İstanbul’a Yakın Tatil Yerleri: Otobüs Bileti ile Gidilebilecek 8 Yer

İstanbul’un stresinden ve kirli havasından kaçıp bir nebze huzur bulmak istiyor ama şehirden uzaklaşamam diyorsanız bu liste tam size göre. Otobüs biletinizi aldığınız gibi doğanın kalbinde huzurlu bir tatil kaçamağı yapabileceğiniz 8 destinasyonu ayrıntılarıyla derledik. İstanbul’a yakın tatil yerleri ve bu yerler hakkında bilmeniz gerekenleri anlatıyoruz.

Kefken ve Kerpe

Kefken ve Kerpe Kocaeli’nin Kandıra ilçesine bağlı birer mahalledir. Yan yana bulunan bu mahalleler, özellikle yaz turizmi açısından oldukça popüler. Denizi, plajları, koyları ve doğal güzellikleriyle dikkat çeken Kefken ve Kerpe’nin en önemli avantajı İstanbul’a yakın olmaları. Öyle ki İstanbul ile Kerpe ve Kefken arasında ortalama 2 saatlik bir mesafe bulunuyor.  

KERPE KAYALARI

Neden Kerpe ve Kefken?

İstanbul’a yakın olan Kerpe ve Kefken, şehirden uzaklaşmadan kısa bir yaz tatili için oldukça ideal. Üstelik Kerpe ve Kefken’e diğer ulaşım yöntemlerine göre daha ekonomik olan otobüslerle ulaşmak mümkün. Zira otobüs bileti fiyatları oldukça uygun.  

Kimler için uygun?

Kefken ve Kerpe, her yaştan kişi için uygun bir destinasyon.

Ziyaret edilecek en iyi mevsim?

Kefken ve Kerpe ziyareti için en ideal dönem yaz mevsimidir.

Ne yenir? 

Kefken ve Kerpe’de taze deniz ürünlerinin ve balık ızgara çeşitlerinin tadına bakabilirsiniz.

Gelmişken nereler görülmeli?

Kefken ve Kerpe’ye gelmişken Pembe Kayalar, Sarıburun, Martı Kaya, Kadınlar Plajı ve Erim Tepe, giibi yerleri mutlaka görmelisiniz.

Kıyıköy

Kırklareli’nin Vize ilçesine bağlı bir köy olan Kıyıköy, son yıllarda dikkat çekiyor. Tertemiz denizi, doğası ve İstanbul gibi bir metropole yakın oluşu sayesinde özellikle yaz aylarında dolup taşıyor. İstanbul ile Kıyıköy arasında sadece 2,5 saat mesafe bulunuyor. Kıyıköy’e ulaşım için otobüsler tercih ediliyor. Zira kolayca otobüs bileti bulunabiliyor ve yolculuk çok daha ekonomik oluyor.

Neden Kıyıköy?

Kıyıköy, İstanbul’a yakın olup da tertemiz bir denize, kumsala ve eşsiz bir doğaya sahip olan ender yerlerden biri.

Kimler için uygun?

Kıyıköy’e aileler, gençler ve yaşlı bireyler gibi her yaş grubundan kişi gönül rahatlığıyla gidebilir.

Ziyaret edilecek en iyi mevsim?

Kıyıköy’e haziran ve eylül ayları arasında, yani yaz mevsiminde gitmelisiniz.

Ne yenir?

Kıyıköy’de başta Kalkan balığı olmak üzere taptaze balık ürünlerinin tadına bakmalısınız.

Gelmişken nereler görülmeli?

Kıyıköy’e gelmişken Aya Nikola Manastırı, Kıyıköy Mağarası, Kıyıköy Liman Hamamı ve Kıyıköy Kalesi gibi yerleri mutlaka ziyaret edin.

Sapanca

Sapanca, ülkemizin en popüler destinasyonlarından biri. Üstelik İstanbul’a da oldukça yakın. İstanbul ile Sapanca arasında yalnızca 1,5-2 saat mesafe bulunuyor. Sapanca Gölü’nün süslediği eşsiz doğasıyla meşhur olan Sapanca hem yaz hem de kış tatili için çokça tercih ediliyor.

Neden Sapanca?

Sapanca, İstanbul’a yakın olup hem doğanın hem eşsiz göl manzarasının hem de sakinliğin ve dinginliğin keyfini sürebileceğiniz eşsiz bir yer.  

Kimler için uygun?

Sapanca, aileler, balayı çiftleri, yaşlı bireyler ve gençler için oldukça ideal bir yer.

Ziyaret edilecek en iyi mevsim?

Sapanca’ya yılın her mevsimi gidebilirsiniz. Bununla birlikte Sapanca en güzel dönemlerini ilkbahar ve yaz aylarında yaşıyor.

Ne yenir?

Sapanca denildiğinde akla ilk gelen yöresel kahvaltı oluyor. Gelmişken Sapanca’nın meşhur kahvaltısı deneyimlemelisiniz.

Gelmişken nereler görülmeli?

Sapanca’ya gelmişken başta Sapanca Gölü olmak üzere, Kırkpınar, Maşukiye, Kartepe, Rüstempaşa Camii ve Rahime Sultan Camii gibi noktaları ziyaret etmelisiniz.

Maşukiye

Kocaeli’nin popüler yerlerinden biri olan Maşukiye, özellikle hafta sonları için harika bir kaçış noktası. İstanbul’a da oldukça yakın olan Maşukiye’ye 1,5 saatlik bir yolculuk sonrası ulaşılabiliyor. Ulaşım için şehirler arası otobüsler tercih ediliyor. Zira otobüs yolculuğu ekonomik açıdan uygun. En uygun otobüs biletini bulmak ise son derece kolay.

Neden Maşukiye?

Maşukiye, bakir doğası, Karadeniz yaylarını aratmayan atmosferi, şelale ve çağlayanlarıyla huzur dolu bir yer.

Kimler için uygun?

Maşukiye, her yaştan bireyin gidebileceği ve rahatça vakit geçirebileceği bir yer.  

Ne yenir?

Maşukiye’de, yöresel kahvaltı, alabalık, ızgara et gibi lezzetler son derece meşhur.

Ne yapılır?

Maşukiye’de, güne yöresel kahvaltıyla başlayıp, doğa turu, ATV turu, trekking, binicilik gibi bir dizi aktiviteyle devam edebilirsiniz.

Çınarcık

Yalova’ya bağlı bir tatil beldesi olan Çınarcık, denizin, güneşin ve plajın keyfini sürebileceğiniz bir yer. İstanbul’a da oldukça yakın olan Çınarcık, yaz aylarında İstanbulluların tatil için en çok tercih ettiği destinasyonlardan biri oluyor. Çınarcık’a otobüsle, feribotla veya özel araçla kolayca ulaşılabiliyor. Yolculuk ise ortalama 1,5 saat sürüyor.

Neden Çınarcık?

Çınarcık, İstanbul’dan uzaklaşmadan tatil yapabileceğiniz, denizin, sahilin ve güneşin tadını çıkarabileceğiniz bir yer.

Kimler için uygun?

Çınarcık, yediden yetmişe herkesin rahatça gidebileceği ve vakit geçirebileceği bir yer.

Ziyaret edilecek en iyi mevsim?

İlkbahar yaz aylarında.

Gelmişken nereler görülmeli?

Çınarcık’a gelmişken Erikli Yaylası, Dipsiz Göl, Delmece Yaylası, Karlık Yaylası, Kent Ormanı, Çaldere Şelalesi, Tarihi Kilise ve Çınarcık Merkez Camisi gibi yerleri mutlaka görmelisiniz.

Armutlu

Yalova’ya bağlı bir ilçe olan Armutlu, yaz tatili için tercih edilebilecek bir yer. Armutlu, sahili, plajları ve mütevazı yapısıyla kısa bir tatil için oldukça ideal. İstanbul’dan Armutlu’ya feribotla, otobüsle veya özel araçla ulaşmak mümkün. Yolculuk için feribotu tercih ederseniz, ortalama 1-1,5 saatte Armutlu’ya ulaşabilirsiniz. Diğer vasıtalarla yolculuk yaklaşık 2,5 saat sürüyor.

Neden Armutlu?

Armutlu, denizi, sahili ve doğasıyla yaz tatili için gönül rahatlığıyla tercih edilebilecek bir yer. Üstelik Armutlu kaplıcalarıyla da oldukça meşhur.

Kimler için uygun?

Armutlu’ya yediden yetmişe herkes gidebilir.

Ziyaret edilecek en iyi mevsim?

Armutlu seyahati için en ideal zaman yaz ayları olacaktır.

Gelmişken nereler görülmeli?

Armutlu’da, Tarihi Armutlu Taş Köprü, Fıstıklı Köyü, Bozburun Feneri ve Hacı Ali Paşa Cami gibi yerleri ziyaret etmelisiniz.

Akçakoca

Düzce’ye bağlı bir ilçe olan Akçakoca, İstanbul’un yaklaşık 200 km doğusunda yer alıyor. Karadeniz kıyı şeridinde 35 km uzunluğunda bir kumsala sahip olan ilçe, özellikle yaz aylarında yoğun ilgi görüyor. İstanbul ile arasında 3 saat mesafe bulunan Akçakoca’ya ulaşım için en çok tercih edilen vasıta şehirler arası otobüsler oluyor. Zira otobüs bileti fiyatları oldukça uygun ve istenilen her tarih ve saatte bilet bulmak mümkün.

Neden Akçakoca?

Akçakoca yaz tatilini değerlendirebileceğiniz yazlık bir ilçe. Akçakoca gerek denizi ve sahili gerek konaklama imkanları gerekse de doğasıyla harika bir yer.  

Kimler için uygun?

Akçakoca, aileler, çocuklar, yaşlı bireyler ve gençler için oldukça ideal.  

Ziyaret edilecek en iyi mevsim?

Akçakoca seyahati için en uygun dönem yaz aylarıdır.

Gelmişken nereler görülmeli?

Akaçkoca’da, Fakıllı Mağarası, Ceneviz Kalesi, Aktaş Şelalesi, Akçakoca Merkez Cami, Akçakoca Bey Anıtı ve Bekir Özkök Kültür Evi gibi yerleri mutlaka görmelisiniz.

İğneada

Kırklareli ilinin Demirköy ilçesine bağlı bir sahil kasabası olan İğneada, Longoz Ormanları ve 22 kilometrelik sahil şeridiyle son yıllarda oldukça popüler. İstanbul’a da yakın olan İğneada, özellikle hafta sonları için muhteşem bir kaçış noktası. İstanbul’dan İğneada’ya 3,5 saatte ulaşılabiliyor.

Neden İğneada?

İğneada’da, doğanın ve denizin keyfini aynı anda çıkarmak mümkün. Üstelik İstanbul’a oldukça yakın.

Kimler için uygun?

İğneada, yediden yetmişe herkes için uygun bir destinasyon.

Ziyaret edilecek en iyi mevsim?

İğneada seyahati için ilkbahar ve yaz mevsimini tercih etmelisiniz.

Ne yapılır?

İğneada’da denize girebilir, güneşin ve sahilin keyfini sürebilirsiniz. Bunun yanı sıra Longoz ormanlarının içinde doğada vakit geçirebilir, trekking turlarına katılabilirsiniz.

Gelmişken nereler görülmeli?

İğneada’ya gelmişken, İğneada Longoz Ormanları Milli Parkı, İğneada Feneri, Sislioba Kalesi, Demirköy Dökümhanesi, Limanköy ve Bulanık Dere Longozu gibi yerleri mutlaka görmelisiniz.

Bonus bilgi: Bu güzergahlardan birine gitmeye karar verdiyseniz oraya giden firmalardan tek tek fiyat bakmak yerine Enuygun otobüs bileti sayfasından tüm firmaların seferlerini bir arada görüp en uygun otobüs biletlerini satın alabilirsiniz. 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir