İsviçre’de 2022 Yılında Asgari Ücret Nedir?

Ülkeler bazında belirlenmiş asgari ücret yani en düşük işçi maaşı o ülkedeki gelişmişlik düzeyi ve yaşam standardı hakkında önemli ipuçları veriyor. Bu nedenle İsviçre’ye göç etmeyi planlayan ya da Türkiye’deki asgari ücreti Avrupa Birliği ülkeleriyle kıyaslamak isteyen pek çok kişinin aklına ‘İsviçre Asgari Ücret Ne Kadar?’ sorusu geliyor.

Diğer Avrupa ülkelerinden farklı olarak İsviçre’de resmi bir asgari ücret bulunmuyor. Ancak iş sözleşmelerinin çoğu vasıfsız işçiler için ayda minimum 2.200 frank ve vasıflı çalışanlar için ayda minimum 2.800 frank asgari tazminat maddeleri içeriyor. Saatlik asgari ücret kantonlara göre değişmekle birlikte 1 Ocak 2022 Cenevre kantonunda 23.27 CHF olarak belirlenmiş.

Buna göre haftada ortalama 40 saat çalışan bir işçi vergi kesintisinden önceki Ocak 2022 itibariyle aylık brüt maaşı yaklaşık 4000 CHF oluyor. Bu da yaklaşık 4000 Euro’ya denk geliyor.

 

İsviçre’nin asgari ücreti diğer ülkelerdeki asgari ücretle nasıl karşılaştırılır?

Parite günden güne değişmekle birlikte 1 İsviçre Frangı yaklaşık 1 Euro’ya denk geliyor. Diğer Avrupa Birliği ülkelerinden örnek verirsek Fransa’da saatlik asgari ücretin 2022 itibariyle 10.57 Euro, Almanya’da ise 9.82 Euro olduğu göz önüne alındığında İsviçre’deki 23.27 CHF’lik asgari ücretin bu ülkelerden en az 2 kat fazla olduğunu söylemek mümkün. Ancak İsviçre’de yaşayan asgari ücretli birinin Almanya ve Fransa’da yaşayan asgari ücretli biri ile yaşam standardını kıyaslamadan önce bu ülkelerdeki alım gücünü de değerlendirmek gerekiyor.

 

İsviçre’de Asgari Ücrete Uygulanan Vergi Nedir?

Avrupa Birliği ülkelerinin ortalamasına bakıldığında brüt maaş üzerinden vergi kesintisi %25 iken bu oran İsviçre’de  %17 civarında. Bu anlamda İsviçre’de çalışan biri vergi anlamında da büyük avantaj sağlıyor. Başka bir deyişle İsviçre’de çalışan birinin eline brüt maaşın %83’ü geçerken diğer Avrupa ülkelerinde bu oran %75’te kalıyor.

 

Özetlemek gerekirse İsviçre’de 1 Ocak 2022 yılı itibariyle saatlik brüt asgari ücret 23.27 CHF, aylık brüt asgari ücret 4000 CHF, aylık net asgari ücret ise yaklaşık 3300 CHF.

1 İsviçre Frangı yaklaşık 1 Euro’ya denk geldiğinden Euro olarak da aynı tutarı söylemek mümkün.

 

Gezenti Anne’yi INSTAGRAM’DA takip etmek için tıklayın.

 

Almanya’da 2022 Yılında Asgari Ücret Nedir?

 

Norveç’te 2022 Yılında Asgari Ücret Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir