En Kolay Schengen Vizesi Veren 7 Ülke

Avrupa’ya seyahat etmeye karar verdiniz ama Schengen vizesi için başvurması en kolay ülkelerin hangileri olduğunu bilmiyorsunuz. İlk olarak şunu belirtmeliyim ki hangi ülkeden Schengen vizesi için başvuru yaparsanız yapın talep edilen belgeler, başvuru ücretleri genelde aynıdır. Ancak ret oranları ülkeden ülkeye farklılık gösterir. Yani bazı Schengen ülkeleri yüksek ret oranlarına sahip olmakla nam salmışken, diğerleri vize verme konusunda harika bir sicile sahiptir.

Artık vize almak için en kolay Schengen ülkeleri hangileri diye merak etmenize gerek yok. Çünkü Sizler için başvuruların %95’inden fazlasını onaylanan, Schengen vizesi alınması en kolay 7 ülkeyi listeliyorum.

1 – Estonya

2022’de yapılan başvuruların yalnızca %1,5’inin reddedildiği Estonya en kolay Schengen vizesi alınabilecek  ülkedir. Bu Estonya’ya yapılan Schengen Vizesi başvurularının %98,5’inin olumlu sonuçlandığı anlamına gelir. Estonya için Schengen vizesi görüşme randevular da daha kısa bekleme sürelerine sahiptir.

2 – Litvanya

Litvanya, 2022 ret oranlarına göre başvuruların yalnızca %2,1’inin reddedildiği Schengen Vizesi almanın kolay olduğu diğer bir Baltık ülkesidir. Bu, başvuranların %97,9’una Schengen Bölgesi’ne giriş için vize verildiği anlamına gelir.

3 – Letonya

Letonya, kuzeyinde Estonya ve güneyinde ise Litvanya bulunan başka bir Baltık ülkesidir. 2022’de Letonya, Schengen Vizesi başvuru sahiplerinin %2,7’sini reddederken, geri kalan %97,3’üne Avrupa’ya seyahat etmeleri için vize verilmiştir.

4 – Finlandiya

Finlandiya Schengen Vizesi başvurularının sayısı açısından 7. sırada olsa bile, Avrupa için vize alınması en kolay ülkelerden biri olmaya devam ediyor. 2022’de Finlandiya, Schengen Vizesi başvurularının %3,7’sini reddetti, bu da başvuranların %96,3’ünün olumlu yanıt aldığı anlamına geliyor.

5 – İzlanda

2022’de İzlanda en az başvuru alan ikinci ülke oldu (yalnızca 2.552). Başvuruların %96’sı onaylanıp sadece %4’ü reddedildiği için bu ülkeden de Schengen Vizesi alma şansınız oldukça yüksek.

6 – Slovakya

2022’de Slovakya, İzlanda ile aynı ret oranına sahipti. Yani başvuruların %4’ü reddedildi ve %96’sı onaylandı. Slovakya ayrıca en az başvuru alınan üçüncü ülke oldu bu da büyükelçiliklerinin ve konsolosluklarının daha az kalabalık olduğu ve randevu almak için daha az beklemeniz gerektiği anlamına gelir.

7 – Polonya

Schengen Vizesi başvurularının sayısı açısından Polonya Cumhuriyeti  9. sırada olsa bile Schengen Vizesi almak için kolay bir ülke olmaya devam ediyor. Başvuruların sadece %4,8’ini reddedip kalan %95,2’sini onaylayan Polonya’ya Schengen Vizesi alma şansınız oldukça yüksek.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir