Marmaris Gezi Rehberi

Bodrum ve Çeşme’nin beachleri yerine bakir koyları tercih ediyorsunuz.

Görmediğiniz yerleri keşfetmek size çok çekici geliyor.

Kumlubük’den Orhaniye’ye, Selimiye’den Bozburun’a en güncel detaylar için buyrun…

marmaris_gez_rehberi_selimiye-2

MARMARİS GEZİ REHBERİ

MARMARİS GEZİ REHBERİ

Masmavi denizi, tertemiz koyları ve plajları, birbirinden lüks Marmaris otelleri ve resortları, Ege ve Akdeniz lezzetlerini deneyimleyebileceğiniz restoranları ve eğlencenin dibine vurabileceğiniz gece hayatı ile Marmaris, her dönem vazgeçilmezlerimden biridir.

Oldukça büyük bir sahil kenti olan Marmaris, çok sayıda popüler beldeye ev sahipliği yapıyor. Marmaris’te nerede konaklarsanız konaklayın ama aşağıda özetlediğim gezilecek yerler listesinin zirvesinde olan 10 beldeyi görmeden tatilinizi sonlandırmayın.

Gezenti Anne’yi INSTAGRAM’DA takip etmek için tıklayın.

1 – İÇMELER

Marmaris ile İçmeler, birbirinden asla ayrı düşünülemeyecek kadar birbiri ile bütünleşmiş yerler. Marmaris’ten 8 km uzaklıkta yer alan, adını meşhur ve şifalı içme suyu kaynaklarından alan İçmeler, Marmaris’in en popüler beldesi olma özelliği taşıyor. Birbirinden konforlu İçmeler otelleri çok sayıda konaklama alternatifi oluştururken, plaj olanağı ile de İçmeler, Marmaris’te en fazla tercih edilen belde olarak ön plana çıkıyor. Marmaris merkezden kalkan ve yoldan çevirebileceğiniz dolmuşlarla çok rahat ulaşabilirsiniz.

2 – HİSARÖNÜ

Sakin tatil tercih edenler için başka bir adreste Hisarönü.  Sığ denizi ve kiremit rengi kumları ile dikkat çeken Hisarönü, Marmaris’e 22 km uzaklıkta yer alıyor. Hisarönü’nün bir diğer özelliği de, temiz havası ve suyunun, astım ve kalp rahatsızlıklarına iyi geliyor olması. İster yalnız başınıza oltanızla balık tutun ister grup halinde tekne turlarından birine katılın ve İnbüküKartal KoyuTavşan Adası ve Bencik Limanı’nı gezin ama görmeden evinize dönmeyin.

MARMARİS HİSARÖNÜ

https://gezentianne.com/marmaris-butik-otel-tavsiyesi-golden-key-hisaronu/

3 – TURUNÇ

Tertemiz plajı ve berrak denizi ile İçmeler’den sonra en popüler ikinci belde olan Turunç, muhteşem güzellikte bir koya ev sahipliği yapıyor. Mavi Bayraklı Turunç Plajı kayalık alanları ve sualtı mağaralarını ile dalış severlerin popüler plajlarından biri. Marmaris’e 20 km mesafede yer alan Turunç, Marmaris tatiliniz sırasında kesinlikle görmeniz gereken yerlerden biri.

4 – KUMLUBÜK

Kalabalıktan uzakta sessiz, sakin ve doğayla iç içe vakit geçirmek için Kumlubük oldukça ideal bir ortama sahip. Marmaris’e 24 km mesafede, Turunç’un devamında bulunan Kumlübük, eşsiz denizi, muhteşem kumsalı, bakir doğası  ve balık restoranları ile sizi sizden almaya aday. Ekolojik turizm açısından Marmaris’in en önemli beldelerinden biri olan Kumlubük, popüler trekking rotalarına da ev sahipliği yapıyor.

5 – ORHANİYE

Marmaris’te en muhteşem doğaya sahip olan beldelerden biri Orhaniye. Çam ormanları ve benzersiz plajlarıyla, özellikle de Kızkumu ile ünlenmiş durumda. Her daim sakin denizi ise, Hisarönü Körfezi’nin en önemli turistik ve yat demirleme bölgelerinden biri yapıyor Orhaniye’yi. Marmaris’e 36 km mesafede bulunan Orhaniye, ormanların suya yansımasıyla ortaya çıkan panoramik manzarasıyla adeta görsel bir şölen yaşatıyor tatilcilere. Orhaniye’de fotoğraf makinenize ihtiyaç duyacağınız kesin.

marmaris_gez_rehberi_kizkumu

MARMARİS KIZKUMU

Gezenti Anne’yi INSTAGRAM’DA takip etmek için tıklayın.

6 – BAYIR

İsmi çok fazla bilinmese de, müdavimleri hiç de azımsanmayacak ölçüde Bayır’ın. Marmaris’in güneybatısında, merkezden 30 km uzaklıkta yer alan Bayır, Marmaris’in sahip olduğu en şirin beldelerden biri. Özellikle jeep safari turlarının popüler duraklarından biri olan Bayır’a, tekne ile 1 saatte ulaşabilmek mümkün.

7 – ÇİFTLİK

Tıpkı Bayır gibi Çiftlik de, Marmaris’in güneybatısında bulunuyor. Oldukça sevimli bir görüntüye sahip olan Çiftlik’in en dikkat çekici özelliği ise kumsalı. Tamamı büyük taneli kumlarla kaplı olan plajı, Çiftlik’i görülmeye değer kılan niteliklerden biri. Marmaris tatilinizde görülecek yerler listesine almanızda fayda var.

8 – SÖĞÜT

Bozburun Yarımadası’nın en uzak ucunda yer alan Söğüt, Marmaris’in yaklaşık 60 km güneybatısında yer alıyor. Sessiz, sakin ve huzur dolu bir tatilin yegane adreslerinden biri Söğüt. Özellikle dış dünyadan kendini soyutlamak isteyenler, kendini Söğüt’ün eşsiz doğasının ortasına bırakıyor. Saranda Koyu, Söğüt’te görülmesi gereken doğal güzelliklerden biri. Kişisel favorilerimden biri olduğunun altını çizmeden geçemeyeceğim.

marmaris_gez_rehberi_orhaniye

MARMARİS SÖĞÜT

9 – SELİMİYE

Marmaris’in en yeşil beldelerinden biri olan Selimiye, Marmaris’in güneybatısında, merkeze 40 km, Orhaniye’ye ise 10 km mesafede yer alıyor. Özellikle mavi tur teknelerinin ve yatların popüler duraklarından biri olma özelliği taşıyan Selimiye, Marmaris’in görülmeye değer güzelliklerinden biri kesinlikle.

90’lı yılların başında Selimiye’yi ilk keşfettiğim yılları özlemle ansam da, her doğa harikası yer gibi Selimiye’nin de bu kadar popüler olmasını normal karşılamak lazım. To do list’inize mutlaka ekleyiniz.

marmaris_gez_rehberi_selimiye

MARMARİS SELİMİYE

10 – BOZBURUN

Gözlerden uzak bir tatilin nadide adreslerinden biri Bozburun. Zaten Marmaris’e de en uzak beldelerden biri aynı zamanda. Bozburun Yarımadası’nın güneybatı ucunda, Marmaris Merkez’e 45 km mesafede bulunan Bozburun, yat ve gulet tersaneleriyle ismini duyurdu. Bölge, yat turizmi açısından son derece popüler. Oldukça sakin bir yaşamın sürdüğü ve sessiz bir ortamın hakim olduğu Bozburun, ruhunuzu yenileyebileceğiniz bir yer.

Benim gibi kaşif ruhluysanız, doğa yürüyüşü veya bisiklet ile gezmekten hoşlanıyorsanız, nüfusu oldukça az olan Bozburun yarımada’sından etkilenmeme ihtimalinizi görmüyorum.

Son Yılların En Gözde Mavi Yolculuk Rotası, Bozburun – Datça

 

MARMARİS’TE GEZİLECEK DİĞER YERLER

Yoğun şekilde anlatılan halk hikâyesinden dolayı adı Kleopatra Adası olarak da anılan Sedir Adası eğer zamanınız varsa gidebileceğiniz başka bir görsel harika.  Gelibolu Köyü’nden kalkan tekneler ile ulaşabilirsiniz. Turgut Şelalesi de insanı yenileyen buz gibi suları ile oldukça keyifli bir nokta.

MARMARİS TURGUT ŞELALESİ

Sedir Adası ve Turgut Şelalesi’nin yanı sıra Bördübet Koyu’da çam ormanları arasında özel bir konuma sahip. Giderseniz köyden bal almayı unutmayınız.

Bunların dışında vakti olan gezentiler 🙂 Çiftlik Koyu, Amos veya Physkos Antik Kentleri, Cennet Adası, Fosforlu Mağara, İbrahim Ağa Cami ve Büyük Çarşı’yı (Bedesten) gezebilirler.

Gezenti Anne’yi INSTAGRAM’DA takip etmek için tıklayın.

Marmaris’e Nasıl Gidilir?

11 Comments

 • see marmaris dedi ki:

  Merhaba, Marmaris’i tanıtan blog tadındaki sitemiz yayına girdi. Göz atarsanız seviniriz.

 • Marmaris dedi ki:

  Marmaris hakkında çok güzel bir yazı olmuş ,elinize sağlık. Kıskanmamak elde değil.

 • hamiyoda dedi ki:

  Günübirlik ziyaretçiler için en iyi fikir tekne turları. Marmaris’te organize edilen birbirinden farklı 8 adet tekne turu var.

 • alper dedi ki:

  Orhaniye köyünden hareket eden Hisarönü Tekne Turu ile bahsetmiş oldugunuz bir çok yeri ve daha fazlasını denizden görme şansına sahip oluyorsunuz. Hemde el değmemiş koylarda yüzme şansınız oluyor

 • Hakan dedi ki:

  marmaris hakkında yazılmış güzel yazılardan biri ama sanki biraz daha uzatılabilr miydi daha fazla detay verilebilir miydi diye de düşünmedim değil. yine de şahane olmuş ellerinize sağlık

 • Sercan Cetinkaya dedi ki:

  Yaşadığım şehri benden daha iyi anlatmışsınız.

 • Sercan Cetinkaya dedi ki:

  Yaşadığım şehri benden daha iyi anlatmışsınız. Marmaris ve çevresi dünyaca meşhur.

 • Bülent dedi ki:

  Gerçekten Çok Güzel Yazı Çalışması olmuş gezilmesi ve görülmesi gereken yerleri detaylı bir şekilde anlatmışsınız elnize sağlık

 • Bülent dedi ki:

  Gerçekten Çok Güzel Yazı Çalışması olmuş gezilmesi ve görülmesi gereken yerleri detaylı bir şekilde anlatmışsınız elinize sağlık

 • Tanem dedi ki:

  Bir Marmarisli olarak benim favorilerim Selimiye ve Bozburun 🙂
  Harika bir rehber oluşturmuşsunuz Marmaris hakkında, ayaklarınıza sağlık 😍

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir