İngiltere Türkiye’yi Neden Kırmızı Listeye Ekledi?

İngiltere, Türkiye’yi 12 Mayıs 2021 itibariyle kırmızı listeye dahil etti. Buna göre bu tarihten itibaren Türkiye’den İngiltere’ye gelenlerin 10 gün boyunca, masraflarını kendileri karşılayarak, ev yerine otelde karantinada kalmaları gerekiyor.

İngiltere’nin mevcut düzenlemeleri kapsamında, seyahatten 10 gün öncesinde kırmızı listede bulunan ve Birleşik Krallık vatandaşlığı veya oturum izni bulunmayan kişilerin ülkeye girişine zaten izin verilmiyor. Sadece Birleşik Krallık vatandaşları ve oturum izni olan kişiler kırmızı listedeki ülkelerde bulunduktan sonra İngiltere’ye giriş yapabiliyor ancak bu kişilerin giriş yapar yapmaz devletin belirlediği otellerde 10 gün otel karantinasında kalmaları gerekiyor.

 

KIRMIZI LİSTE OTEL KARANTİNA ÜCRETİ NEDİR?

Kırmızı listedeki ülkelerden gelenlerin devletin belirlediği otellerde konaklamalarının fiks bir bedeli var. 10 günlük konaklama bedeli olarak 1 kişi için toplam 1750 Sterlin (Yaklaşık 20.000 TL) talep ediliyor. Bir büyüğün yanında eklenecek her bir büyük ve 11 yaş üstü çocuklar için 650 Sterlin (Yaklaşık 7.500 TL), 5-11 yaş arası çocuklar için 325 Sterlin (Yaklaşık 4000 TL) daha ekleniyor. 0-4 yaş ücretsiz. Maddi zorluk yaşayanlar için otel masrafı 12 taksite bölünebiliyor.

Karantina paketini satın almadan İngiltere’ye giriş yapanlar için 4000 Sterlin (Yaklaşık 45.000 TL) para cezası var. Bu cezanın üzerine karantina paketinin ücretinin de ayrıca ödenmesi gerekiyor.

 

İNGİLTERE TÜRKİYE’Yİ NEDEN KIRMIZI LİSTEYE DAHİL ETTİ?

İngiltere, kırmızı liste uygulamasını koronavirüsün farklı varyantların ülkeye girişini engellemek için yapıyor. Listeye eklenecek ya da çıkartılacak ülkeler, Biyogüvenlik Ortak Komitesi’nin belli kriterlere göre yaptığı risk değerlendirmesi sonrası belirleniyor. Bu kriterler arasında, ülkelerin kendi içinde farklı varyantların yayılmasına ilişkin göstergeler, farklı varyantların İngiltere’ye geldiği ülkelerdeki durum ve farklı varyantlara ilişkin takip ile gen dizilimi türündeki verilere erişim gibi etkenler yer alıyor.

 

Hindistan’da hızla yayılan virüsün İngiltere’ye girişinin önlenmesi için Hindistan kırmızı listeye alınmıştı. Bunun üzerine Hindistan’dan İngiltere’ye girişi yapmak isteyenler otel karantinasından kurtulmak için Türkiye’de 10 gün tatil yapıp İngiltere’ye ondan sonra dönme yöntemini kullanmaya başlamışlardı. Türkiye’de artan vaka sayısı ve Hindistan’dan gelenlerin Türkiye’yi geçiş noktası olarak kullanmasının bu kararda etkili olduğu tahmin ediliyor. İstanbul’da oynanması beklenen Şampiyonlar Ligi finaline İngiliz taraftarlarının gitmesini engelleme çabasının da kararda etkisi olduğu düşünülüyor.

 

Son eklemelerle birlikte listedeki ülke sayısı 40’ı geçti. Listede bulunan diğer ülkeler şöyle:

İngiltere’de Hangi Aşı Kullanılıyor?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir