İspanya’daki Küçük İngiltere, Cebelitarık

cebelitarik_gezi_notlari (3)

İspanya Endülüs gezimizin son çeyreğinde daha önce ayak basmadığımız yeni bir ülke keşfediyoruz. Afrika kıtası ile Avrupa’yı, Atlas okyanusu ile Akdeniz’i birbirinden ayıran Cebelitarık Boğazı’nın bulunduğu Cebelitarık, büyükçe bir kasaba boyutunda olmasına rağmen kendi bayrağı ve kendi marşı olan, 1713’ten beri Birleşik Krallık’a bağlı bir ülke. İşin ilginç yanı Cebelitarık’ta 2002’de yapılan referandumda 30.000 nüfustan sadece 44 kişi hariç herkesin İngiliz sömürgesi olarak devam etmek istemiş.

CEBELİTARIK GEZİ NOTLARI

Cebelitarık Tarık’ın Dağı demekmiş ve bu isim Emevi İslam ordusunun komutanı Tarık Bin Ziyad’dan gelmekte imiş. Tarık Bin Ziyad boğazı geçip Avrupa topraklarına ayak bastıktan sonra, ordusuna ‘dönüş yok’ mesajı vermek için kullandıkları gemileri yaktırmış. İşte ‘gemileri yakmak’ deyimi de bu olay neticesinde literatüre girmiş.

cebelitarik_gezi_notlari

CEBELİTARIK VE SCHENGEN VİZESİ

Cebelitarık’ta schengen vizesi geçmiyor. İspanya’dan geçiş yapılan ülkeye giriş için İngiliz pasaportu veya İngiltere vizesine sahip olmak gerekiyor. Pasaport kontrolünden geçtikten hemen sonra bizi tam ortasından geçtiğimiz dev bir havaalanı karşılıyor. Öğrendiğimiz üzere Cebelitarık Havaalanı’ndaki pist uçak geleceği zaman araç trafiğine kapanıyor, diğer zamanlarda ise uçakmışsınız edası ile bizim de geçmiş olduğumuz gibi tam ortasından geçiliyor.

cebelitarik_gezi_notlari (4)

PORTAKAL AĞAÇLI KÜÇÜK İNGİLTERE

Şehre girdiğiniz anda İspanya’dan İngiltere’ye gelmişsiniz hissine kapılıyorsunuz. Mimari anında değişiyor. Restoranlar, publar, İspanya’da olduğunuza inanmak zor. Zaten burası İspanya değil. Para birimi olarak da Euro değil Pound geçiyor. Ancak sıcak hava ve sokaktaki portakal ağaçları aslında nerede olduğumuzu hatırlatıyor. Adanın ucunda bulunan ve  Cebelitarık Boğazı’nın gözetleyen dev fener şehrin önemli simgelerinden biri. Tepeden tüm boğaza hakim konumu ile Cebelitarık deniz feneri gerçekten çok ihtişamlı duruyor.

cebelitarik_gezi_notlari (2)

İspanya’daki diğer gezi notları için TIKLAYIN…

 

2 Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir