İshal ve Ateş Tek Başına Koronavirüs (Covid-19) Belirtisi Olabilir mi?

İshal ve Ateş Tek Başına Koronavirüs (Covid-19) Belirtisi Olabiliyor. 

Her ne kadar uzmanlar Covid-19 vakalarındaki temel semptomların ateş, kuru öksürük ile koku alma duyusunun kaybı olduğunu, ishalin nadiren de olsa bunlara eşlik edebildiğini söyleseler de yapılan araştırmalar son dönemde sadece ishal ve ateş belirtisi göstermesine rağmen test sonucu pozitif çıkan hasta sayısının arttığını ortaya koyuyor.

Bu hastalarda sanıldığı gibi ateş ve kuru öksürük tablosuna hastalığın ilerleyen aşamalarında ishal eklenmiyor, aksine Covid-19 belirtileri direkt ishal ve dirençsiz ateş ile başlıyor ve bu semptomlar yaklaşık 24 saat sürüyor. Daha sonra hasta covid pozitif olduğu halde öksürük, burun akıntısı gibi grip benzeri bir belirti göstermeden hastalığı atlatıyor ve yaklaşık 10 gün sonra test sonuçları negatife dönüyor.

Aslında tek bir virüs tipi de yok ve bu nedenle belirtiler de farklılık gösteriyor. King’s College London’da yapılan bir araştırma Covid-19 virüsünün 6 farklı çeşidinin tanımlandığını ve bu 6 çeşidin farklı semptom kümelerine sahip olduğunu ortaya koyuyor. Bu 6 çeşit semptom kümesindeki ortak noktalar hastalığın belirli bir döneminde baş ağrısı ve koku duyu kaybının yaşanmış olması. Diğer belirtiler virüsün çeşidine göre değişiyor. Araştırmacılar virüs çeşitlerinin türlerine göre gösterdiği belirtileri aşağıdaki gibi sıralıyor.

1. Gribe benzer – Ateşsiz: Baş ağrısı, koku duyu kaybı, kas ağrısı, kuru öksürük, boğaz ağrısı ve göğüs ağrısı
2. Gribe benzer – Ateşli: Baş ağrısı, koku duyu kaybı, kuru öksürük, boğaz ağrısı, ses kısıklığı, ateş ve iştah kaybı.
3. Sindirim sistemi sorunları: Baş ağrısı, koku duyu kaybı, iştah kaybı ve ishal
4. Az şiddetli – Bitkinlik: Baş ağrısı, koku duyu kaybı, kuru öksürük, ateş, göğüs ağrısı ve bitkinlik
5. Orta Şiddetli – Bilinç bulanıklığı: Baş ağrısı, koku duyu kaybı, kuru öksürük, ateş, boğaz ağrısı, göğüs ağrısı, kas ağrısı, bitkinlik ve bilinç bulanıklığı
6. Çok şiddetli – Nefes darlığı: Baş ağrısı, koku duyu kaybı, kuru öksürük, ateş, boğaz ağrısı, göğüs ağrısı, kas ağrısı, bitkinlik, bilinç bulanıklığı, karın ağrısı ve nefes darlığı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir