MUULADAN, İstanbullu bir kadın girişimci hikayesi

Muğlalı kadın üreticilerden eski usül tatlar mottosu ile kurulan MUULADAN lokal lezzetleri kapınıza kadar ulaştırıyor. Shopier’den online sipariş verebileceğiniz ürünlerinden bol yumurtalı ve mevsim sebzeli köy erişteleri, bakliyatsız, hafif ve ekşisiz köy tarhanası, meşhur Dalyan narından odun ateşinde kaynatarak elde edilen nar ekşisi, çifte kavrulmuş tahin, kuru incirler ve kantaron yağı, Çameli’ndeki direkt üreticiden alınan ince kabuklu ceviz ve kurutulmuş portakal ve mandalinaları özellikle seviliyor.

Gelin Muuladan’nın kurucusu Zeynep Binalı’dan kendi hikayesini dinleyelim…

“30 yaşında kurumsal hayatı bırakıp evlenerek geldiğim Muğla’da iş hayatımı 2 sene kadar sürdürdükten sonra hep hayalini kurduğum kendi markamı kurmaya cesaret ettim. Uluslararası şirketlerde, toplamda 10 yıl süren İnsan Kaynakları deneyimim esnasında sigortacılık, ilaç, havacılık gibi sektörlerinde bulundum ve çalışma hayatımla eş zamanlı olarak yüksek lisans eğitimimi tamamladım.

Kurumsal tecrübemden de cesaret alarak kurduğum “Muuladan” markamın temeli Muğla bölgesinde yıllarca tanıdığım, bildiğim ve güvendiğim komşularımızca eski usulde üretilen, katkı maddesi, koruyucu, boya ve ilaç içermeyen ürünleri yıllardır ailemle birlikte tüketiyor olmamla atılmış oldu. Bu sayede yerli kadınlarımızı üretmeye teşvik ederek hem pandemi sebebiyle zor günler geçirdiğimiz ülkemizde tarlasını, bağını, bahçesini terketmeyen köylümüze destek oldum; hem de büyük şehirlerde, karmaşalı metropol hayatı yaşayan ve sağlıklı beslenmeye özen gösteren insanlarla bu ürünleri paylaşmış oldum.

Dalyan’daki nar ve narenciye ağaçlarıyla dolu bahçemizde yaşayan tavukların, otları kemiren keçilerimizin, kendi seramızın olduğu bu köyde çaldığım her kapı bana eski usulde üretilen yeni ürünleri gösterdi. Tarhananın ancak 21 günde serpilmeye hazır hale geldiğini, pekmezin özel bir pekmez toprağıyla kaynatıldığını ve kaya incirinin defne yaprağı suyuna bandırılıp kurutulduğunu bu süreçte yerli kadınlarımızdan öğrendim.

Ürünlerim arasında bol yumurtalı ve mevsim sebzeli köy eriştelerim, bakliyatsız, hafif ve ekşisiz köy tarhanam, meşhur Dalyan narından odun ateşinde kaynatarak elde ettiğimiz nar ekşim, direkt susam üreticisinin ufak değirmeninde çektirerek aldığım tek ve çifte kavrulmuş tahin, köylü pazarlarından bulduğum şahane pekmez, kuru incirler ve kantaron yağı, Çameli’ndeki direkt üreticiden aldığım ince kabuklu ceviz ve yine bahçemizden toplayıp dilimleyerek kuruttuğumuz portakal ve mandalinalarım var.

Şimdi de ufak bir atölyede tadına ve lezzetine güvendiğim soğuk sıkım domat zeytininden düşük asitli zeytinyağı ürettiriyorum. Farklı köylerde ve pazarlarda yeni ürün arayışım halen devam ediyor. Katkısız şekilde üretildiğine inandığım, doğallığına ve temizliğine güvendiğim her ürünü deneyip insanların da yorumlarını alarak ilerlemeyi hedefliyorum. Henüz çok yeni olmama rağmen oldukça güzel geri dönüşler alıyorum. Herkesin Muğla kokusunu alabilmesi için her koliye bahçemizdeki ağaçlardan limonlar ekliyorum.

Bir kadın girişimci olarak ürün seçiminden logo ve etiket tasarımına, ürünün taşınmasından ambalajına, fiyatlamasından fotoğraflamasına kadar tüm süreci tek başıma yürütüyorum ancak kadın girişimimi destekleyen harika kadınlarla da tanışmadım değil.
Diğer taraftan değerli eşim de harika drone çekimleriyle içerik üretiyor ve beni destekliyor. İlerleyen zamanlardaki hedefim bu nefis, el yapımı ürünlerimi yurtdışına da gönderebilmek. Güçlü, üretken ve çalışkan Türk kadınının emeği kutsaldır ve emek hak olarak geri döner.

Muğla’dan Sevgilerle”

MUULADAN

info@muuladan.com 

0 538 8543200

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir