_unye-2

KARADENİZ GEZİ REHBERİ

10 – Ünye At Çiftliği ve Binicilik Tesisleri

Yine Ünye İlçesi’nde bulunan Ünye At Çiftliği ve Binicilik Tesisleri’nde at binmenin yanı sıra oldukça heyecan verici bir aktivite olan zipline ile çiftliğin yanı başındaki nehri boydan boya geçmek mümkün.

ordu_gezilecek_yerler_unye

KARADENİZ GEZİSİ

11 – Çişeli Şelalesi

Ordu Şehir Merkezi’ne 26 km uzaklıktaki Karaoluk Köyü’nde bulunan Çiseli Şelalesi hem muhteşem bir görsele hem de yaz aylarında yüzme imkanı sağlayan bir gölete sahip. Ordu’da gezilecek yerlerin arasında bana göre en etkileyicisi olan Çiseli Şelalesi’nde gölet kenarındaki geniş alan da piknik yapmak için oldukça iyi alternatif.

12 – Ortaköy Şelalesi

Ordu’nun Çatalpınar ilçesinde bulunan ve turizme yeni açılan 15-20 metre boyunda Ortaköy Şelalesi’ne ulaşmak için fındık bahçesi içerisindeki dik bir patikadan inmek gerekiyor. Uzaktan ufak gibi görünen gizli saklı bu şelaleye ulaştığınızda sizi yine muazzam bir ambiyans karşılıyor.

Ordu’da Kahvaltı Nerede Yapılır?

Ordu’da Pide Nerede Yenir?

10 Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir