Kaş Çevresinde Gezilecek Yerler

1 – ANTIPHELLOS ANTİK KENTİ

Kaş Çevresinde Gezilecek Yerler listemizin ilki Antiphellos Antik Kenti. Likya lahitleri, kaya ve anıt mezarlar ile 4,000 kişilik Kaş Antik Tiyatrosu görülmeye değer. İşin güzel yanı buraya merkezden yürüyerek ulaşabiliyor olmanız.

2 – KEKOVA ADASI

Demre İlçesi yakınlarında Kaleköy ve Üçağız açıklarındaki küçük, kayalık bir ada olan batık kent Kekova’ya kara yolu yok, sadece deniz yoluyla merkezden kalkan teknelerle gidebilirsiniz. Türkiye’nin en iyi dalış rotalarından biri, mutlaka görmelisiniz.

3 – KALEKÖY

Kaş Çevresinde Gezilecek Yerler listemizin üçüncüsü olan, Simena Antik Kenti üzerinde kurulmuş olan Kaleköy, aslında yarımada olmasına rağmen buraya ulaşım sadece teknelerle sağlanıyor. Bu yüzden hem tarihi kalıntılar arasında yüzebileceğiniz hem de ara sokaklarda dolaşıp köylü teyzelerden alışveriş yapabileceğiniz bu güzel köyü görebilmek için Kekova tekne turuna katılmanız gerekiyor.

4 – KALKAN

Kaş’a kadar gelmişken sadece 20km. mesafedeki Kaş’a bağlı tatil beldesi Kalkan’ı keşfetmeden dönmeyin. Detayları bulabileceğiniz Kalkan Gezi Rehberi için tıklayın.

5 – XANTHOS (KSANTHOS) ANTİK KENTİ

Kaş Çevresinde Gezilecek Yerler listemizin beşincisi olan Ksanthos Antik Kenti başlıca Likya ve Roma akropollerinden oluşan bugünkü Eşen Çayı kenarındaki ovaya hakim iki tepe üzerinde kurulmuş olan bir kent. Likya uygarlığının en eski yerleşim yeri olan antik kent için Fethiye tarafına doğru bir saat sürecek bir yolculuğa çıkmanız gerekiyor.

6 – MEİS ADASI

Kaş’a sadece 2,1 km uzaklıkta yer alan Meis Adası, Türkiye’ye en yakın Yunan Adası. Pasaport ve vize sorunu yoksa günübirlik görülmeye değer. Kaş merkezden her sabah saat 10:00’da Meis Adası’na tekneler kalkıyor, akşam 16:00 da dönüyor. Hatta Çarşamba ve Cumartesi günleri saat 18:00 de gidip 23:00 da dönen akşam turları da oluyor.

7 – PATARA ANTİK KENTİ

Kaş’a 42 km mesafede bulunan Ovagelemiş Köyü’nde yer alan Patara Antik Kenti, Likya’nın en önemli ve en eski şehirlerinden biri. Patara Antik Kenti’nin, arkeolojik ve tarihsel değerlerinin yanında hemen yakınında bulunan, Patara Plajı da Akdeniz kaplumbağaları Caretta Carettaların milyonlarca yıldır yumurtalarını bırakıp yavruladıkları ender sahillerden biri olması ile de ayrı bir öneme sahip. Koruma altında bulunan uçsuz bucaksız plaj, hem uzunluğu hem de genişliğiyle görür görmez kendisine hayran bırakıyor.

En İyi 12 Kaş Plajı ve 2022 Giriş Ücretleri

2 Comments

  • Can Yılmaz dedi ki:

    Kekova’yı tek geçerim, cennet bir yer.

  • Fidayit Ergül dedi ki:

    Güneşin Ülkesi Kaş, her tarafıyla ayrı bir cennet. Gezilmesi, deneyimlenmesi gereken o kadar çok yer ve etkinlik var ki Kaş’ta.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir