Londra’nın Nüfusu Nedir?

Londra İngiltere’nin ve Birleşik Krallık’ın başkenti ve en kalabalık şehridir. 2021 yılı itibariyle 68 milyon olan Birleşik Krallık nüfusunun %12.5 u Londra’da yaşamakta, bu da yaklaşık 9 milyon kişiye denk gelmektedir.

Büyük Britanya adasının güneydoğusundaki Thames Nehri üzerinde duran Londra, iki bin yıldır büyük bir yerleşim yeri olmuştur. Londra, Londra Belediye Başkanı ve Londra Meclisi tarafından yönetilmektedir. Londra, sanat, ticaret, eğitim, eğlence, moda, finans, sağlık, medya, profesyonel hizmetler, araştırma ve geliştirme, turizm ve ulaşım alanlarında dünyanın önde gelen şehirlerinden biridir.

Londra dünyanın en büyük finans merkezlerinden biridir ve dünyanın beşinci büyükşehir bölgesi Gayri Safi Milli Hasılasına sahiptir. Londra genellikle bir dünya kültür başkenti olarak kabul edilir. Uluslararası gelişlerle ölçülen dünyanın en çok ziyaret edilen şehri ve yolcu trafiği ile ölçülen dünyanın en büyük şehir hava alanı sistemine sahip. Dünyanın önde gelen yatırım hedefleri arasında yer alır ve daha fazla uluslararası perakendeciye ve ultra yüksek net değerli bireylere ev sahipliği yapmaktadır. Londra’daki üniversiteler, Avrupa’nın en büyük yüksek öğretim enstitülerinden oluşur.

Londra dört Dünya Miras Alanı içerir: Londra Kulesi, Kew Bahçeleri, Westminster Sarayı, Westminster Abbey ve St. Margaret Kilisesi ve Greenwich. Diğer görülecek yerler arasında Buckingham Sarayı, London Eye, Piccadilly Circus, St Paul Katedrali, Tower Bridge, Trafalgar Meydanı ve The Shard yer almaktadır. Londra Metrosu, dünyanın en eski yeraltı demiryolu ağıdır.

Londra’da Kebap Nerede Yenir? En İyi Türk Restoranları ve Fiyatları

Londra’da Görülecek Yerler, Yapılacak Şeyler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir