Gaziantep’te Yapılacak En Güzel 7 Aktivite

1 – ZİNCİRLİ BEDESTEN, ALMACI PAZARI, VE BAKIRCILAR ÇARŞISI’NDA BAHARAT, FISTIK VE BAKIR CEZVE ALIŞVERİŞİ YAP

Gaziantep’te Gezilecek Yerler, Yapılacak Şeyler listemizin ilki. Zincirli Bedesten, Almacı Pazarı, Bakırcılar Çarşısı. Antep rengarenk, Antep alımlı. Bakır ustalarının çekiç sesleri arasında gezinip tarihin tozlu sayfalarına ışınlanmalı, Almacı Pazarı’ndan baharat, antep fıstığı ve diğer yöresel ürünlerin alışverişini yapmalı.

2 – ORKİDE PASTANESİ’NDE KATMERLİ KAHVALTI ET

Türkiye’de Gastronomi cenneti deyince akla ilk gelen şehir GAZİANTEP, Gaziantep’te kahvaltı deyince akla ilk gelen mekan da ORKİDE PASTANESİ. Envaı çeşit yöresel kahvaltı seçeneklerinden yalnızca biri olan ANTEP PEYNİRLİ DÜRÜM mekanın spesiyallerinden. Antep peyniri ile nanenin çok iyi bir uyum sergilediği antep dürümünü denemek için dahi gidilesi, üzerine şehrin en iyi katmerlerinden biri olan ile Orkide katmeri yenilesi, GEZENTİ ANNE tavsiyesi.

3 – ZEUGMA MOZAİK MÜZESİ’Nİ ZİYARET ET

Gaziantep’te Gezilecek Yerler, Yapılacak Şeyler listemizin üçüncüsü, 2011 yılında açılan ve 1700 metrekarelik mozaik ile Dünya’nın en büyük mozaik müzesi olma özelliğini taşıyan Zeugma Mozaik Müzesi’nde hangi yönden bakarsanız bakın, size bakıyormuş hissi veren dünyaca ünlü ÇİNGENE KIZI mozaiği görülesi.

antepte-yapmadan-dönme (4)

4 – KÜŞLEMECİ HÜSEYİN USTA’DA KÜŞLEME VE SİMİT KEBABI ZİYAFETİ ÇEK

Anteplilerin SİMİT diye adlandırdıkları ince bulgur, döş etinden satır kıyma, al biber, maydanoz, soğan ve sarımsak kullanılarak hazırlanan SİMİT KEBABI Antep’teki en iyi lezzet deneyimlerimden biri. Kırmızı mercimek ile buluşmasından bile nefis bir köfte ortaya çıkan ince bulgurun (bkz. mercimek köftesi) kuzunun döş kısmından hazırlanan satır kıyma ile buluşmasıyla oluşan lezzeti artık siz düşünün.

antepte-yemeden-dönme (2)

5 – BEY MAHALLESİ’NDE TARİHİ RUM EVLERİNİ KEŞFET

Gaziantep’te Gezilecek Yerler, Yapılacak Şeyler listemizin beşincisi Bey mahallesinin Müslümanlarla, azınlık Ermenilerin kapı komşusu olarak, 20. Yüzyılın başına kadar burada huzur içinde yaşamış olmaları ile önem kazanmış Bey mahallesinde Mary Kilisesi (Kurtuluş Camii), Eski Kilise, Kendirli Kilisesi ile Çınarlı Camii, Bey Cami ve şimdi terkedilmiş olan tarihi Rum evleri gezilesi.

antepte-yapmadan-dönme

6 – GAZİANTEP HAMAM MÜZESİ’NDE OSMANLI HAMAM MİMARİSİNİ SEYRET

Osmanlı hamam mimarisi ve kültürünün en güzel örneklerinden birisi olan ve Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından 2015 yılında restorasyonu tamamlanarak Gaziantep hamam kültürünün yaşatıldığı bir müze haline dönüştürülen Hamam Müzesi keşfedilesi.

antepte-yapmadan-dönme (6)

7 – BAYAZHAN RESTAURANT’IN TERASINDA ANTEP MEZELERİ İLE FASIL KEYFİ YAP

Gaziantep’te Gezilecek Yerler, Yapılacak Şeyler listemizin yedincisi, Bayazhan’ın terasında, fasıl eşliğindeki muhteşem gecelere antep peyniri, muhammara, zeytin piyazı, antep turşu ve arap köfte eşlik edilesi.

antepte-yapmadan-dönme (2)

8 – TAHMİS KAHVESİNDE MENENGİÇ KAHVESİ YA DA ZAHTER ÇAYI İÇ

1600’lü yıllardan beri faaliyet gösteren, Türkiye’nin en eski kahvehanelerinden biri olan Tahmis Kahvesi farklı dönemlerde gerçekleştirilen restorasyon çalışmaları ile orijinalliğini ve mimarisini yitirmeden günümüze ulaşmış. Tahmis kahvesinde de tarihin tozlu sayfalarına ışınlanarak karşı koyulamaz Antep mutfağı ile zorlanan midelerdeki hazımsızlık menengiç kahvesi veya zahter çayı ile giderilesi.

antepte-yapmadan-dönme (5)

Gaziantep’te Yeme İçme, En İyi Restoranlar

Tags

1 Comment

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir