Doğu Karadeniz, Artvin Karagöl, Uzungöl, Sümela Manastırı Gezilecek Yerler

Doğu Karadeniz gezimizin 3.Bölümü BATUM için tıklayın… 

Artvin Karagöl, Uzungöl, Sümela Manastırı Gezilecek Yerler Artvin yolunda Hopa’ya uğrayıp oğlanın kaybolan makasının yerine yenisini alıyoruz. Bu makas olayı gezi boyunca kurtarıcımız oluyor. Yol boyunca kuzular kesilmedik, dergi, kitapçık, broşür bırakmıyorlar. ”Babaanne bunu senin için kestim”. “ Anne hangisini beğendin, nereyi keseyim?” “Şu ayıcık tam bana göre,  lütfen onu kes:)” Her akşam arabadan bir market poşeti dolusu kâğıt artığı topluyoruz. Epey bir yol gittikten sonra Artvin Borçka’daki Karagöl’e ulaşıyoruz. Arabamızı park ettikten sonra orman içinden biraz yürüyoruz ve işte Karagöl karşımızda. 

 Manzara gerçekten muhteşem!
borçka-karagöl-gezilecek-yerler-gezenti-anne
 
Önce çocuklarla ufak bir trekking, ardından onları dinlenen dedemizin yanına bırakıp daha geniş çaplı bir trekking yapıyoruz. Hesapta Karagöl sonrası Macahel bölgesine gidecektik ama vakit kalmıyor, rotamızı Uzungöl’e çeviriyoruz. Uzungöl’ü iki sene önce bir hafta sonu için Trabzon’a geldiğimizdeki gördüğümüz Uzungöl’e nazaran epey değişmiş ve yapılaşmış buluyoruz. Sanki güzelliğini kaybetmiş gibi…
Burayı ilk defa gören dedemiz bile fotoğraflarda gördüğü Uzungöl’e benzemediğinden yakınıyor. 
 
 
Artvin Karagöl, Uzungöl, Sümela Manastırı Gezi Rehberi
Mıhlama, kuru fasulye, alabalık üçlüsüyle karnımızı doyurup hava kararmadan en ulaşılabilir yayla olan Pladi Yaylası’na çıkıyoruz. Yol o kadar kötü ki yedi sekiz kilometreyi tırmanmak otuz kırk kilometre sürmüş gibi geliyor. Ama başarıyoruz:)
 
Yayla dönüşü göldeki caminin hemen arkasındaki otelimiz İlhan Kardeşler’e yerleşip hava karardıktan sonra çocuk arabalarıyla göl kıyısında yürüyüş yapıyoruz. Gecenin sakinliğinde Uzungöl çok daha güzel geliyor.
Sabah erkenden gölün yine sakin ve huzurlu bir anında göl kıyısında kahvaltımızı ettikten sonra Sümela Manastırı’na doğru yola çıkıyoruz.
Manastır yolundaki şelaleye dizlerime kadar girmek bana Sümela’yı görmekten daha iyi geliyor:) 
Sümela’yı da bahsettiğim Trabzon gezimizde görmüştük ama dedemiz ve babaannemiz görmemiş olduğu için çift dikiş yapıp görüntüyü zihnimizde pekiştiriyoruz:) Henüz 2 yaşında bile değilken Sümela’ya tırmanmış kuzularıma bu tırmanış bebek işi geliyor:) Yine de zaman zaman kuzulardan “Anne kucak, baba kucak”  talepleri geliyor ama geri püskürtüyoruz ve işte Manastır’a ulaştık:)
Doğu Karadeniz gezimizin 5.Bölümü BOLAMAN, SİNOP, SAFRANBOLU’da GEZİLECEK YERLER için tıklayın

1 Comment

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir