Bağdat Caddesi’nde En İyi Balıkçı, AYVALIK FENERYOLU BALIKÇISI

Anadolu Yakası’ndaki Fenerbahçe’deki Misina’dan sonra Feneryolu’ndaki Ayvalık Feneryolu Balıkçısı da beni beklenmedik sürprizlerle karşılıyor, Bağdat Caddesi’nde En İyi Balıkçı Nerede? Sorusuna cevap oluyor. Restorana ilk girdiğimiz andan itibaren çok güzel ağırlanıyor, yediklerimiz ve yiyeceklerimiz hakkında detaylı olarak bilgilendiriliyoruz. Zaten ortaya standart mezeleri serpiştirmek yerine meze dolabına davet etmeleri, meze ve ara sıcaklar tanıtılırken standart olanları pas geçip fark yaratanların detaylandırılması, özel olarak bir isteğimizin olup olmadığının sorulması daha başından itibaren restoran hakkında ipuçları veriyor. 
 ayvalık-feneryolu-balıkçısı-gezenti-anne
Görünen ve anlatılan deniz ürünlü ara sıcak çeşitliliği Ayvalık’ın restoranın sadece adında değil tadında da olduğunu gayet net belli ediyor. Meze dolabı oldukça iştah açıcı, yerimize döndüğümüzde yüzler gülüyor:)
Önden servis edilen safranlı midye dolma, fesleğenli levrek ve köz patlıcan üzeri jumbo karides arasında benim kalbimi kazanan somon pastırması oluyor. Bu lezzet daha önce Beluga ve Foça Balık’da büyük hevesle yediğim akyadan yapılan balık pastırmasının bile önüne geçiyor. 
2 hafta tuzda ve 2 hafta çemende bekletilerek hazırlandığı belirtilen somon pastırmanın, verilen emeğin hakkını verdiğini rahatlıkla söyleyebilirim. Ara sıcakların ilki olarak masamıza gelen güveçte eritilmiş otlu yunan peynirini yemelere doyamayıp güveç tabağının dibini kıtır peynir olarak tüketmek suretiyle silip süpürüyorum:)
Balık ziyafetimize LA şaraplarından Cafe Locale’den aşina olduğum Mon Reve Tempranillo eşlik ediyor. Çoğu ege balıkçısında zeytinyağı ve limonla çiğ olarak servis edilen ege otlarının farklı bir yorumu olan Güveçte ot kavurma hem gözlere hem damaklara hitap ediyor, üzerindeki yoğurt ve kavrulmuş çam fıstığı detayı, çam fıstığı delisi beni kalbimden vuruyor:) Bademli levrek görsel olarak süper ama levrekler biraz kurutulmuş, bu sebeple geçer not alamıyor…
Daha önce Gemide Balık’da tadıp çok beğendiğimiz, benim deniz ürünleri mücveri diye tabir ettiğim Lavunya’da sıra. Mücverin çıtırlığını almaması için taze fasulye, havuç, ahtapot ve kalamardan yapılan bu lezzet sossuz servis edilse daha iyi olur diye düşünüyorum. İşte bana göre deniz hayvancıklarının kralı ahtapot geliyor. Saç tavada beğendi üzerinde sunulan ahtapot bacakları lokum gibi… Izgara kokusunun eksikliğini hissediyorum biraz o kadar…
Kibrit patates dağcığının üzerine yerleştirilmiş ızgara levrekten oluşturulmuş Kartal Yuvası’nı ben sadece Mekanist Guruları’nın resimlerinde görüyorum. Çünkü o sırada yan masada mekânı henüz 2,5 ay önce devralmış Tamer Bey ve Can Bey’le mekân tanıtım çalışmaları üzerinde sohbetteyiz. Sağ olsun bizim gurular da foto çekmekle ve balıkları götürmekle meşgul, Gezenti Anne de gelse de sebeplense diyen yok:) O yüzden ana yemek olarak, bu ünvanı hakikaten hak eden Safranlı Ayvalık Lokumu’nu sunuyorum:)
Ve finalde tatlılar… Söylemiştim evet ben tatlıyı pek sevmiyorum, enginara da düşkün olduğum söylenemez. Ama ben Enginar tatlısı seviyorum. Bunu bugün öğreniyorum. Ayvalık balıkçısında ilk kez denediğim bu lezzete bayılıyorum:) Gurme balıkçılar listeme gönül rahatlığıyla Ayvalık Feneryolu Balıkçısı’nı ekliyorum… Ve sizleri de bu lezzetleri denemeye davet ediyorum…
Ayvalık Feneryolu Balıkçısı Menu, Reviews, Photos, Location and Info - Zomato
İstanbul’daki diğer balık restoranları deneyimlerim için tıklayın…

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir