Küba Nerede? Nasıl Gidilir? Küba Hakkında Bilgiler

KÜBA NEREDE?

Unesco araştırmasına göre dünyanın en çok görülmek istenen ülkesi olan Küba Amerika Kıtası’nda, Karayipler bölgesinde yer alan bir ada ülkesi. Amerika Birleşik Devletleri’nin Florida eyaletinin hemen güneyinde, Meksika Körfezi’nin girişinde bulunan Küba Amerika Birleşik Devletleri’ne 180 km, Meksika’ya 210 km mesafededir.

KÜBA’YA NASIL GİDİLİR?

Küba’nın başkenti Havana’ya İstanbul’dan Salı, Perşembe günleri Türk Hava Yolları’nın direkt uçuşları bulunuyor. Uçuşlar ortalama 13 saat sürüyor. Uçak bileti ücretleri 4000 TL ile 6000 TL arasında değişkenlik gösteriyor.

KÜBA VE HAVANA HAKKINDA KISA BİLGİLER

NEDEN KÜBA?

Neden Küba diye o kadar çok soru alıyorum ki. İşte merak edenler için beni buraya çeken başlıca sebepler:

  • Cana yakın Küba halkı.
  • Dört mevsim sıcak tropikal iklim.
  • Dünyaca ünlü Habanos puroları.
  • Tarih, devrim, vatanseverlik ile dolu, emperyalist dünyaya yarım asırdır baş kaldıran asil bir halk ve vefat etmiş olsa da lideri Fidel Castro.
  • Küba’nın her köşesinde hala canlı kalan ve Küba’ya gelenler de derin izler bırakan Che efsanesi.
  • Salsa müziği ve diğer yerel danslar
  • Turkuaz renkli denizler ve upuzun plajlar

HAVANA SOKAKLARI

‘Yıkılıyor’ tabirinin mecazi değil gerçek anlamını yansıtan rengarenk evler, sevip okşama hissi uyandıran şirinlikte antika arabalar, mini etekli kızlar, kendi halinde, mutlu gülen gözler… İşte Küba, Havana…

MUHTEŞEM MİMARİ, SANAT VE HAVANA

‘Her yerde bir yer var’ Havana sokaklarında gezerken sıkça kullandığımız, bizi gülümseten cümlemiz. Gerçekten de Eski Havana bölgesinde rastgele girdiğiniz sokaklar sizi sevimli bir kafe, bir sanat galerisi ya da nefis pozlar alabildiğiniz meydanlara uzanan avlulardan biri ile buluşturuyor.

KÜBA’DA HANGİ PARA BİRİMİ GEÇERLİ?

Küba’da halkın kullandığı para birimi(ulusal peso) ile turistler için geçerli olan para birimi (değiştirilebilir peso) farklı ve turistler sadece değiştirilebilir peso kullanabiliyor. CUC olarak ifade edilen değiştirilebilir peso yaklaşık 1 Dolar ya da 1 Euro’ya denk geliyor. Bu nedenle hemen hemen her yerde hem Euro hem de Dolar geçiyor.

SOKAK ÇALGICILARI VE MOJITO

Havana sokaklarında her köşe başında bulunan tatlış kafelerin birinde sokak çalgıcılarını dinlemek ve ömrünüzde içeceğiniz en lezzetli mojito,daiquiri ve pina coladaları içmek sadece 3 $. Çalgıcılara atacağınız bahşiş ile birlikte 4 $’ a geliyor:)

ANTİKA AMERİKAN ARABALARI

Havana’daki antika Amerikan arabaları sadece poz vermek için bulunmuyor elbet. Hem üstü açık hem de kapalı modelleri taksi olarak kullanılıyor. Bu güzellerle şehrin herhangi bir noktasından bir diğerine ortalama 10 $ karşılığında ulaşılabiliyor.

KÜBA GÜVENLİ Mİ?

Evet güvenli. Havana merkezini İstiklal Caddesi ve ara sokakları gibi düşünün. Daha geride kalan sokakları da Tarlabaşı. Gece yarısı Tarlabaşı’nda tek başınıza yürümeye cesaret eder misiniz? Ama Havana’nın arka sokaklarında edebilirsiniz. Taciz edilmek ne kelime, burada kimse size dönüp bakmıyor bile. Havana’da her seferinde bizi şaşkınlığa düşüren konulardan biri de bu.

KÜBA, HAVANA’DA GEZİLECEK YERLER

Bir yanda görkemli saraylar bir yanda inanılmaz sevimlilikte, rengârenk panjurlu, avlulu evler, bir yandan da harabeye dönmüş, yıkılmak üzere olan ama hala içinde yaşanılan konutlar ve yüzü hep gülen insanlar. Masal gibi bir şehir Küba’nın başkenti Havana, orijinal adıyla ‘La Habana’. Şehri ilk gezdiğinizde ‘Bu kadar yolu bu yıkık dökük evleri mi görmeye geldim hissi oluşsa da, Havana’nın neşesi ve huzuru daha ilk günün sonunda sizi sarıyor, otelinizde uyandığınız her yeni gün ‘Ne güzel Havana sokaklarında kaybolacağım, mojitomu yudumlarken sokak çalgıcıların müzikleri ile keyfe dalacağım bir günüm daha var’ umudu ile içiniz içinize sığmıyor.

1 – PLAZA VIEJA

Küba, Havana Gezilecek Görülecek Yerler listemizin ilki Plaza Vieja İspanyolcada ‘Eski Meydan’ anlamına geliyor. Rengarenk binaları, nefis pozlar veren avluları ve kafelerin meydana taşan masalarında mojitosunu yudumlayan insanlarla dolu cıvıl cıvıl ortamı ile Plaza Vieja sevimlilikten ölüyor.

2 – PLAZA DE LA CATEDRAL

Havana’daki en önemli 5 meydandan biri olan Plaza de la Catedral ismini bu meydanda bulunan Havana Katedrali’nden alıyor. Tarihi ambiyansı, kafe restoranları ve at arabaları ile bu meydan da turistler için harika pozlar veriyor.

3 – MUSEO DE LA REVOLUCION

Küba ile özdeşleşmiş olan Fidel Castro ve Che Guevara efsanelerinin ruhunu hissedebileceğiniz, devrim ile ilgili tüm detayları bulabileceğiniz Devrim Müzesi Museo de la Revolucion, Havana’da gezilecek ve görülecek yerlerin başında bulunuyor. Giriş ücreti 8 Cuc, yaklaşık 8 €’ya denk geliyor.

4 – PASEO DE MARTI

Barselona’nın La Rambla’sı varsa Havana’nın Paseo de Martı’sı var. Pablo adıyla da bilinen Avrupai tarzdaki bu bulvarın her iki tarafı trafiğe açık yolun ortasında sadece yayalara açık olan ağaçlar altında keyifli bir yürüyüş rotası sunuyor. Paseo de Martı boyunca dizilmiş farklı mimarideki binalardan hangi birinin fotoğrafını çekeceğini insan şaşırıyor.

5 – EL CAPITOLIO

Amerikan Kongre Binası’na benzetilmesine rağmen aslında Paris’teki Pantheon’dan modellenmiş, Küba, Havana Gezilecek Görülecek Yerler listemizin 5.’si El Capitolio Havana’daki en görkemli yapı. Devrime kadar Küba Kongre Merkezi olarak daha sonra da Küba Bilimler Akademisi Ve Ulusal Bilim Ve Teknoloji Kütüphanesi olarak hizmet vermiş olan El Capitolio, 2018 itibariyle yeniden Milli Kongre Merkezi’ne dönüştürülmüş olacak.

6 – LA RAMPA, AVENIDA 23, VEDADO

Şehrin Old Havana’ya göre göreceli olarak modern yüzü olan Vedado bölgesindeki La Rampa Caddesi boyunca ofisler, parklar, turizm şirketleri, kafe, restoran ve gece klüpleri bulunuyor. Hotel Nacional de Cuba’ nın da bulunduğu La Rampa Caddesi Havana’nın sahil şeridi olan olan Malecon’a kadar uzanıyor.

7 – HOTEL NACIONAL DE CUBA

Havana hakkında neredeyse tüm filmlerin çekildiği, şehrin en lüks, en tarihi ve en görkemli oteli Hotel Nacional de Cuba Küba, Havana gezilecek görülecek yerler listemizin 7. sırasında yer alıyor. Hotel Nacional de Cuba’da konaklamasanız bile muhteşem bahçesinde birer daiquiri ya da mohito içmek Havana’da yapılması gereken şeylerin başında geliyor.

8 – MALECON SAHİL ŞERİDİ 

Havana sahilinde,Vedado bölgesinden Havana’nın merkezine kadar, 8 km boyunca uzanmış sahil şeridine verilen isim olan Malecon, Havana Gezilecek Görülecek Yerler listemizin 8. sırasında yer alıyor ve özellikle akşam saatlerinde Kübalı gençlerin uğrak noktası oluyor.

9 – ATATÜRK’ÜN BÜSTÜ

1997’de İstanbul’da gerçekleşen Habitat toplantısında ‘Bu kadar büyük bir devrim yaptım ama onun yaptıklarını ben başaramazdım. Asıl devrimci Atatürk’tür.’ diyen Fidel Castro’nun ülkesinde yabancı bir devlet adamına ait tek büst. Malecon sahilinin Eski Havana ile buluştuğu noktadaki Puerto Caddesi’nin üzerinde, gerçekleştirdiği devrimlerin binlerce kilometre ötesinde Atamızın büstünü görüp de gözlerinizin dolmamasına imkan yok.

10 – MUSEO DEL RON HAVANA (ROM MÜZESİ

Küba’nın milli rom markası Havana Club’un yapılış hikayesini dinleyip tadım yapabileceğiniz ve market bölümünden satın alabileceğiniz Museo Del Ron Havana, Küba, Havana Gezilecek Görülecek Yerler listemizin 10. sırasında yer alıyor.

11 – EL FLORIDITA BAR

Açılış tarihi 1800’lü yıllara uzanan, sadece kokteyl bar değil, aynı zamanda balık restoranı da olan El Floridita Ernest Hemingway’ın müdavimi olması ve burada sık sık Daiquiri içmesi sebebiyle bugünkü şöhretine kavuşmuş. Artık Havana’ya gelip de burada Daiquiri içmeyeni, Hemingway’ın barın köşesindeki heykelinin çektirmeyeni Havana’yı görmüş saymıyorlar:)

12 – LA BODEGUITA DEL MEDIO

Küba, Havana Gezilecek Görülecek Yerler listesinin 12. sırasında yine bir müdavim barı bulunuyor. Bu kez müdavimler Salvador Allende, Pablo Neruda ve Josignacio. Ayrıca bu barın mojitonun da doğduğu yer olduğu iddia edilse de bu konu çok net değil.

12 – CALLE OBISPO

Sanat galerileri, mağazalar, kafe ve barlar ile dolu dar ve uzun bir sokak olan Calle Obispo Havana’da görülecek yerlerin başında bulunuyor. Çoğu oldukça salaş olan kafelerde yapılan canlı müzik eşliğinde dans edenler sokaklara taşıyor.

HAVANA’DA GECE HAYATI

1 – 1830

Vedado bölgesinde, deniz kıyısında ve açık havada canlı performansların gerçekleştiği salsa klübü. Masalar, sandalyeler çay bahçesi kıvamında olsa da ortam oldukça keyifli.

2 – F.A.C. FABRICA DE ARTE CUBANO

Yine Vedado Bölgesinde eski bir zeytinyağı fabrikasından dönüştürülmüş F.A.C’ın Havana’nın gece hayatı anlamında en popüler mekanı olduğunu söyleyebilirim. Hafta içi akşamlarında dahi önünden kuyruk eksilmeyen bu sıradışı yerde hem fotoğraf sergisi hem tiyatro hem açık hava sineması hem restoran bulunuyor, mekanda ayrıca canlı performanslar ve dj performansları da gerçekleşiyor.

KÜBA’DA YEME İÇME

Geleneksel Küba mutfağı, İspanyol, Karayip ve Afrika mutfakları karışımı. Küba’nın en bilinen ve her an her evde olan yemeği unvanını alan Congri (siyah barbunyalı beyaz pirinç pilavı) ve muz kızartması bu üç mutfağın kültürel karışımına örnek.

Değişime kapalı bir toplum olan Küba gastronomi anlamında da kendini pek geliştirememiş. Bu nedenle gittiğimiz restoranların hiçbirinde büyük bir lezzet deneyimi yaşadığımızı ne yazık ki söyleyemiyorum.

Yunanlı baba ve İsveçli bir annenin oğlu olan Michel Miglis’in restoranı Cafe Miglis bizi göreceli olarak mutlu eden seçeneklerden biri oluyor. İsveç, Yunan ve Küba mutfağını buluşturan menüsündeki lokal bir balık türü olan ‘Pez Perro’ ve signature kokteylleri Taze Ananaslı Daiquiri çok başarılı, restoranda yemek eşliğinde her akşam canlı caz performansı da izleyebiliyorsunuz.

HAVANA’DE NEREDE KALINIR? HAVANA OTEL TAVSİYESİ

Küba’da dört beş yıldızlı otellerde bile lüks beklentisi içerisine girmemek gerekiyor. Arabaları gibi otel odaları da alışkın olduğumuz standartlara göre biraz antika kalıyor. Ama kimin umurunda? Konakladığımız Hotel Roc Presidente içinden çıkmakta zorlandığımız son derece rahat yatakları ve havuz başında servis ettiği eksiksiz kahvaltısı ile gönlümüzü kazanıyor.

Havana’da ikinci otelimiz tarihi şehir merkezindeki Sueño Cubano Hostal Boutique oluyor. Ruhu olan butik otelleri çok seviyorum ve 5 yıldızlı otellere tercih ediyorum. Sueño Cubano Hostal Boutique Havana’nın merkezindeki konumu, küçük ama sevimli odaları ve terasında servis ettikleri ev yapımı lezzetlerle bezenmiş butik kahvaltısı ile günümüzü güzelleştiriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir