Gezgin Annelere Yardımcı Olacak İpuçları

Çocuğunuz ya da çocuklarınız ile birlikte seyahate çıkmak istiyor, fakat bu durumdan çekiniyor musunuz? Çekinmeniz hiç şaşırtıcı değil, nitekim çocuklarla birlikte seyahate çıkmanın ekstra zorlukları bulunur.

Bu zorluklar çocukların karakterlerine ve yaş gruplarına göre oldukça farklılık gösterse de her biri için farklı çözümler geliştirebilirsiniz. Sizlere sıralayacağımız, yardımcı olabilecek birkaç ipucu ile birlikte, çocuklarınızla tatile çıktığınızda çok daha keyifli ve huzurlu bir gezi tecrübesi yaşayacaksınız.

Seyahat Öncesi Hazırlık

Seyahate çıkmaya karar vermeden önce gitmek istediğiniz yerin çevresinde bulunan ve çocuklarınız için de ilgi çekici olan yerlerin (çocuk müzesi, hayvanat bahçesi, parklar ve benzeri aktivite alanları) olup olmadığını araştırın. Seyahat öncesi bir diğer hazırlık ise hava durumuna karşı alınacak tedbirler ile ilgili olmalıdır. Her ihtimale karşı hava durumunu kontrol edin ve ona göre valizinizi hazırlayın. Ekstradan da küçük bir ilaç kutusu almayı da göz ardı etmeyin. Yaşanabilecek problemleri öncesinden tahmin etmeye çalışın, böylelikle herhangi bir problemle karşılaştığınız taktirde kolay ve pratik bir şekilde çözüm üretebilirsiniz.

Ayrıca, seyahat öncesinde bütçenize uygun bir yolculuk için ucuz uçak ya da ucuz otobüs bileti seçeneklerini erken alım seçenekleri ya da çeşitli kampanyalarla değerlendirebilirsiniz.

Seyahat Süreci

Eğer uçakla seyahat yapacaksanız Pegasus uçak bileti seçeneklerine göz atabilirsiniz. Ek olarak çocuğunuza ait aşı karnesinin yanınızda olduğundan da emin olmalısınız. Çocuğunuz 18 yaşından küçükse, tek bir ebeveynle çıkılan tatillerde çeşitli dokümanlar istenebilir, bunları önceden araştırmaya özen gösterin. Gezmek için vardığınız yerde rahat olabilmek adına araç kiralayacaksanız, bu işi önceden gerçekleştirmek size ekstra kolaylık sağlar.

Yolculuk esnasında herhangi bir bekleme sürecinde çocuğunuzla eğlenebileceğiniz mini oyunlar oynayabilirsiniz. Ayrıca seyahat sürecinde, seyahat ettiğiniz aracın içerisinde bir tuvalet varsa, oraya yakın oturmaya özen gösterebilirsiniz. El bagajınıza ise seyahat esnasında, çocuk bezi, oyuncaklar, ıslak mendiller ve benzeri işine yarayabilecek eşyaları almayı unutmayınız.

Yolculuk esnasında çocuğunuzun acıkma ihtimaline karşı çeşitli besinler taşıyabilirsiniz. Çocuğunuzun sağlığı açısından bu besinlerin besleyici ve doğal olmasına dikkat etmelisiniz. Çocuklarınız besinleri tüketirken aynı zamanda seyahat aracınız uçak ise iniş ve kalkış esnasında yaşayabilecekleri dış ortam basıncının da hızla değişmesi ile kulaklarını rahatsız etmesini önler. Basınç farkına karşı çene hareketleri koruyucudur. Bu sebeple özellikle iniş ve kalkışlarda sakız çiğnenebilir. Seyahat süreciniz havayolu aracı ile değil de karayolu aracı ile gerçekleşecekse, yine benzer bir planlama yapmanız gerekir.

Seyahat Sonrası

Seyahat sonrası herhangi bir yerleşim yerine yerleştikten sonra gezi için çantanızı olabildiğince hafif tutun, ekstradan da yanınızda bir bebek arabası, ya da sling tarzı bir taşıyıcı daha bulundurabilirsiniz. Özellikle birden fazla çocuğa sahipseniz, bu madde çok işinize yarayacaktır.

Konaklamak istediğiniz yerleşim yerinin çocuklarınız için uygun olup olmadığını bir kez daha gözden geçirebilirsiniz. Tüm bunların haricinde de çevrenizdeki insanlardan çeşitli problemler karşısında yardım isteyebilirsiniz. Çocuk ile seyahat etmek oldukça zor bir iştir, bu sebepten dolayı insanlar sizi olabildiğince anlayışla karşılayacaktır. Çocuklarınızla keyifli dakikalar geçirmeniz dileğiyle.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir