Gaziantep’te En İyi 6 Lezzet Durağı

1 – ORKİDE PASTANESİ’NDE KATMERLİ KAHVALTI

Gaziantep’te Yeme İçme, En İyi Restoranlar listemizin birincisi Gaziantep’te kahvaltı deyince akla ilk gelen mekan da ORKİDE PASTANESİ.

Yıllar önce iş arkadaşlarımın hafta sonu gerçekleştirdikleri Antep çıkartmasında, Orkide’de yaşadıkları lezzet deneyimini ballandıra ballandıra anlatmaları dün gibi aklımda. Gaziantep turumuzdan sonra bu lezzetler artık benim de damağımda, dimağımda. Envai çeşit yöresel kahvaltı seçeneklerinden yalnızca biri olan ANTEP PEYNİRLİ DÜRÜM mekanın spesiyallerinden. Antep peyniri ile nanenin çok iyi bir uyum sergilediği antep dürümünü denemek için dahi gidilesi, üzerine şehrin en iyi katmerlerinden biri olan ile Orkide katmeri yenilesi, GEZENTİ ANNE tavsiyesi.

2 – KEBAPÇI NECDET’TE SOKAK KAHVALTISI

Antep’te yapılacak şeyler listemizdeki Kalealtı’nda bulunan Kebapçı Necdet’te ciğer kavurma, mangalda  ciğer şiş, beyran ve katmerden oluşan sokak kahvaltısı Gaziantepliler için bir hafta sonu klasiği. Sabah sabah ciğer yemek çoğu kişiye ağır gelebilir ama kuzu etli, pirinçli, hafif sarmısaklı bir çorba olan BEYRAN mutlak denenesi.

antepte-yemeden-dönme (5)

3 – KÜŞLEMECİ HÜSEYİN USTA’DA KÜŞLEME VE SİMİT KEBABI

Gaziantep’te Yeme İçme, En İyi Restoranlar listemizin üçüncüsü Küşlemeci Hüseyin Usta. Anteplilerin SİMİT diye adlandırdıkları ince bulgur, döş etinden satır kıyma, al biber, maydanoz, soğan ve sarımsak kullanılarak hazırlanan SİMİT KEBABI Antep’teki en iyi lezzet deneyimlerimden biri. Kırmızı mercimek ile buluşmasından bile nefis bir köfte ortaya çıkan ince bulgurun (bkz. mercimek köftesi) kuzunun döş kısmından hazırlanan satır kıyma ile buluşmasıyla oluşan lezzeti artık siz düşünün.

antepte-yemeden-dönme (2)

4 – ÇULCUOĞLU RESTAURANT’TA LAHMACUN

Antep’teki en iyi lahmacunlarından birini, aynı zamanda ömrünüzde yediğiniz en lezzetli lahmacunlardan birini burada yiyeceğiniz garantisini verebilirim. Hamurunun çıtırlığı, iç malzemesinin lezzeti, akla gelince bile ağız sulandıracak cinsten. Çulcuoğlu Et Lokantası’nda lahmacun yemeden Antep’ten dönmeyin.

antepte-yemeden-dönme (4)

5- İMAM ÇAĞDAŞ RESTAURANT’TA ETTEN ALİ NAZİK

Her ne kadar fazlaca turistik ve klişe olsa da Antep’e gelince Gaziantep’te Yeme İçme, En İyi Restoranlar listemizin beşincisi olan İmam Çağdaş’ta lokum kıvamındaki etten Ali Nazik yemeden dönenler Antep’e gitmiş sayılmıyorlar. Gidiniz, yiyiniz, baklavasının lezzetini Koçak Baklava ve Fıstıkzade ile karşılaştırıp fikrinizi bildiriniz.

antepte-yemeden-dönme

6 – FISTIKZADE’DE ŞÖBİYET, ÖZEL KARE BAKLAVA VE DOLAMA

Normal baklavaya göre %50 daha fazla fıstık içeren, neredeyse bütün halinde duran taptaze Antep fıstıkları Fıstıkzade’nin özel kare baklavasını zirveye çıkartıyor. Çıtırlığı, şerbetinin oranı ve herşeyden önemlisi tazeliği ile övgüyü hakediyor.

Baklavanın içinde hem iri çekilmiş hemde ince çekilmiş Antep fıstıkları yer alıyor, iri çekilmiş kısım ağızda fıstık tadını belirginleştirmeye ince çekilmiş kısım ise, yufkanın içinde en tenha köşelere yayılıp tadı homojene etmeye yarıyor. Bir sürü üreticinin baklavasının çıtır kısmını kaldırıp içini incelediğinizde çok ince çekilmiş, şerbet olmasa toz gibi duracak fıstık tabakasıyla karşılaşmanız olası. Kalori sınırlarınızı bu tip ürünlerle dolduracağınıza, Fıstıkzade’nin özel kare baklavasını, dolamasını ve şöbiyeti yolu Antep’ten geçen herkes için denenesi.

antepte_ne_yapilir_ne_yenir_1

Gaziantep’te Gezilecek Yerler, Yapılacak Şeyler

Tags

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir